• Jak czyścić lampy z abażurami? • Czyszczenie różnych rodzajów abażurów

Opublikowany: sie 23, 2017 | Zmodyfikowany: lut 2, 2021 | Kategorie: Poradniki

Czy zdarzyło Ci się zapomnieć o wyczyszczeniu oświetlenia podczas porządków domowych?

Z pewnością niejednokrotnie, ponieważ usuwanie brudu z lamp często jest trudne i czasochłonne. Bywa też tak, że podczas domowych porządków nie uwzględniamy lamp, bo zwyczajnie nie rzucają się nam w oczy. Jednak należy mieć na uwadze, że to właśnie na lampach osiada się dużo kurzu i zanieczyszczeń. Dlatego regularne czyszczenie oświetlenia w domu jest bardzo istotne. Osadzający się na kloszach i abażurach lamp kurz jest szczególnie szkodliwy dla alergików i małych dzieci.

Jednak to nie jedyny problem - zanieczyszczenia pojawiające się na żarówkach mogą zmniejszyć natężenie światła. Zadbaj więc o swoje zdrowie i komfortowe mieszkanie, i systematycznie przecieraj lampy z kurzu. Radzimy, by zaplanować dokładne czyszczenie oświetlenia w domu przynajmniej raz w miesiącu.

Wystrój wnętrz z lampą stojącą z abażurem

Czyszczenie abażurów oraz konstrukcji lamp

Abażury lamp są wyjątkowo podatne na osadzanie się kurzu, jednak warto zadbać również o czystość całej konstrukcji oświetlenia. Lampki nocne i lampy stojące są zazwyczaj najłatwiejsze w czyszczeniu. Abażury w tego rodzaju lampach łatwo się zdejmują, dzięki czemu możesz skutecznie wyczyścić abażur oraz konstrukcję. Stelaż lampy możesz przetrzeć wilgotną szmatką lub gąbką. Lampy chromowane, lampy metalowe czy drewniane – niemalże każdy rodzaj konstrukcji możesz umyć za pomocą wody i szmatki. Lampy wiszące oprócz chromowanej lub metalowej konstrukcji, posiadają jeszcze różnego linki. Je również, bez obaw, możesz czyścić za pomocą wilgotnej ścierki. Nie wszystkie lampy sufitowe i kinkiety posiadają możliwość zdemontowania abażura. W takiej sytuacji możesz wyczyścić mokrą gąbką lub szmatką całą lampę.

Pamiętaj, aby wszystkie czynności pielęgnacyjne związane z oświetleniem, przeprowadzać po odłączeniu lamp od sieci.

Jednak miejscem, gdzie osiada się najwięcej zanieczyszczeń są abażury lamp. Przygotowaliśmy dla Ciebie poradnik, jak czyścić abażury z różnego rodzaju tworzyw.

Jak wyczyścić abażur z lampy?

Jest wiele sposobów na wyczyszczenie abażuru z lampy, większość możemy stosować wyłącznie w przypadku określonego typu materiału, z którego został wykonany. Te metody opisujemy poniżej. Warto jednak pamiętać, że czyszczenie abażuru z lampy powinno się odbywać stosunkowo delikatnie, by nie doszło do uszkodzeń. Najlepiej jest wykorzystywać do tego delikatne szmatki, np. z mikrofibry, bez ostrych krawędzi.

Jak czyścić abażury z materiału, tkaniny?

Większość materiałowych abażurów można moczyć w wodzie. Abażur z tkaniny możesz czyścić w następujący sposób:

  • przygotuj dużą miskę z wodą i dodaj do niej delikatnego środka czyszczącego bądź mydła

  • umyj abażur lampy za pomocą gąbki lub szmatki maczanej w wodzie z detergentem

  • spłucz abażur czystą wodą

  • szybko i dokładnie osusz abażur, aby nie powstały zacieki

Jeśli abażur z tkaniny lampy nie jest mocno brudny, możesz jedynie otrzeć go z kurzu ścierką lub miotełką.


Lampa abażur materiałowa - zobacz naszą ofertę!Jak czyścić abażury z plastiku?

