• Jak czyścić lampy chromowane? Pielęgnacja różnych rodzajów lamp chromowanych
Lampy chromowane odznaczają się wysoką trwałością oraz niezwykle eleganckim designem. Coraz częściej decydujemy się na zakup oświetlenia chrom, ponieważ komponuje się ono zarówno z wnętrzami nowoczesnymi jak i klasycznymi. Jeśli będziemy utrzymywać lampy chromowane w czystości, możemy być pewni, że ich metaliczny połysk oraz gładkość powierzchni będą dekorowały wnętrza przez wiele lat.
Omówimy, jak czyścić lampy chromowane, aby zachwycały nieskazitelnym wyglądem. Dowiemy się, jakich środków czystości używać oraz jak pielęgnować lampy chrom ze szklanymi kloszami i materiałowymi abażurami. Odpowiemy również na pytanie jak wyczyścić chrom domowym sposobem.
Z naszego artykułu dowiesz się o tym:
- Co to jest chrom i chromowanie?
- Jak czyścić chrom?
- Czym czyścić chrom?
- Jak czyścić lampy chromowane?
- Czym nie czyścić lamp chromowanych?
- Jak czyścić lampy chromowane industrialne?
- Jak czyścić lampy chromowane z abażurami?
- Jak czyścić lampy chrom ze szklanymi kloszami?
- Jak odnowić chromowane elementy?
Co to jest chrom i chromowanie?
Chromowanie to sposób wykończenia powierzchni metalowych i plastikowych polegający na pokrywaniu przedmiotów cienką warstwą powłoki chromowej. Chrom to rodzaj metalu, który ma właściwości antykorozyjne. Oprócz chronienia przed korozją chromowanie nadaje również elegancki, ponadczasowy wygląd. W zależności od grubości powłoki chromowej pełni ona rolę dekoracyjną lub techniczną. Powierzchnie chromowane są dość proste w utrzymaniu czystości i doskonale sprawdzają się przez długi czas w oświetleniu czy innych akcesoriach.
Jak czyścić chrom?
Wiele przedmiotów w naszym domu, także lampy, są chromowane. By wyczyścić chrom, możemy sięgnąć po specjalistyczne środki lub wykorzystać domowe sposoby. Wśród nich znajdziemy polerowanie, mycie wodą i octem czy sodą oczyszczoną. Chrom musimy czyścić dość delikatnie, gdyż jest podatny na powstawanie zarysowań. Nie wkładajmy w czyszczenie powierzchni chromowanych zbyt wiele siły, róbmy to delikatnie, najlepiej ruchami okrężnymi. Bardzo ważne jest regularne czyszczenie chromowanej powierzchni. Dzięki temu ich czyszczenie będzie dość łatwe i szybkie, a metal nie będzie wymagał polerowania.
Czym czyścić chrom?
Do czyszczenia chromu przydadzą się miękkie ściereczki, ciepła woda, płyn do mycia naczyń i ocet. Powierzchnie chromowane możemy czyścić mikrofibrą, ale unikać musimy szorstkich gąbek i metalowych czyścików, które zostawią ślady na mytej części. Zabrudzenia na całej powierzchni stali nierdzewnej chromowanej delikatnie czyścimy, zwracając szczególną uwagę na to, by jej nie porysować. Czyszczenia chromu może podjąć się każdy, kto ma w domu delikatne ściereczki. Usunięcia zabrudzeń dokonamy przez polerowanie i czyszczenie chromu dynamicznymi ruchami.
Jak czyścić lampy chromowane?
Jeśli mamy do czynienia z niewielkimi zabrudzeniami powierzchni, to potrzebujemy jedynie mokrej ściereczki. Ważnym jest, aby materiał nie był zbyt szorstki, ponieważ mogą powstać na lampie zarysowania. W czyszczeniu lamp chromowanych najlepiej sprawdzi się ściereczka z mikrofibry. Zanim przejdziemy do czyszczenia i polerowania upewnijmy się, że lampa jest odłączona od prądu. Piękny połysk uzyskamy, gdy nie zapomnimy dokładnie spłukać stali nierdzewnej i chromu i wykorzystamy czysty roztwór wody.
