Czym jest Kelwin? Co oznacza przy żarówce?

Kelwin i temperatura barwowa to najważniejsze pojęcia związane ze światłem. Dowiedz się, co oznaczają.


- Czym jest temperatura barwowa?
- Co to jest Kelwin?
- Jakie barwy światła wyróżniamy?
- Światło ciepłe, zimne i neutralne - gdzie stosować?
- Co Kelwiny oznaczają przy żarówkach?
- Ile Kelwinów ma żarówka klasyczna, świetlówka i żarówka LED?

Czym jest temperatura barwowa?

Temperatura barwowa (skróty Tb i Tc) to pojęcie, które określa, jaka jest barwa światła i jak ciepłe ono jest. Nie chodzi jednak o to, ile emituje ciepła, a właśnie jakiego jest koloru. Światło bowiem może mieć różną barwę, w zależności od tego, co je emituje. Warto również pamiętać, że barwa światła może być zmienna. Najlepszym przykładem jest światło naturalne, które zmienia swoją temperaturę barwową. Podczas zachodu słońca, kolor może być żółty czy nawet pomarańczowy. Z kolei w zachmurzony dzień to samo słońce da nam światło koloru niebieskiego.

 

Co to jest Kelwin?

Kelwin jest to jednostka temperatury barwowej, w której określamy kolor światła. Wraz ze wzrostem wartości Kelwinów, światło jest coraz zimniejsze i bardziej białe. Z kolei mniejsze wartości określają światło cieplejsze i zmianę barwy na żółtą, pomarańczową czy nawet lekko czerwoną.

 

Jakie barwy światła wyróżniamy?

Możemy mówić o trzech podstawowych barwach światła: zimnej, neutralnej i ciepłej. Ciepła barwa światła ma temperaturę barwową poniżej 3300 Kelwinów (K), temperatura zimna to wartości powyżej 5000 K. Pośrodku jest neutralna barwa światła mająca ok 3500-4500 K.

Światło ciepło czy neutralne?
Sprawdź naszą ofertę żarówek i wybierz odpowiednie dla siebie

 

Światło ciepłe, zimne i neutralne - gdzie stosować?

Każdy z rodzajów świateł charakteryzuje się nieco innym odbiorem. Światło zimne, o dużej ilości Kelwinów pobudza nasz organizm do pracy. Jesteśmy bardziej efektywni i skupieni, dlatego najczęściej żarówki o zimnej barwie światła wykorzystuje się w biurach, fabrykach, gabinetach medycznych czy kosmetycznych. Z kolei ciepłe światło, o temperaturze poniżej 3300 K pozwala nam odpocząć, ułatwia relaks, ale też nie męczy oczu. To sprawia, że żarówki o ciepłej barwie stosuje się w lampkach do czytania, w sypialniach, pokojach dziecięcych czy salonach.

 

Co Kelwiny oznaczają przy żarówkach?

Każda żarówka posiada oznaczenie, jakiej barwy światło daje. Jest to właśnie określane Kelwinami. Dzięki temu kupując dowolną żarówkę, będziemy wiedzieli, jakie światło otrzymamy: ciepłe, zimne czy neutralne. Wybierając konkretnej barwy światło, musimy dobierać je do pomieszczeń, w których żarówki będą używane oraz do czynności, jakie będą tam wykonywane. Zimne światło jest najlepsze do pracy, sprawdzą się więc w biurach. Z kolei ciepłe światło najlepsze jest do odpoczynku i relaksu, powinno być stosowane chociażby w sypialniach.

Ile Kelwinów ma żarówka klasyczna, świetlówka i żarówka LED?

Klasyczna żarówka ma barwę światła około 2600-2700K (ciepłą). Dla porównania żarówka halogenowa to 2700 - 3000 K, a świetlówka 4500 - 6500 K (czyli światło zimne). Chętnie wybierane dziś żarówki LED mogą mieć różną temperaturę barwową, dlatego należy sprawdzać oznaczenia producenta.

Loading...