Klasa efektywności energetycznej lampy - co oznacza?
Dokonując zakupów sprzętu elektrycznego, na jego opakowaniach znajdziemy oznaczenia klasy efektywności energetycznej. Także lampy, kinkiety czy zwisy wiszące posiadają oznaczenia oszczędności energetycznej. Jak odczytywać takie etykiety? Przedstawiamy najważniejsze informacje o klasach energetycznych.
- Co oznacza klasa efektywności energetycznej?
- Co to jest etykieta energetyczna oświetlenia?
- Jakie klasy energetyczne wyróżniamy?
- Jaką klasę oszczędności energetycznej wybrać?
Co oznacza klasa efektywności energetycznej?
Klasa energetyczna nazywana również klasą efektywności energetycznej to informacja na temat zużycia energii przez dane urządzenie. W określonej skali, oznaczonej literami od A do G opisuje się stosunek wydajności żarówek czy lamp do ilości energii, jaką pobiera. Jest to wartość wyliczana lub szacowana przez producentów. Wyrażana jest w kilowatogodzinach.
Co to jest etykieta energetyczna oświetlenia?
Etykieta energetyczna zawiera szczegółowe dane na temat efektywności energetycznej, ale również najważniejsze informacje o parametrach danego urządzenia czy źródła światła. Obowiązek umieszczania takiej etykiety jest definiowany przez europejskie dyrektywy. Pojawia się na wszystkich urządzeniach emitujących energię o mocy minimalnie 30 lumenów. Na etykiecie energetycznej znajdziemy również informacje o poziomie hałasu czy właśnie zużyciu energii lamp, żarówek itd.
W przypadku różnych źródeł światła na etykiecie energetycznej znajdziemy informacje o:
-
średniej jego długości życia w godzinach,
-
zużyciu energii wyrażonym w watach,
-
strumieniu światła wyrażonym w lumenach,
-
klasie efektywności energetycznej.
Jakie klasy energetyczne wyróżniamy?
Przepisy dokładnie definiują klasy energetyczne i są to:
-
G - dziś już praktycznie niespotykana,
-
F - dziś już praktycznie niespotykana,
-
E - klasę tę mają tradycyjne żarówki,
-
D - pojawia się w żarówkach halogenowych i wysokiej jakości klasycznych,
-
C - halogeny o niższym napięciu,
-
B - najwyższej jakości halogeny, ale również słabsze żarówki LED i część świetlówek,
-
A - żarówki LED,
-
A+ - żarówki LED i energooszczędne,
-
A++ - najlepsze żarówki LED, które pobierają najmniej energii,
-
A+++.
W przypadku klas energetycznych najgorszą jest ta oznaczona literą G, a najlepsza to A. Im więcej plusów przy literze, tym urządzenie jest bardziej energooszczędne.
Obecnie nie da się już kupić żarówek tradycyjnych o mocy 100W, które miały najniższą klasę energetyczną E. Zostały one wycofane w celu ochrony środowiska.
Jaką klasę oszczędności energetycznej wybrać?
Dla ekologii i naszego portfela najlepiej jest wybierać żarówki czy lampy o możliwie najwyższej klasie energetycznej, czyli A (z plusami). Taka klasa oszczędności energetycznej zapewni nam możliwie niskie zużycie prądu przy dużej ilości światła. Należy zdawać sobie sprawę z tego, że w przypadku urządzeń energetycznych, te z wyższą klasą są zazwyczaj droższe. Jednak w czasie użytkowania będzie ono tańsze, co sprawia, że w dłuższej perspektywie bardziej się nam opłaci.