• Jakie dobrać oświetlenie nad stołem w kuchni? Praktyczny poradnik i inspiracje

• Jakie dobrać oświetlenie nad stołem w kuchni? Praktyczny poradnik i inspiracje

Kuchnia to nie tylko pomieszczenie, w którym przygotowujemy posiłki. Jest sercem całego mieszkania. Dlatego ważne jest, aby kuchnia była urządzona funkcjonalnie, stylowo i przytulnie. Wybór podłogi, mebli, kolorów ścian, dekoracji – każdy pojedynczy przedmiot będzie miał wpływ na ogólny odbiór aranżacji kuchni.

Ważnym czynnikiem decydującym o tym, czy kuchnia będzie przytulna i designerska, jest oświetlenie. Odpowiednio rozplanowane może zdziałać cuda w aranżacji pomieszczenia.

Skupimy się na wyborze oświetlenia nad stół kuchenny. Wyjaśnimy, jak dobrać oświetlenie, które nada się podczas wszystkich różnorodnych okazji. Na co zwrócić uwagę oraz jak wybrać odpowiednie żarówki.

 

Nowoczesny wystrój kuchni z lampą Light Home loft czarną

Z naszego artykułu dowiesz się o tym:

Lampy wiszące nad stołem w kuchni

To oczywiście najpopularniejsze oświetlenie stosowane w tej części kuchni. Lampa wisząca jest bardzo trafnym wyborem. Szczególnie lampy z możliwością regulacji wysokości, dzięki której dopasujesz oświetlenie idealnie do rozmiaru pomieszczenia. Modne stało się nieregularne zawieszanie lamp nad stołem w kuchni – klosze wiszą na różnych wysokościach.


{products:337,19,495,1220, 1215,1179,1173}Lampy wiszące
 nad stół dobierz do stylu panującego w Twojej kuchni. W nowoczesnych aranżacjach świetnie prezentują się lampy chromowane. Metaliczny połysk dodaje blasku i elegancji aranżacji. Jeśli chcesz dodać kuchni przytulności, postaw na lampy wiszące z abażurami. Materiałowe, kolorowe klosze wspaniale ocieplają wystrój.


Lampa abażur dla kuchni - zobacz naszą ofertę!Pamiętaj o wyborze odpowiedniej żarówki.
Światło lampy nie powinno razić w oczy siedzących przy stole domowników. Dopasuj moc i temperaturę barwową żarówki.

Lampa chromowana wisząca kule w kuchni

Kiedy lampa wisząca nie pasuje nad stół w kuchni?

Są jednak sytuacje, kiedy lampa wisząca nie wystarcza. Jeśli stół kuchenny pełni u Ciebie funkcje jadalni, to wiedz, że oświetlenie musi być dopasowane do okazji. Na przykład: do śniadania będziesz potrzebować innego światła niż przy romantycznej kolacji we dwoje.

Lampa wisząca nad kuchennym stołem nie sprawdzi się również, jeśli będziesz go przesuwać lub rozstawiać. Na co dzień używasz stołu w małej wersji, jednak posiada on możliwość rozłożenia blatu na większy. Jeśli dopasujesz lampę wiszącą do codziennego stolika, to nie będzie ona dobrym oświetleniem dla tego samego stołu po rozłożeniu.

Lampa sufitowa z abażurami w kuchni nad stołem

Prawidłowe oświetlenie kuchni - czyli jakie?

Oświetlenie kuchni jest bardzo istotne do codziennego, wygodnego z niej korzystania, szczególnie wieczorami i po zmroku. Projektując oświetlenie kuchni, powinniśmy zadbać o kilka różnych źródeł światła.


Zadbajmy o górne, rozproszone światło, będące głównym oświetleniem oraz o punktowe oświetlenie stołu, blatu, szafek. Najważniejszymi cechami prawidłowego oświetlenia kuchni musi być równomierne, zapewniać odpowiednią ilość światła w określonej barwie.

Jakie oświetlenie nad stół w kuchni - ciepłe czy zimne?

Źle dobrany kolor oświetlenia kuchni i nad stół kuchenny może sprawić, że wnętrze będzie nieprzyjemne w odbiorze. Światło ciepłe daje nam poczucie przytulności wnętrza, może nam poprawiać humor i pozytywnie wpływać na nastrój. Z drugiej jednak strony zbyt ciepłe oświetlenie będzie nas rozleniwiać i może usypiać. Światło neutralne z kolei jest najbliżej światła dziennego. Sprawdzi się wszędzie tam, gdzie pracujemy, uczymy się czy koncentrujemy. Czy w kuchni sprawdzi się zimne oświetlenie? Raczej nie, ponieważ zimne światło daje nam odczucie chłodu. Oświetlenie nad stół w kuchni najlepiej więc wybrać lekko ciepłe lub neutralne.

