• Jak wybrać lampy do nauki i zabawy dla dziecka? Funkcjonalne oświetlenie pokoju dziecięcego

• Jak wybrać lampy do nauki i zabawy dla dziecka? Funkcjonalne oświetlenie pokoju dziecięcego

Urządzasz pokój dziecka? Pewnie przekonałeś się już, że nie jest to łatwe zadanie. Pokój musi być dopasowany do wszystkich aktywności dziecka – do odrabiania lekcji, nauki i zabawy. Nie jest to łatwe połączenie, ale możliwe do wykonania.

Nie tylko wystrój pokoju się liczy. Bardzo ważne jest oświetlenie dla dzieci w tym pomieszczeniu. To ono będzie umożliwiało maluchowi zabawę i odrabianie lekcji. Dlatego warto dobrze rozplanować oświetlenie w tym pokoju.

Podpowiadamy, jak dobrać oświetlenie do pokoju dziecięcego oraz jak dostosować światło do nauki i zabawy.

 

Pokój dla chłopca lampa wisząca abażur

Jakie oświetlenie do pokoju dziecięcego przy biurku?

Dziecko najczęściej uczy się i odrabia lekcje przy biurku. Dlatego wybór lampki biurkowej jest niezwykle istotny. Oświetlenie postaw po lewej stronie, jeśli Twoje dziecko jest praworęczne. Dzięki temu nie będzie zasłaniać sobie światła podczas pisania.

Żarówka, którą zasilisz lampkę biurkową, powinna mieć odpowiednią moc. Nie może razić dziecka w oczy ani świecić za lekko. Do oświetlenia biurka polecamy białą barwę światła, która sprzyja skupieniu i koncentracji.
Znaczenie ma również kształt lampy stołowej. Możesz wybrać oświetlenie do pokoju dziecięcego z regulacją umożliwiającą zmianę kierunku światła. Dzięki temu rozwiązaniu dziecko będzie mogło dostosowywać lampę do własnych potrzeb.


Kinkiety dziecięce - zobacz naszą ofertę!


Jakie oświetlenie pokoju dziecięcego - co przy łóżku?

Nocna lampka w pokoju dziecka nie tylko ochroni je przed strasznymi potworami, czającymi się w ciemnościach. Jeśli maluch lubi czytać książki przed snem, to warto dodać do pokoju odpowiednie światło.

Lampki nocne postawione na szafce obok łóżka to sprawdzony sposób na wieczorne oświetlanie pokoju dziecięcego oraz na stylowy design. Jednak jedna lampa stołowa może nie wystarczyć. Warto dodać do aranżacji również kinkiety dziecięce i lampy podłogowe.

Lampa zawieszona tuż na ścianie przy łóżku zapewni komfort w użytkowaniu. Dla większej funkcjonalności wybierz kinkiet z możliwością zmiany położenia klosza. Dzięki temu Twoje dziecko będzie mogło dostosowywać światło do swoich potrzeb.

Lampa stojąca również jest funkcjonalną alternatywą dla lampki nocnej. Jest położona wyżej niż lampa podłogowa, przez co oświetla większą powierzchnię.
Lampy przy łóżku radzimy zasilać żarówkami o nieco mniejszej mocy i ciepłej barwie światła.
Pozwoli to dziecku wyciszyć się i zasnąć. Jeśli dziecko boi się spać w ciemności, delikatne światło może towarzyszyć mu przez całą noc.


Pokój dziecka z lampą wiszącą dziecięcą


Oświetlenie dla dzieci - czas na zabawę

W zabawie nie ma ograniczeń – ciężko przewidzieć, w którym miejscu pokoju dziecko będzie spędzało najwięcej czasu. Dlatego najlepszym oświetleniem dla dzieci do zabaw w pokoju dziecięcym jest lampa zawieszona w centralnej części pomieszczenia.

