• Jak wybrać oświetlenie do garderoby? Rodzaje lamp i żarówek

Opublikowany: paź 17, 2018 | Zmodyfikowany: sty 15, 2020 | Kategorie: Poradniki

Garderoba jest niezwykle przydatną częścią domu. Ubrania na każdą porę roku przechowywane w jednym miejscu, to bardzo duży komfort. Dodatkowo nie musimy martwić się, że zabraknie nam przestrzeni w szafie na nowe rzeczy.

W garderobie będziesz się przebierać i przymierzać ubrania. Aby mieć jak najbardziej rzeczywisty obraz siebie w danym stroju, warto zadbać o odpowiednie oświetlenie garderoby. Wpływ na odbiór pomieszczenia będzie mieć barwa światła, moc żarówek i rozplanowanie lamp.

Z poradnika dowiesz się, jak dobrać oświetlenie do garderoby, by była funkcjonalna i by zachwycała stylowym wyglądem.

Lampa stojąca podłogowa z beżowym abażurem w stylowej garderobie


Dlaczego ważne jest odpowiednie oświetlenie garderoby?

Garderoba często pozbawiona jest okien, dlatego tak ważny jest odpowiedni dobór lamp do tego pomieszczenia. Garderoba często też jest małym pomieszczeniem lub w całości umeblowanym zabudowanymi szafami. Stąd jeszcze bardziej wzrasta potrzeba dokładnego oświetlenia.

Jeśli rozważasz zawieszenie jednej lampy w centralnym punkcie pomieszczenia, to uprzedzamy, że może się to okazać niepraktycznym rozwiązaniem.

Po pierwsze: jeśli zdecydujesz się na lampę wiszącą w dodatku z pokaźnym kloszem, garderoba będzie wydawać się mniejsza niż jest w rzeczywistości.

Po drugie: jedna lampa nie oświetli dobrze wszystkich zakamarków pomieszczenia. Ponadto w garderobie przydadzą się lampy oświetlające szafy, ubrania czy lustro.


Lampy sufitowe - sprawdź naszą ofertę!


Jak oświetlić szafy w garderobie?

W garderobie najlepiej sprawdzą się małe, delikatne lampy, które nie zajmą dużo miejsca. Reflektory sufitowe to funkcjonalne oświetlenie pasujące do każdego stylu. Lampa LED Plafon Reflektor Odbłyśnik to przykład oświetlenia, które zajmuje niewiele miejsca, wygląda nowocześnie i posiada regulację kąta padania światła. Opcja ta umożliwia skierowanie kloszy w dowolnym kierunku, dzięki czemu oświetlisz te miejsca, na których najbardziej Ci zależy.

Spoty możesz zamontować tuż nad drzwiami szafy. Jest to bardzo funkcjonalne rozwiązanie, zwłaszcza jeśli garderoba pozbawiona jest okien. Światło reflektora może być skierowane w głąb szafy, dzięki czemu dokładnie oświetlisz jej zawartość.

Stylowe kwadratowe białe plafony w jasnej przestrzennej garderobie


Jak oświetlić siedzisko?

Kinkiety to niezastąpione lampy, które świetnie uzupełnią aranżację garderoby. Jeśli w Twoim pomieszczeniu znajduje się siedzisko do zakładania butów czy też mała sofa, zamontuj na ścianie za nią lampę ścienną. Rozwiązanie to znacznie ułatwi Ci zakładanie butów.

Jeśli miejsce na to pozwala, możesz postawić obok siedziska lampę podłogową. Podobnie jak kinkiet, znakomicie sprawdzi się roli oświetlenia ułatwiającego zakładanie butów. Ponadto lampy stojące dodają wnętrzom przytulności, dzięki czemu zadbasz również o przyjazny klimat w garderobie.

Eleganckie szare kinkiety w dużej stylowej garderobie


Oświetlenie nad lustro w garderobie

Jest kilka rozwiązań do oświetlenia lustra w garderobie. Plafony domowe są jedną z propozycji. Pojedyncza lampa sufitowa zamontowana na suficie tuż nad lustrem dokładnie oświetli nam całą potrzebną przestrzeń. W tym przypadku radzimy, by wybrać lampę z regulacją kąta padania światła. Dzięki tej opcji idealnie dostosujesz światło nad lustrem do swoich potrzeb.

Jeśli lustro w Twojej garderobie usytuowane jest na ścianie, możesz oświetlić je za pomocą kinkietów. Tak samo, jak w przypadku siedziska, kinkiety również znakomicie sprawdzą się w oświetleniu lustra.


Barwa światła do garderoby

W garderobie ważne jest, aby światło oddawało rzeczywistą barwę naszej stylizacji. Dlatego najlepiej wybrać żarówki o ciepłej barwie światła. Innym ważnym czynnikiem, na który należy zwrócić uwagę wybierając żarówki, jest współczynnik oddawania barw Ra. Im wyższa wartość Ra, tym kolor są naturalniejsze.

Jaki rodzaj żarówek do oświetlenia do garderoby


Halogeny czy LED-y?

Jaki rodzaj żarówek najlepiej sprawdzi się w garderobie? Zalecamy korzystanie z żarówek halogenowych, ponieważ doskonale oddają kolory tkanin. Ich światło jest również bardziej rozproszone, dzięki czemu garderoba będzie równomiernie oświetlona.

Natomiast żarówki LED zadbają o energooszczędność Twojego domu. Dlatego, jeśli często będziesz korzystać z oświetlenia w garderobie, zdecydowanie polecamy zakup żarówek LED.

Żródła światła - zobacz naszą ofertę!

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby dodać komentarz.

Ostatnio oglądane

Brak produktów

Menu

Porównaj 0