Oświetlenie nad stołem w kuchni - jaka moc?

Projektując oświetlenie nad stołem w kuchni i w całym pomieszczeniu ważna jest również moc żarówek, na które się zdecydujemy. Zbyt duża może sprawić, że będziemy się w niej źle czuli, za mała może doprowadzić do wypadku podczas krojenia czy gotowania. Najlepiej jest zastosować różne moce oświetlenia w kuchni, w zależności od punktu. Mocniejsze nad blat i stół, słabsze, górne czy boczne. Dzięki temu swobodnie będziemy mogli sterować natężeniem światła w kuchni w zależności od potrzeb.

Jakie oświetlenie poza lampami wiszącymi pasuje nad stół w kuchni?

W omawianych wyżej sytuacjach, musimy zrezygnować z lampy wiszącej. Nie oznacza to, że kuchnia będzie wyglądać surowo. Sprawdź, jakie oświetlenie będzie najlepiej prezentować się w Twojej kuchni.

  • Lampy sufitowe z kilkoma źródłami zasilania oraz z możliwością zmiany kierunku padania światła rozwiąże Twój problem z przesuwaniem stołu. Dzięki tej lampie, blat będzie dobrze oświetlony również wtedy, kiedy zmienisz położenie stołu. Wystarczy, ze skierujesz klosz w miejsce, które tego wymaga.

  • Zestawy lamp to sposób na oświetlenie stołu kuchennego, dzięki któremu nie musisz rezygnować z ulubionej lampy wiszącej. Dobierz do niej kinkietyplafony lub lampy stojące. Tym oświetleniem pomocniczym oświetlisz stół, kiedy zmieni swoje położenie. Na co dzień będziesz mógł użytkować lampę wiszącą.

  • Oświetlenie punktowe – reflektory sufitowe to również znakomite oświetlenie stołu. Małe rozmiary tego rodzaju oświetlenia oraz możliwość skierowania światła w dowolnym kierunku uczynią Twoją kuchnię niezwykle stylową. Lampy punktowe szczególnie dobrze prezentują się w nowoczesnych aranżacjach.

Jak widzisz, lampy wiszące to nie jedyny sposób na stylowe i funkcjonalne oświetlenie stołu kuchennego. Staraj się tak planować rozmieszczenie lamp w kuchni, by spełniało ono swoją rolę w każdej sytuacji. Kiedy już dowiesz się, jaki rodzaj oświetlenia najlepiej sprawdzi się w Twojej kuchni, przystąp do wyboru stylu. Lampy z abażuramilampy industrialne czy lampy chromowane – wybierz design oświetlenia, dzięki któremu Twoja kuchnia będzie przytulnym, magicznym miejscem.

Jakie oświetlenie do małej kuchni?

W małej kuchni nie potrzebujemy aż tak wielu źródeł światła, jak w tych większych. W zupełności wystarczą dwa - nad blatem i główne, górne. Oświetlenie do małej kuchni powinno mieć moc dobraną do wielkości pomieszczenia oraz barwę ciepłą lub neutralną.

Jakie oświetlenie w ciemnej kuchni?

Posiadając ciemną kuchnię, musimy dokładnie zaplanować źródła światła. Oświetlenie w ciemnej kuchni główne i nad stołem najlepiej jest, gdy będzie miało barwę neutralną lub ciepłą i średnią moc. Blaty robocze musimy oświetlić mocniej, najlepiej białą barwą LED-ów. Przy ciemnych wnętrzach możemy również pokusić się o dodatkowe, dekoracyjne oświetlenie, np. kolorowe. Ono zależy już wyłącznie od naszych upodobań i preferencji.

Nowoczesne oświetlenie do kuchni - aranżacje

Nowoczesne oświetlenie do kuchni i stołu kuchennego może być modnie i ciekawie zaaranżowane. Wystarczy, że sięgniesz po dekoracyjne lampy industrialne czy nowoczesne lampy z efektem 3D, by uzyskać nietypową, atrakcyjną aranżację. Pamiętajmy, że oświetlenie kuchni musi być kompatybilne z lampami w całym mieszkaniu.

Lampy wiszące kuchenne - sprawdź naszą ofertę!

 
Adrian Płatek
Adrian Płatek właściciel marki, pasjonat urządzania wnętrz, miłośnik pięknych aranżacji.
Komentarze
Loading...