Są dwa rodzaje oświetlenia, które najlepiej sprawdzą się w tej roli - lampy wiszące i lampy sufitowe. Warto zastanowić się nad oświetleniem z kilkoma źródłami zasilania. Za pomocą jednej lampy oświetlisz najbardziej wymagające części pokoju dziecka. Aby podkreślić radosny charakter pomieszczenia, zobacz lampy sufitowe dziecięce. Kolorowe abażury z bajkowymi postaciami trafią w gusta każdego malucha.

Zaletą lamp wiszących jest możliwość regulacji wysokości. To ważna funkcja w pokoju dziecięcym. Umożliwia dopasowanie wysokości lampy do rozmiarów pokoju, wzrostu i potrzeb dziecka. W naszej ofercie znajdziesz lampy wiszące dziecięce. Mnóstwo abażurów z dziecięcymi wzorami do wyboru sprawia, że każdy maluch znajdzie swój ulubiony motyw.

Lampa sufitowa dziecięca abażur<

Lampa bezpieczna czyli jaka?

Oświetlenie pokoju dziecięcego rozplanuj w taki sposób, aby dziecko było w pełni bezpieczne. Jak to zrobić?

  • Użyj oświetlenia LED – żarówki LED charakteryzują się mniejszą temperaturą nagrzewnia, co zmniejsza ryzyko oparzenia.

  • Światło sztuczne zbliżone do naturalnego – aby chronić wzrok malucha, oświetlenie powinno być zbliżone do naturalnego światła dziennego.

  • Zadbaj o barwę – tak jak wspominaliśmy wcześniej, zimna barwa światła pobudza do działania, a ciepła sprzyja odpoczywaniu. Dlatego odpowiednio rozplanuj światło w pokoju dziecięcym, by było dostosowane do czynności, jakie będzie wykonywać. Ile kelwinów do pokoju dziecka będzie nam potrzebne? Prawdopodobnie najlepiej sprawdzi się barwa neutralna i ciepła 2000-4000 kelwinów.

  • Zabezpiecz gniazdka – zadbaj o to, aby dziecko nie miało dostępu do niezabezpieczonych, elektrycznych gniazdek.

Lampy dziecięce - sprawdź naszą ofertę!

Jakie oświetlenie do pokoju chłopca?

Najczęstszymi aktywnościami wybieranymi przez małych chłopców są zabawy samochodami, klockami - są to czynności zazwyczaj wykonywane na łóżku lub dywanie. Dlatego wybierając oświetlenie do pokoju chłopca powinniśmy zwrócić uwagę na dobre doświetlenie centralnego punktu zabaw.

Jakie oświetlenie do pokoju dziewczynki?

Małe damy, oprócz zabaw lalkami czy klockami, równie chętnie wybierają kolorowanki i inne prace manualne. Dlatego oświetlenie do pokoju dziewczynki powinno skupiać się nie tylko na ogólnym zapewnieniu odpowiedniej jasności, ale i punktowym doświetleniu biurka czy stolika. W tym celu najlepiej wybrać dodatkową, bezpieczną dla dzieci lampkę stojącą.

Ile lumenów do pokoju dziecka, czyli jak dobrać odpowiednie żarówki?

Planując oświetlenie pokoju dziecka musimy nie tylko zwrócić uwagę na jego bezpieczeństwo, ale również odpowiednio dobrać jego moc. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie ile lumenów czy ile kelvinów do pokoju dziecka, ponieważ zależy to od kilku czynników, np. wielkości pokoju, rodzaju lamp etc. Niektórzy sugerują, że do pokoju dziecka (o wielkości 10m2) potrzeba 3500 lumenów, w formie około 4 żarówek tradycyjnych lub LED.

Szukasz pomysłu na modne oświetlenie do pokoju dziecka? Sprawdź nasz przegląd najmodniejszych lamp z abażurem dla dzieci Koniecznie sprawdź również jak prawidłowo oświetlić biurko ucznia

 
Adrian Płatek
Adrian Płatek właściciel marki, pasjonat urządzania wnętrz, miłośnik pięknych aranżacji.
Komentarze
Loading...