• Oświetlenie w mieszkaniu - jak je odpowiednio rozplanować?

• Oświetlenie w mieszkaniu - jak je odpowiednio rozplanować?

Urządzanie wnętrz to nie tylko wybór koloru ścian, mebli czy dekoracji. Na końcowy efekt aranżacji duży wpływ ma oświetlenie. Wygląd lamp dopasowany do stylu pomieszczenia jest ważny, ale jeszcze bardziej istotne jest to, jak rozplanujesz oświetlenie w pokoju.

Które miejsca zdecydujesz się oświetlić, jakiego rodzaju żarówek użyjesz, jak rozmieścisz lampy – jeśli prawidłowo połączysz wszystkie te czynniki, to możesz mieć pewność, że Twoja aranżacja wnętrz będzie stylowa i funkcjonalna.

Nasz poradnik pomoże Ci skomponować oświetlenie mieszkania w ujęciu różnych pomieszczeń. Podpowiadamy, czym się kierować w wyborze oświetlenia do mieszkania, salonu, lamp do kuchni, sypialni i pokoju dziecka. Podpowiemy też, jak zaplanować oświetlenie w domu i efektywne źródła światła

 

jak rozmieścić oświetlenie w mieszkaniu


Jak rozmieścić oświetlenie w mieszkaniu?

Zasady rozmieszczenia oświetlenia w mieszkaniu to przede wszystkim dostosowanie ilości punktów świetlnych do wielkości pomieszczenia. Musimy kierować się nie tylko mocnym wyglądem oświetlenia w mieszkaniu, ale przede wszystkim jego funkcjonalnością. Nieco inne zasady rozmieszczenia oświetlenia będą w salonie, przedpokoju czy kuchni. Oświetlenie ogólne (np. lampy wiszące) w każdym wnętrzu będzie tym najważniejszym. Odpowiednio zaplanować oświetlenie salonu, oświetlenie sypialni i ogólne rozmieszczenie lamp w aranżacji wnętrza - to klucz do funkcjonalnego mieszkania lub domu

Jak oświetlić mieszkanie - zasady oświetlenia do salonu. Jak rozmieścić lampy?

Salon to miejsce reprezentacyjne naszego domu. W nim przykładamy szczególną uwagę do wyposażenia, stylu i dekoracji, by był ozdobą całego mieszkania.




Ilość lamp w salonie powinna być dopasowana do jego wielkości oraz ilości światła dziennego.
 Kiedy w pomieszczeniu o dużej powierzchni umieścimy za mało lamp, stanie się ono ponure i nieodpowiednio doświetlone. Zwróć uwagę, w których częściach salonu wykonujesz najwięcej czynności. Gdzie jadasz posiłki, odpoczywasz, korzystasz z laptopa. Następnie skup się na odpowiednim oświetleniu tych stref. Oczywiście ważne będzie również oświetlenie lustra, oświetlenie dekoracyjne czy wykorzystanie oświetlenia nastrojowego. Jednak w pierwszej kolejności warto pomyśleć o różnych wersjach oświetlenia do mieszkania.

Jeśli posiadasz salon łączony z jadalnią, to oświetl stół, przy którym będziesz spożywać posiłki. Najlepiej w tej roli sprawdzają się lampy wiszące. Dzięki regulacji wysokości możesz łatwo dopasować lampę do rozmiaru pomieszczenia. Dobierz wygląd oświetlenia do stylu wnętrza. Do klasycznej, eleganckiej aranżacji pasować będą lampy wiszące ze szklanymi kloszami lub żyrandole klasyczne. Do pomieszczeń w nieco bardziej nowoczesnym stylu polecamy lampy chromowane lub lampy sufitowe nowoczesne. Przydać się może lampa stojąca, która będzie miała funkcję praktyczną i dekoracyjną.