Przygotowaną ściereczkę zwilż wodą i delikatnie poleruj powierzchnię lampy. Powierzchnie chromowane warto czyścić w ten sposób przynajmniej raz w tygodniu, aby nie doprowadzić do większych zabrudzeń.
Jeśli przetarcie wilgotną ściereczką powierzchni lampy nie usuwa wszystkich zabrudzeń, musimy sięgnąć po odpowiednie środki czystości. Najlepszym detergentem będzie płyn do mycia naczyń.
Jak wyczyścić lampę chromowaną za pomocą płynu?
-
do ciepłej wody dolej trochę płynu do naczyń
-
ściereczkę z mikrofibry lub miękką gąbkę zamocz w rozwodnionym płynie
-
delikatnie umyj lampę do momentu usunięcia wszystkich zabrudzeń
-
powstałą pianę spłucz zimną wodą
-
jeśli na lampie pozostały zacieki, delikatnie wytrzyj je suchą ściereczką. Metal nie powinien być mokry.
Lampy chromowane - zobacz naszą ofertę!
Czym nie czyścić lamp chromowanych?
Żeby powierzchnia lampy. która ma chromowane elementy nie straciła swojego blasku oraz by nie powstały na niej rysy, musisz używać odpowiednich środków czystości. Unikaj detergentów zawierających chlor oraz zrezygnuj z metalowych drapaków. Ścierki z twardego, szorstkiego materiału również mogą uszkodzić powierzchnię oświetlenia.
Jak czyścić lampy chromowane industrialne?
Lampy loft charakteryzują się minimalistycznym designem, przez co sporo z nich nie posiada kloszy, a ich elementem dekoracyjnym jest oryginalna konstrukcja lub nietypowa żarówka. Dostępne są również modele z aluminium czy stali nierdzewnej pokrytej chromem, zasada ich czyszczenia jest jednak taka sama.
Lampa wisząca industrialna Edison jest przykładem oświetlenia, które ozdabia wnętrza jedynie za pomocą swojej wyjątkowej formy.
Czyszczenie lamp chromowanych z odsłoniętymi żarówkami będzie przebiegało nieco inaczej.
Przed przystąpieniem do mycia, musimy wykręcić wszystkie żarówki z lampy, aby nie uległy zamoczeniu. Następnie wyczyść konstrukcję lampy wilgotną ściereczką lub wodą z płynem do naczyń. Pamiętaj, aby wykręcić żarówki, kiedy nie są gorące. Musisz uważać na to, aby woda nie dostała się do otworu montażowego źródeł światła. Chroń również przed mocnym zalaniem metal.
Jak czyścić lampy chromowane z abażurami?
Chromowaną konstrukcję lampy (cały metal) umyj standardowo, według naszych powyższych wskazówek (za pomocą ściereczki z płynem do naczyń lub samą wodą). Jeśli materiałowy abażur posiada niewielkie zabrudzenia, możesz wytrzeć kurz suchą ścierką. W przypadku większych nieczystości możesz wyprać go za pomocą ścierki i wody z delikatnym środkiem czyszczącym lub mydłem. Pamiętaj o dokładnym osuszeniu abażura, aby zapobiec powstaniu zacieków na materiale. Lampy z łazienki wymagają takiego samego czyszczenia.
Jak czyścić lampy chromowane ze szklanymi kloszami?
Ten rodzaj lamp jest dość prosty w pielęgnacji. Szklane klosze myjemy w taki sam sposób, jak całą chromowaną konstrukcję lampy. W przypadku lamp ze szklanymi kloszami należy zwrócić jeszcze większą uwagę na dobór delikatnych środków czystości. Szkło również jest tworzywem, które należy pielęgnować z dużą starannością, ponieważ złe czyszczenie może prowadzić do powstawania zarysowań powierzchni.
