• Jak czyścić żyrandole kryształowe? Pielęgnacja różnych rodzajów lamp szklanych i kryształowych

• Jak czyścić żyrandole kryształowe? Pielęgnacja różnych rodzajów lamp szklanych i kryształowych

Jesteś posiadaczem kryształowego żyrandolu? Na pewno zgodzisz się z tym, że jest on największą dekoracją w pomieszczeniu albo nawet w całym domu. Piękna, elegancka lampa sufitowa z kryształami nadaje wnętrzom wytworności i pałacowego klimatu. Jeśli dopiero rozważasz kupno tego rodzaju oświetlenia, to zapewniamy, że warto.

Aby kryształowy żyrandol zachwycał eleganckim wyglądem, musisz dbać o jego czystość. W przeciwnym razie uzyskasz efekt odwrotny do zamierzonego. Z czasem lampa straci swój blask, co może skutkować nawet zepsuciem wizerunku wnętrza. Jednak lampy wiszące z kryształami są tak wyjątkowymi ozdobami, że warto poświęcić odrobinę czasu na jego pielęgnację. Dowiedz się, jak umyć żyrandol kryształowy z naszego artykułu!

Omówimy, jak czyścić kryształowy żyrandol z niewielkich zabrudzeń oraz jak myć poszczególne elementy lampy. Dowiesz się również, za pomocą jakich środków pielęgnować różne rodzaje tworzyw.

 

Elegancki salon żyrandol klasyczny

Czym czyścić szklaną lampę - podstawowe czyszczenie kryształowego żyrandola

Najważniejsze jest, aby zachować regularność w pielęgnacji żyrandola. Wystarczy miotełką przecierać lampę z kurzu podczas sprzątania całego domu. Dzięki temu zabrudzenia osadzające się na kryształach będą łatwe do usunięcia i nie oszpecą żyrandolu na stałe. Porządne czyszczenie żyrandola z dodatkiem delikatnego środka czyszczącego również musimy wykonywać co jakiś czas. Jednak zazwyczaj oświetlenie kryształowe wystarczy cyklicznie oczyszczać z kurzu.
Jednak samo przecieranie kryształowej lampy z kurzu nie wystarczy.
Raz w miesiącu lub przynajmniej raz na dwa miesiące należy nieco dokładniej umyć żyrandol. Dla lepszego efektu zalecamy wypolerowanie niektórych elementów lampy sufitowej. Podstawowe czyszczenie szklanej lampy jest bardzo proste, nie wymaga specjalistycznych środków chemicznych i zajmuje tylko kilka minut. Czyszczenia żyrandoli i mycia żarówek powinniśmy podejmować się zanim dojdzie do powstania dużych zabrudzeń. W wodzie z dodatkiem octu, czy delikatnego detergentu możemy umyć najważniejsze elementy. Kryształowe lampy są delikatne, takie żyrandole kurzą się dość łatwo i należy wyczyścić je mieszaniną wody i środków myjących. Nadmiernemu gromadzeniu się kurzu zapobiegnie dokładne polerowanie.


Żyrandole klasyczne - zobacz naszą ofertę!Jak dokładnie wyczyścić kryształowy żyrandol?

Najbardziej efektywną metodą jest zdjęcie żyrandola z sufitu i rozmontowanie go na części. Dzięki temu z łatwością wyczyścisz każdy element lampy sufitowej. Jakie części żyrandola należy umyć?

 • Żarówki – umyj je za pomocą wilgotnej ściereczki. Jeśli zabrudzenia nie chcą zejść, namocz wacik kosmetyczny w alkoholu i delikatnie przecieraj żarówki. Nieczyszczenie zabrudzeń sprawia, że nagrzewają się bardziej niż powinny. Pamiętaj, że żarówki nie mogą być gorące w trakcie mycia.

 • Metalowe elementy konstrukcji – najczęściej wystarczy umyć je przy pomocy ściereczki namoczonej wodą z mydłem. Ściereczkę namaczaj w zimnej wodzie lub letniej wodzie. Pamiętaj, że pielęgnacja elementów żyrandola może różnić się w zależności od rodzaju metalu. Dlatego zawsze warto sprawdzić, jakich metod pielęgnacji używa się do danego tworzywa. (Sposoby mycia niektórych materiałów, omówimy w dalszej części poradnika). Jednak w przypadku metali wystarczy czyszczenie wodą z mydłem. Aby metalowe części konstrukcji zachowały połysk, wypoleruj je szmatką namoczoną wodą z octem.

 • Kryształy i szklane elementy – umyj je letnią wodą i delikatnym środkiem czyszczącym. Po umyciu, opłucz kryształy i szkło wodą z octem. Dzięki temu na elementach lampy nie pojawią się zacieki. Aby nadać żyrandolowi połysku warto je polerować. Kryształy są największą ozdobą żyrandolu, więc warto sprawić, by ich blask był jeszcze większy. Jak to zrobić? Wystarczy, że wypolerujesz kryształowy żyrandol wacikiem kosmetycznym namoczonym w alkoholu. Dbaj o kryształową lampę, a będzie ona piękną ozdobą wnętrza.

Jak umyć szklany żyrandol?