Strefę wypoczynkową w salonie, czyli miejsce z kanapą i telewizorem, możesz oświetlić na kilka sposobów. Jest to część salonu, w której się relaksujesz, dlatego intensywne światło górne nie jest tu konieczne. By nadać wnętrzu nastrojowości, postaw na kinkiety lub lampy stojące. Lampy ścienne świecące ciepłym, przyjemnym światłem umożliwią pełen relaks w pomieszczeniu. Lampa podłogowa postawiona obok sofy umożliwi wieczorne czytanie książki.
Rozplanowane oświetlenie i dobrze dopasowane źródło światła są kluczowe w projektowaniu oświetlenia. Pamiętajmy również, by z rozwagą dobrać barwę światła. Punkty świetlne w suficie podwieszanym mogą dobrze oświetlić całe pomieszczenie. Nad stołem jadalnym sprawdzą się żarówki LED jako źródło światła.


Lampy sufitowe do salonu - zobacz naszą ofertę!


Oświetlenie kuchenne jako przykład funkcjonalnego oświetlenia do mieszkania

W kuchni najważniejsze jest dobre oświetlenie blatów, przy których będziesz przygotowywać posiłki. Lampy punktowe zamieszczone na spodzie szafek kuchennych lub taśmy LED to praktyczne i stylowe rozwiązanie. Możesz również wykorzystać reflektory sufitowe, których światło skierujesz w najbardziej wymagające części kuchni.

Nad stołem jadalnianym przyda się z kolei lampa wisząca. Nie możemy też zapominać, że praktyczne jest oświetlenie podszafkowe i doskonale uzupełnia oświetlenie ogólne. Planując oświetlenie do kuchni musimy wziąć pod uwagę ciemne pomieszczenia, w których projekt oświetlenia jest kluczowy i musi powstać przed rozpoczęciem prac wykończeniowych.

By kuchnia nabrała wyjątkowego charakteru, ozdób ją lampami dekoracyjnymi. Jeśli posiadasz wyspę kuchenną, umieść nad nią kilka zwisów wiszących pojedynczych dekoracyjnych na różnych wysokościach. To sprawdzony i często stosowany zabieg, który zawsze wygląda bardzo stylowo.

Lampa sufitowa zawieszona w centralnym punkcie nie jest koniecznością w kuchni. Taka lampa nie oświetli nam dobrze blatów, ponieważ będziemy zasłaniać sobie światło plecami. Natomiast możesz wykorzystać to oświetlenie jako dekorację. Lampa abażur dla kuchni z oryginalnymi wzorami do wyboru pięknie uatrakcyjni wystrój pomieszczenia.

Barwa światła i rozmieszczenie samych lamp jest kluczowe dla pomieszczeń takich jak kuchnia. Polecamy wybrać oświetlenie zimne lub neutralne (sprawdzą się taśmy LED o zmiennej barwie). Jako oświetlenie ogólne w kuchni wybierajmy lampy z regulacją wysokości czy kierunku padania światła.

Jak prosto zaplanować oświetlenie mieszkania?

Jak rozmieścić oświetlenie w sypialni?

W sypialni przyda się światło ogólne, którego będziesz używać do wykonywania bardziej wymagających czynności, na przykład do ubierania się, korzystania z szafy, itp. Lampy wiszące z abażurami odpowiednio oświetlą cały pokój oraz dodadzą mu przytulności, dzięki materiałowym kloszom. Jeśli nie chcesz dekorować sypialni oświetleniem wiszącym, zobacz lampy sufitowe do sypialni. Kolorowe bądź szklane klosze, metalowe konstrukcje, abażury – z pewnością znajdziesz lampę idealnie pasującą do wystroju Twojej sypialni.

Warto wyposażyć sypialnię w oświetlenie przy łóżku. Lampki nocne, kinkiety lub lampy podłogowe będą znakomitym wyborem. Nie zapominajmy, że ważna jest barwa światła. Zasil lampy żarówkami o ciepłej barwie i niskiej mocy, by dodać wnętrzu magicznego nastroju. Oświetlenie przy łóżku posłuży Ci również do wieczornego czytania książki przed snem.

Jak rozplanować oświetlenie w mieszkaniu

Jak rozmieścić oświetlenie w pokoju dziecięcym?

