Gwint GU10 - co to, jakie ma wymiary, zastosowanie?

Szukasz funkcjonalnego oświetlenia do mieszkania, domu lub biura? Nie wiesz, jakie wybrać i w jaki sposób dopasować do lamp żarówki? Poznaj charakterystykę najpopularniejszych rodzajów gwintów. Oto kluczowe informacje o żarówkach GU10: jak wyglądają, gdzie je stosujemy i jakie mają wymiary?


- Co to jest żarówka z gwintem GU10?
- Jak wygląda gwint GU10?
- Gwint GU10 - najważniejsze wymiary
- Gdzie można wykorzystać żarówki GU10?
- Jak montować gwint GU10 LED?
- Ile kosztuje żarówka gwint GU10?

 

Co to jest żarówka z gwintem GU10?

Żarówka z gwintem GU10 to popularne źródło światła, które jest stosowane w oprawach halogenowych. Wyróżnia się niskim zużyciem energii, wysoką trwałością i żywotnością oraz odpornością na wstrząsy. Żarówka GU10 jest dostępna w różnych opcjach temperatury barwowej (zimnej, ciepłej, neutralnej) oraz ma niewielkie rozmiary.

Masz trudności w znalezieniu modnej lampy podłogowej?
Sprawdź naszą ofertę modnych i funkcjonalnych lamp stojących

 

Jak wygląda gwint GU10?

Żarówka GU10 składa się z dwóch części. Górna jej część przypomina kształtem połowę kuli. Sam gwint to z kolei dwie nóżki, które są krótkie i dość grube. Sama ich końcówka jest pogrubiona i spłaszczona. Oprawa GU10 może występować w klasycznej wersji lub LED. Na rynku dostępne są również żarówki z gwintem GU10, które posiadają skróconą wersję główną i przypominają krążek.

 

Gwint GU10 - najważniejsze wymiary

Gwint GU10 jest niewielką żarówką, która najlepiej sprawdza się w oświetleniu domowym, szczególnie w sufitach podwieszanych i reflektorach sufitowych. Jeśli chodzi o górną część żarówki GU10, to może mieć ona różne rozmiary, w zależności od konkretnego modelu, ale również producenta. Sam gwint ma rozstaw nóżek 10 milimetrów. Wysokość całej żarówki z trzonkiem G10 wynosi 45-55 milimetrów.

Gdzie można wykorzystać żarówki GU10?

Żarówki gwint GU10 wykorzystywane są w kinkietach, reflektorach, spotach, lampach i oświetleniu sufitowym. Ze względu na to, że możemy wybrać oprawy w różnych wersjach kolorystycznych i dających różnej barwy światło, sprawdzą się w wielu sytuacjach. Zwolennikom kolorów we wnętrzu spodobają się również żarówki GU10 o kolorowym świetle. Sprawdzą się między innymi w pokojach dziecięcych. Podsumowując, żarówki GU10 posiadają wszechstronne zastosowanie w oświetleniu wewnętrznym.

 

Jak montować gwint GU10 LED?

Montaż gwintu GU10 LED nie powinien sprawić nam trudności. Ze względu na charakterystyczną budowę, nie pomylimy gniazd i będziemy mieli pewność, że dobrze zamontujemy taką żarówkę. Wystarczy, że delikatnie włożymy żarówkę GU10 do gniazda i na koniec minimalnie przekręcimy. Pamiętajmy o prostopadłym trzymaniu gwintu podczas montażu. By wydłużyć trwałość żarówki, warto zadbać o jej czystość.

 

Ile kosztuje żarówka gwint GU10?

Żarówki z gwintem GU10 nie są drogie. Zazwyczaj ich cena waha się od kilku do kilkudziesięciu złotych. To, jaki będzie ostateczny koszt zakupu takiej oprawy, zależy od kilku czynników, między innymi marki, mocy, rodzaju (LED vs klasyczna).

Loading...