• Jak czyścić lampy z abażurami? • Czyszczenie różnych rodzajów abażurów

Opublikowany: sie 23, 2017 | Autor: Light Home | Kategorie: Poradniki

Czy zdarzyło Ci się zapomnieć o wyczyszczeniu oświetlenia podczas porządków domowych? Z pewnością niejednokrotnie, ponieważ usuwanie brudu z lamp często jest trudne i czasochłonne. Bywa też tak, że podczas domowych porządków nie uwzględniamy lamp, bo zwyczajnie nie rzucają się nam w oczy. Jednak należy mieć na uwadze, że to właśnie na lampach osiada się dużo kurzu i zanieczyszczeń. Dlatego regularne czyszczenie oświetlenia w domu jest bardzo istotne. Osadzający się na kloszach i abażurach lamp kurz jest szczególnie szkodliwy dla alergików i małych dzieci. Jednak to nie jedyny problem - zanieczyszczenia pojawiające się na żarówkach mogą zmniejszyć natężenie światła. Zadbaj więc o swoje zdrowie i komfortowe mieszkanie, i systematycznie przecieraj lampy z kurzu. Radzimy, by zaplanować dokładne czyszczenie oświetlenia w domu przynajmniej raz w miesiącu.

Wystrój wnętrz z lampą stojącą z abażurem

Czyszczenie abażurów oraz konstrukcji lamp

Abażury lamp są wyjątkowo podatne na osadzanie się kurzu, jednak warto zadbać również o czystość całej konstrukcji oświetlenia. Lampki nocne i lampy stojące są zazwyczaj najłatwiejsze w czyszczeniu. Abażury w tego rodzaju lampach łatwo się zdejmują, dzięki czemu możesz skutecznie wyczyścić abażur oraz konstrukcję. Stelaż lampy możesz przetrzeć wilgotną szmatką lub gąbką. Lampy chromowane, lampy metalowe czy drewniane – niemalże każdy rodzaj konstrukcji możesz umyć za pomocą wody i szmatki. Lampy wiszące oprócz chromowanej lub metalowej konstrukcji, posiadają jeszcze różnego linki. Je również, bez obaw, możesz czyścić za pomocą wilgotnej ścierki. Nie wszystkie lampy sufitowe i kinkiety posiadają możliwość zdemontowania abażura. W takiej sytuacji możesz wyczyścić mokrą gąbką lub szmatką całą lampę.

Pamiętaj, aby wszystkie czynności pielęgnacyjne związane z oświetleniem, przeprowadzać po odłączeniu lamp od sieci.

Jednak miejscem, gdzie osiada się najwięcej zanieczyszczeń są abażury lamp. Przygotowaliśmy dla Ciebie poradnik, jak czyścić abażury z różnego rodzaju tworzyw.

Jak czyścić abażury z materiału?

Większość materiałowych abażurów można moczyć w wodzie. Abażur lampy możesz wyprać w następujący sposób:

  • przygotuj dużą miskę z wodą i dodaj do niej delikatnego środka czyszczącego bądź mydła

  • umyj abażur lampy za pomocą gąbki lub szmatki maczanej w wodzie z detergentem

  • spłucz abażur czystą wodą

  • szybko i dokładnie osusz abażur, aby nie powstały zacieki

Jeśli abażur lampy nie jest mocno brudny, możesz jedynie otrzeć go z kurzu ścierką lub miotełką.

Lampa abażur materiałowa - zobacz naszą ofertę!

Jak czyścić abażury z plastiku?

Abażury PCV,  podobnie jak lampy z materiałowymi abażurami, możesz myć w wodzie z detergentem lub mydłem. Po czyszczeniu, plastikowy abażur ,wystarczy jedynie wytrzeć szmatką do sucha. Teraz możesz z powrotem umieścić abażur w lampie i cieszyć się czystym oświetleniem w swoim domu.

Jak czyścić abażury płócienne?

Ten delikatny rodzaj abażura należy pielęgnować z ostrożnością. Abażurów płóciennych nie wolno moczyć w wodzie, ponieważ mogą się rozkleić. Dlatego abażur płócienny możesz jedynie odkurzyć lub otrzeć z kurzu za pomocą miotełki. Na abażurach płóciennych bardzo szybko osiada się kurz, dlatego czyszczenie tego rodzaju kloszy powinno być wykonywane dość często.

Jak czyścić abażury z pergaminu?

Pergamin jest niezwykle delikatnym materiałem, dlatego abażury pergaminowe można czyścić jedynie przy użyciu gumki do ścierania lub kromki czerstwego chleba. Ważne jest, aby nie moczyć abażurów z pergaminu i pamiętać o ich regularnym odkurzaniu.

Lampa w miasta wystrój pokoju

Jak czyścić abażury z wikliny?

Doczyszczenia wiklinowych abażurów przygotuj wodę z sodą oczyszczoną. Powstałym roztworem możesz przecierać abażur z wikliny przy pomocy szmatki bądź szczoteczki. Po usunięciu brudu abażur możesz z powrotem przymocować do lampy.

Jak czyścić abażury ze słomy i rafli?

Słomiane abażury możesz umyć za pomocą gąbki maczanej w mleku lub wodzie z solą. Ważnym jest, aby przecierać abażur zgodnie z kierunkiem ułożenia słomy. Po usunięciu brudu wystarczy osuszyć słomiany abażur.

Jak czyścić żarówki?

  • wykręć żarówkę z oprawek lampy

  • zimną żarówkę przetrzyj wilgotną szmatką lub gąbką (możesz użyć wody z dodatkiem detergentu)

  • wytrzyj żarówkę do sucha

  • po upewnieniu się, że żarówka jest w pełni osuszona, możesz z powrotem umieścić ją w lampie

Takie czyszczenie żarówek możesz wykonywać, na przykład raz w tygodniu. Jednak w codziennych porządkach domowych warto uwzględnić przecieranie żarówek z kurzu, ponieważ pod wpływem zabrudzeń natężenie światła może się mocno zmniejszyć. Pamiętaj, aby wszelkie czynności pielęgnacyjne przeprowadzać na zimnych, nierozgrzanych żarówkach.

Jeśli lampa z abażurem posiada kryształki bądź inne szklane lub chromowane elementy dekoracyjne, możesz je czyścić z użyciem wody lub przetrzeć wilgotną ścierką.

Lampa z materiałowym abażurem i kryształkami

Regularność w czyszczeniu oświetlenia domowego jest szczególnie ważna. Piękna aranżacja wnętrz będzie w pełni zachwycająca, kiedy będziesz dbać o czystość całego mieszkania - także lamp, które pełnią również funkcje dekoracyjne w domu. Lampy w każdym stylu i do wszystkich rodzajów pomieszczeń znajdziesz w naszym sklepie internetowym LightHome.

Lampy z abażurami - zobacz nasze propozycje!

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby dodać komentarz.

Ostatnio oglądane

Brak produktów

Menu

Porównaj 0