• Jak czyścić żyrandole kryształowe? Pielęgnacja różnych rodzajów lamp szklanych i kryształowych

Opublikowany: maj 14, 2018 | Autor: Light Home | Kategorie: Poradniki

Jesteś posiadaczem kryształowego żyrandolu? Na pewno zgodzisz się z tym, że jest on największą dekoracją w pomieszczeniu albo nawet w całym domu. Piękna, elegancka lampa sufitowa z kryształami nadaje wnętrzom wytworności i pałacowego klimatu. Jeśli dopiero rozważasz kupno tego rodzaju oświetlenia, to zapewniamy, że warto.

Aby kryształowy żyrandol zachwycał eleganckim wyglądem, musisz dbać o jego czystość. W przeciwnym razie uzyskasz efekt odwrotny do zamierzonego. Z czasem lampa straci swój blask, co może skutkować nawet zepsuciem wizerunku wnętrza. Jednak lampy wiszące z kryształami są tak wyjątkowymi ozdobami, że warto poświęcić odrobinę czasu na jego pielęgnację.

Omówimy, jak czyścić żyrandole kryształowe z niewielkich zabrudzeń oraz jak myć poszczególne elementy lampy. Dowiesz się również, za pomocą jakich środków pielęgnować różne rodzaje tworzyw.

Elegancki salon żyrandol klasyczny

Podstawowe czyszczenie kryształowych żyrandoli

Najważniejsze jest, aby zachować regularność w pielęgnacji żyrandola. Wystarczy miotełką przecierać lampę z kurzu podczas sprzątania całego domu. Dzięki temu zabrudzenia osadzające się na kryształach będą łatwe do usunięcia i nie oszpecą żyrandolu na stałe.

Jednak samo przecieranie kryształowej lampy z kurzu nie wystarczy. Raz w miesiącu lub przynajmniej raz na dwa miesiące należy nieco dokładniej umyć żyrandol. Dla lepszego efektu zalecamy wypolerowanie niektórych elementów lampy sufitowej.

Żyrandole klasyczne - zobacz naszą ofertę!

Jak dokładnie wyczyścić kryształowy żyrandol?

Najbardziej efektywną metodą jest zdjęcie żyrandola z sufitu i rozmontowanie go na części. Dzięki temu z łatwością wyczyścisz każdy element lampy sufitowej. Jakie części żyrandola należy umyć?

  • Żarówki – umyj je za pomocą wilgotnej ściereczki. Jeśli zabrudzenia nie chcą zejść, namocz wacik kosmetyczny w alkoholu i delikatnie przecieraj żarówki. Nieczyszczenie zabrudzeń sprawia, że nagrzewają się bardziej niż powinny. Pamiętaj, że żarówki nie mogą być gorące w trakcie mycia.

  • Metalowe elementy konstrukcji – najczęściej wystarczy umyć je przy pomocy ściereczki namoczonej wodą z mydłem. Pamiętaj, że pielęgnacja elementów żyrandola może różnić się w zależności od rodzaju metalu. Dlatego zawsze warto sprawdzić, jakich metod pielęgnacji używa się do danego tworzywa. (Sposoby mycia niektórych materiałów, omówimy w dalszej części poradnika). Jednak w przypadku metali wystarczy czyszczenie wodą z mydłem. Aby metalowe części konstrukcji zachowały połysk, wypoleruj je szmatką namoczoną wodą z octem.

  • Kryształy i szklane elementy – umyj je letnią wodą i delikatnym środkiem czyszczącym. Po umyciu, opłucz kryształy i szkło wodą z octem. Dzięki temu na elementach lampy nie pojawią się zacieki. Kryształy są największą ozdobą żyrandolu, więc warto sprawić, by ich blask był jeszcze większy. Jak to zrobić? Wystarczy, że wypolerujesz kryształy wacikiem kosmetycznym namoczonym w alkoholu.

Żyrandol po czyszczeniu

Wypolerowane i dokładnie osuszone elementy żyrandola złóż z powrotem w jedną całość. Pamiętaj, aby zachować szczególną ostrożność przy montażu kryształów i szklanych elementów. Są niezwykle delikatnie i nietrudno je uszkodzić. Czyszczenie i polerowanie żyrandola kryształowego jest dość czasochłonne. Jednak efekt, jaki osiągniesz, jest wart pracy poświęconej na pielęgnację oświetlenia. Twoje wnętrza na nowo nabiorą pałacowego, wytwornego klimatu!

Aranżacja salonu z elegancką lampą wiszącą

Pielęgnacja innych elementów kryształowego żyrandola

  • Mosiądz – najlepiej myć roztworem ze spirytusu.

  • Żelazo kute – do pielęgnacji tego rodzaju elementów, użyj szmatki nasączonej naftą.

  • Drewno – przetrzyj preparatem z woskiem, a następnie wypolerować. Dzięki temu drewno odzyska swój dawny blask!

  • Plastik – przemyj wilgotną ściereczką z dodatkiem płynu do naczyń.

Najlepszym sposobem na zachowanie lamp w czystości jest ich regularne czyszczenie. Dzięki temu nie będziesz borykać się z problemem zabrudzeń, których nie da się już z żyrandolu usunąć. Unikniesz konieczności wymiany oświetlenia na nowe. Nawet drobna, lecz regularna pielęgnacja sprawi, że lampy sufitowe będą dekoracją Twoich wnętrz przez bardzo długi czas.

Żyrandole świecznikowe - sprawdź naszą ofertę!

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby dodać komentarz.

Ostatnio oglądane

Brak produktów

Menu

Porównaj 0