Pamiętaj, by oświetlenie w pokoju dziecka było bezpieczne. Jest to pomieszczenie, w którym projekt oświetlenia musi kłaść nacisk na jego funkcjonalność i bezpieczeństwo. Zadbaj o gniazdka i włączniki, by maluch mógł w pełni oddawać się zabawie we własnych czterech ścianach. Do pokoju dziecka potrzebne będzie oświetlenie biurka, łóżka i lampa ogólna. Jeśli Twoje dziecko boi się zasypiać w ciemności, wypróbuj kinkiety dziecięce. Zasil lampę delikatnym światłem, które umożliwi dziecku zaśnięcie i zapewni komfort snu.

Lampkę biurkową warto zasilić żarówką o zimnej barwie światła, ponieważ sprzyja ona koncentracji i pobudza do działania. Postaw lampkę po przeciwnej stronie do ręki, którą pisze dziecko. Dzięki temu nie zasłoni sobie światła podczas użytkowania.
W pokoju dziecka sprawdzi się zasada, że im więcej źródeł światła, tym lepiej. Planując oświetlenie idealne do pokoju dziecka pamiętajmy więc, że sprawdzą się i kinkiety i lampy wiszące. W skutecznym oświetleniu ważna jest różnorodność.

Lampa zawieszona w centralnym punkcie pokoju przyda się do zabaw. Równomiernie rozproszone światło oświetli wszystkie części pokoju, co ułatwi dziecku bezpieczną zabawę. Lampy sufitowe dziecięce lub lampy wiszące dziecięce z wieloma abażurami do wyboru, umożliwiają wybór klosza z ulubionymi, bajkowymi postaciami malucha.


Jak zaplanować oświetlenie mieszkania - podsumowanie

Planując rozmieszczenie oświetlenia mieszkania, starajmy się dopasować go indywidualnie do każdego pomieszczenia. Uwględniajmy potrzeby domowników, różnicujmy źródła światła, stosujmy wiele rodzajów lamp oraz dobierajmy je do wielkości wnętrza.
Nie zapominajmy o różnicowaniu źródeł światła czy drobiazgach jak oświetlenie lustra. Projekt oświetlenia musi być spójny. Nie można zapomnieć o oświetleniu głównym, klatkach schodowych, miejscach pracy. Wybierajmy kinkiety, lampy stojące, wiszące, by nasze pomieszczenie było oświetlone w pełni funkcjonalnie.


Lampy dziecięce - sprawdź naszą ofertę!

 
Adrian Płatek
Adrian Płatek właściciel marki, pasjonat urządzania wnętrz, miłośnik pięknych aranżacji.
Komentarze
  • Elka
    09.02.2021

    jestem w kropce. nie wiem gdzie zaplanować oświetlenie w jadalni i w salonie. W jadalni na pewno nad stołem. Co dalej? Gdzie druga lampa gdy jadalnia polaczona z salonem? Gdzie boczne kinkiety? Może przy kominku? Co sprawdzilo się u Was a czego radzciej byście zrezygnowali? Z góry dzięki za wszystkie wskazówki

  • Goha
    15.12.2019

    z jednym się zgodzę- w kuchni najważniejsze jest dobre oświetlenie blatów. Mam wrażenie, że ludzie trochę pomijają to miejsce, stawiając tylko na górne oświetlenie. Ale jesli tylko choć trochę czasu spędzamy na gotowaniu, to zdecydowanie warto zainwestować też w doświetlenie blatu. U mnie najlepiej sprawdziły się taśmy LED, ale spoty też są do tego celu spoko. Taśmy ledowe dają światło nie za mocne, ale wystarczające, żeby nie poucinać sobie palcow podczas gotowania.

  • Nolka
    07.11.2018

    Jestem właśnie na etapie planowania remontu pokoju dziecka i zastanawiam się jak najlpeiej zaplanować rozłożenie punktów świetlnych, żeby starczyło już na lata. A jednak nieco inne potrzeby ma niemowlę, przedszkolak i póxniej dziecko szkolne. Macie jakieś top rady? Czy wystarczy potem zmiana lamp czy lepiej jakoś od razu to zaplanować? Wiem, że niby można potem zrobic remont, ale jednak wolałabym uniknąć wymiany całej instalacji.

Kod bezpieczeństwa
Loading...