Przede wszystkim musimy robić to bardzo delikatnie, żeby nie uszkodzić żyrandola - nie potłuc oraz nie porysować. By umyć szklany żyrandol warto jest wykorzystać miękkie szmatki z mikrofibry. Absolutnie nie wolno sięgać po środki czyszczące z mikrogranulkami, które spowodują powstanie mikrouszkodzeń i rys. Nie warto też stosować tłustych środków czystości, ponieważ ich pozostałości będą ciężkie do wypolerowania. Mycie szklanego żyrandola możemy wykonać wyłącznie wodą z octem lub płynem do mycia naczyń. W zimnej wodzie jesteśmy w stanie umyć większość zabrudzeń , ale tłuste plamy wymagają szczególnego podejścia. Będziemy czyścić je z pomocą środków odłuszczających.

Czym czyścić szklany klosz lampy?

Jeśli zastanawiasz się, czym czyścić szklane klosze musisz zdawać sobie sprawę z właściwości materiału, z którego zostały wykonane. Mimo tego, że szkło jest twarde, łatwo może dojść na nim do małych uszkodzeń, niewidocznych gołym okiem, ale które uszkadzają jego strukturę. Dlatego by czyścić szklany klosz lampy, nie możemy używać środków żrących ani na bazie rozpuszczalnika, który zniszczyłby warstwę ochronną. Czyścić szklane klosze najłatwiej jest delikatnymi szmatkami o gładkiej strukturze, bez ostrych krawędzi i szwów. Czyszczenia wymagają wszystkie elementy szklanej lampy.

Żyrandol po czyszczeniu

Wypolerowane i dokładnie osuszone elementy żyrandola złóż z powrotem w jedną całość. Pamiętaj, aby zachować szczególną ostrożność przy montażu kryształów i szklanych elementów. Są niezwykle delikatnie i nietrudno je uszkodzić. Czyszczenie i polerowanie żyrandola kryształowego jest dość czasochłonne. Jednak efekt, jaki osiągniesz, jest wart pracy poświęconej na pielęgnację oświetlenia. Twoje wnętrza na nowo nabiorą pałacowego, wytwornego klimatu!

Aranżacja salonu z elegancką lampą wiszącą

Pielęgnacja innych elementów kryształowego żyrandola

 • Mosiądz – najlepiej myć roztworem ze spirytusu.

 • Żelazo kute – do pielęgnacji tego rodzaju elementów, użyj szmatki nasączonej naftą.

 • Drewno – przetrzyj preparatem z woskiem, a następnie wypolerować. Dzięki temu drewno odzyska swój dawny blask!

 • Plastik – przemyj wilgotną ściereczką z dodatkiem płynu do naczyń.

Najlepszym sposobem na zachowanie lamp w czystości jest ich regularne czyszczenie. Dzięki temu nie będziesz borykać się z problemem zabrudzeń, których nie da się już z żyrandolu usunąć. Unikniesz konieczności wymiany oświetlenia na nowe. Nawet drobna, lecz regularna pielęgnacja sprawi, że lampy sufitowe będą dekoracją Twoich wnętrz przez bardzo długi czas.


Żyrandole świecznikowe - sprawdź naszą ofertę!

 
Adrian Płatek
Adrian Płatek właściciel marki, pasjonat urządzania wnętrz, miłośnik pięknych aranżacji.
Komentarze
 • Anka
  01.03.2021

  Mam taki jeden kryształowy żyrandol w salonie choć to raczej ala-kryształt :D Co jakiś czas zdejmuję, myje ludwikiem lub purem, wycieram, skręcam i po kłopocie. Wszyscy mi mówią, że płynem nie wolno myć kryształy aale moje nie są prawdziwe to się tym nie przejmuje. Co do tych prawdziowych to słyszałam ze sa jakieś specjalne środki do czyszczenia kryształów ale nigdy takich nie używałam więc się nie wypowiem czy to działa czy nie.

 • Big Papa
  29.01.2020

  Piszecie, że mosiądz można czyścić spirytusem, ale warto wspomnieć jeszcze o sodzie oczyszczonej. A dla lepszego efektu sodę oczyszczona mozna wymieszac z octem. Ja to zawsze robie tak ze pokrywam powierzchnie ktora chce wyczyścić dużą ilością roztworu sody i octu, chwile czekam i potem przechodze do czyszczenia za pomocą miękkiej szczoteczki lub szmatki. Jeśli lampa jest bardzo zabrudzona to trzeba będzie zrobić kilka sesji. Słuszałem też ze cytryna dobrze sprawdza się do czyszczenia mosiadzu ale sam nie prbowalem

 • Roleczka_90
  03.04.2019

  ja najczęściej czyszcze żyrandole tylko miękką szczoteczką. jedyna wada , że trzeba to robć regularnie i często. Wiele też zależy od pomieszczenia w którym znajduje się dana lampa. W salonie czy sypialni nie będzie się mocno brudzić , wystarczy więc tylko jakby oczyszczanie z kurzu. W sumie chyba nie miałam nigdy z tym problemu i nie robiłam “większego” ich czyszczenia a w ciąż wyglądają bardzo dobrze. Także jak coś to polecam!

 • Ola
  07.12.2018

  Zawsze mi się marzyły takie żyrandole kryształowe, takie z wielu malutkich elementów, które pięknie iskrzą w słońcu, są duże i takie eleganckie :D no ale wizja ich regularnego mycia jednak pozbawia mnie zapału do zakupu :) niby jak czytam nie jest to az tak skomplikowane, no ale jakoś tak się boję. Nie wiem, może bez sensu ten strach jest, ale nie chciałąbym porysować czy potłuc od razu kryształków.

Loading...