Złóż zamówienie do 17.12, aby otrzymać produkt na Święta 🎄
sklep@light-home.pl Facebook Instagram

Czym jest oświetlenie akcentowe?

By stworzyć wyjątkowe oświetlenie pomieszczenia, które będzie zarówno funkcjonalne, jak i efektowne, warto je zróżnicować i dobrać różne lampy, plafony, lampki, czy kinkiety w stylu rustykalnym do oświetlenia punktowego. Poznaj najważniejsze informacje o tym, czym jest i jak można wykorzystać oświetlenie akcentowe w domach i mieszkaniach.


- Co to jest oświetlenie akcentowe?
- Do czego służy akcentowe oświetlenie?
- Oświetlenie akcentowe - białe czy kolorowe?
- Jakie lampy najlepiej sprawdzą się jako oświetlenie punktowe?
- Jak można wykorzystać oświetlenie akcentowe?

 

Co to jest oświetlenie akcentowe?

Oświetlenie akcentowe to nic innego, jak rodzaj światła punktowego. Jego celem jest podkreślenie określonych elementów wystroju, konkretnych miejsc w pomieszczeniu. Oświetlenie akcentowe może być przydatne do uwydatnienia obrazów, zdjęć czy plakatów, które wieszamy na ścianach, zarówno w mieszkaniach, jak i galeriach sztuki czy muzeach.

Szukasz praktycznych lamp sufitowych do salonu, które sprawdzą się jako oświetlenie akcentowe? Sprawdź naszą ofertę!

 

Do czego służy akcentowe oświetlenie?

Celem wykorzystania oświetlenia akcentowego jest przede wszystkim podkreślenie optyczne określonych punktów we wnętrzu. Dzięki właściwościom światła, ten rodzaj oświetlenia możemy również wykorzystać do ukrycia mankamentów wyglądu ścian czy wybranych elementów aranżacji. Możemy zastosować je jako formę poprawy wizualnego wyglądu naszego wnętrza.

 

Oświetlenie akcentowe - białe czy kolorowe?

W większości przypadków w oświetleniu punktowym stosujemy białe światło. Jeśli chodzi o jego barwę, to może być ono zarówno zimne, ciepłe, jak i neutralne, w zależności od pomieszczenia oraz przede wszystkim celu oświetlenia akcentowego. W muzeach, galeriach sztuki, ale również do oświetlenia domowych dzieł sztuki czy fotografii najlepiej jest stosować neutralne lub chłodne światło. Będzie ono dobrze oddawało naturalną kolorystykę danego dzieła, a nie je przekłamywało. Z kolei ciepłe oświetlenie akcentowe znajdzie zastosowanie w nadaniu sypialni czy salonowi bardziej przytulnego charakteru. Inną możliwością jest również skorzystanie w mieszkaniach z kolorowego światła punktowego. Będzie ono miało charakter dekoracyjny. Warto po nie sięgać w stonowanych wnętrzach, dla przełamania ich klasycznej stylistyki.

Jakie lampy najlepiej sprawdzą się jako oświetlenie punktowe?

Do oświetlenia punktowego wykorzystuje się między innymi sufitowe reflektory i spoty, niektóre rodzaje plafonów, kinkiety industrialne czy regulowane kinkiety. Rzadziej spotykanymi odmianami opraw stosowanych w punktowym oświetleniu są wiszące lampy regulowane oraz lampy sufitowe. By spełniało ono swoją funkcję, musimy odpowiednio je zamontować i ustawić, tak by światło padało na wybrany przez nas punkt, przedmiot, który chcemy oświetlić.

 

Jak można wykorzystać oświetlenie akcentowe?

Możliwości wykorzystania oświetlenia akcentowego jest dość dużo. Sprawdzi się do podkreślenia:

  • obrazów, fotografii, plakatów,

  • oświetlenia punktowego blatów, szafek,

  • oświetlenia schodów lub drogi do określonego pomieszczenia,

  • sprzętu RTV,

  • nadania klimatu wnętrzu, szczególnie w sypialni czy salonie.

Loading...