Najlepszym sposobem na utrzymanie lamp chromowanych w idealnym stanie, jest regularność w czyszczeniu ich powierzchni. Nie pomijaj pielęgnacji oświetlenia podczas domowych porządków. Lampa chrom czyszczona nawet raz w tygodniu zachowa swój metaliczny blask na długie lata, dzięki czemu częsta wymiana oświetlenia nie będzie konieczna. Niech wystrój Twoich wnętrz zawsze zachwyca czystością i eleganckim designem!
Jak odnowić chromowane elementy?
By odnowić chromowane elementy, musimy zacząć od dokładnego umycia chromowanego przedmiotu. Możemy do tego wykorzystać amoniak rozpuszczony w wodzie lub płatki mydlane nakładane bezpośrednio na odnawiane chromy. Na koniec polerujemy suchą ściereczką do uzyskania gładkiej, błyszczącej powierzchni.
Lampy industrialne - zobacz naszą ofertę!
-
Werka9303.01.2021
o paście do zębów nie słyszałam, ale możesz spróbować użyć coli (może być najtańsze z supermarketu). Najpierw zanurz lampę w coli, jeśli potrzeba to zmień cole kilka razy na świeżą. Jak lampa się w tej coli trochę namoczy to miękką szczoteczką (może być szczoteczka do zębów) usuń rozmiękczony osad. Po ostatniej kąpieli lampę dobrze wypukaj w czystej wodzie i oszusz. Na koniec możesz wypolerować preparatem do konserwacji mosiądzu. Metoda ta wielokrotnie przeze mnie sprawdzona, także polecam
-
Colada25.06.2020
Odziedziczyłam stara (chyba przedwojenna) lampe. Bardzo brudna zasniedziana. Wydaje mi się ze jest z brązu. Czym ją wyczyscic aby jej nie uszkodzic? Myślę, ze po wyczyszczeniu może być piękna. Czytałam, ze kiedy takie przedmioty czyszczono pasta do zebow
-
Płatek11.10.2019
Nie wiem czy wiecie, ale zakurzona zarówka potrafi pochłonąć nawet 60% światła, dlatego wyczyszczona lampa to nie tylko kwestia estetyki, ale również oszczędności. Co to dużo pisać, po prostu brudna żarówka to mniej światła. Istnieje więc większe prawdopodobieństwo, że zaczniemy włączać kolejny lampy po to, aby wyrównać poziom oświetlenia. Ja jak czyszczę lampy, to zawsze na początku wykręcam źródło światła by przemyć żarówkę miękką ściereczką zamoczoną w wodzie z mydłem.
-
KaraZ09.03.2019
Ja kiedyś miałam lampy chromowane, ładne były do pierwszego czyszczenia. Użyłam jakiegoś środku niby do chromowanych powierzchni, ale skończyło sie na tym, że na lampie porobiły się brzydkie plamki, jakby poschodziła powłoczka. No i się okazało, że to wczale nie była lampka chromowana a tylko marnej jakości podróbka, lekko powleczona czymś imitującym. Także wszystko spoko, mam nauczkę, teraz już tylko lampy kupuje w sklepach internetowych a przed czyszczeniem dokładnie czytam zalecenia producenta, a jak ich nie mam pytam sprzedawcy
-
Magda20.11.2018
A czy ktoś probowal czyścić chromowane lampy przy użyciu specjalistycznych środków przeznaczonych do tego typu powierzchni? Chodzi mi o takie preparaty, które stosuje się zazwyczaj w łazienkach. Mam chromowane kinkiety przy lustrze, niestety przez lata użytkowania zdążył pojawić się na nich osad i obawiam się, że zwykłe mycie nie pomoże. W dodatku zauważyłam, że już się tak nie błyszczą. Są po prostu matowe. Myślałam czy by nie potraktować ich pastą polerską, bo gdzies przeczytałam, że daje to dobre efekty.