Abażury PCV,  podobnie jak lampy z materiałowymi abażurami, możesz myć w wodzie z detergentem lub mydłem. Po czyszczeniu, plastikowy abażur ,wystarczy jedynie wytrzeć szmatką do sucha. Teraz możesz z powrotem umieścić abażur w lampie i cieszyć się czystym oświetleniem w swoim domu.

Jak czyścić abażury płócienne?

Ten delikatny rodzaj abażura należy pielęgnować z ostrożnością. Abażurów płóciennych nie wolno moczyć w wodzie, ponieważ mogą się rozkleić. Dlatego abażur płócienny możesz jedynie odkurzyć lub otrzeć z kurzu za pomocą miotełki. Na abażurach płóciennych bardzo szybko osiada się kurz, dlatego czyszczenie tego rodzaju kloszy powinno być wykonywane dość często.

Jak czyścić abażury z pergaminu?

Pergamin jest niezwykle delikatnym materiałem, dlatego abażury pergaminowe można czyścić jedynie przy użyciu gumki do ścierania lub kromki czerstwego chleba. Ważne jest, aby nie moczyć abażurów z pergaminu i pamiętać o ich regularnym odkurzaniu.

Lampa w miasta wystrój pokoju

Jak czyścić abażury z wikliny?

Doczyszczenia wiklinowych abażurów przygotuj wodę z sodą oczyszczoną. Powstałym roztworem możesz przecierać abażur z wikliny przy pomocy szmatki bądź szczoteczki. Po usunięciu brudu abażur możesz z powrotem przymocować do lampy.

Jak czyścić abażury ze słomy i rafii?

Słomiane abażury możesz umyć za pomocą gąbki maczanej w mleku lub wodzie z solą. Ważnym jest, aby przecierać abażur zgodnie z kierunkiem ułożenia słomy. Po usunięciu brudu wystarczy osuszyć słomiany abażur.

Jak czyścić i odnowić papierowy abażur?

Papierowy abażur to najmniej trwały sposób na wykończenie lampy. Dość szybko się on niszczy, zwłaszcza jeśli stoi w miejscu podatnym na zabrudzenia. Są jednak sposoby, by oczyścić papierowy abażur. Wystarczy, że bardzo delikatnie przetrzemy go lekko wilgotną szmatką. Musimy uważać, by nie dopuścić do przemoczenia papierowego abażuru. By odnowić papierowy abażur, musimy zacząć od jego wyczyszczenia. Następnie możemy go pomalować lub okleić papierem o innym wzorze. Odnowienie papierowego abażuru nie jest trudne, musimy tylko dokładnie zaplanować poszczególne kroki oraz wymyślić, jaki efekt chcemy uzyskać.

Jak czyścić żarówki?

  • wykręć żarówkę z oprawek lampy

  • zimną żarówkę przetrzyj wilgotną szmatką lub gąbką (możesz użyć wody z dodatkiem detergentu)

  • wytrzyj żarówkę do sucha

  • po upewnieniu się, że żarówka jest w pełni osuszona, możesz z powrotem umieścić ją w lampie

Takie czyszczenie żarówek możesz wykonywać, na przykład raz w tygodniu. Jednak w codziennych porządkach domowych warto uwzględnić przecieranie żarówek z kurzu, ponieważ pod wpływem zabrudzeń natężenie światła może się mocno zmniejszyć. Pamiętaj, aby wszelkie czynności pielęgnacyjne przeprowadzać na zimnych, nierozgrzanych żarówkach.

Jeśli lampa z abażurem posiada kryształki bądź inne szklane lub chromowane elementy dekoracyjne, możesz je czyścić z użyciem wody lub przetrzeć wilgotną ścierką.

Lampa z materiałowym abażurem i kryształkami

Regularność w czyszczeniu oświetlenia domowego jest szczególnie ważna. Piękna aranżacja wnętrz będzie w pełni zachwycająca, kiedy będziesz dbać o czystość całego mieszkania - także lamp, które pełnią również funkcje dekoracyjne w domu. Lampy w każdym stylu i do wszystkich rodzajów pomieszczeń znajdziesz w naszym sklepie internetowym LightHome.


Lampy z abażurami - zobacz nasze propozycje!

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby dodać komentarz.

Ostatnio oglądane

Brak produktów

Menu

Porównaj 0