• Dlaczego lampa solarna przestała świecić? Wyjaśniamy

• Dlaczego lampa solarna przestała świecić? Wyjaśniamy

Jak działają lampy solarne?

Lampy solarne w ogrodzie to znakomity pomysł na zaoszczędzenie prądu, a także poprawienie walorów estetycznych wokół Twojego domu. Takie lampki są efektowną ozdobą ogrodu, gdzie pięknie oświetlają rośliny, czy elementy ogrodowej architektury. Nie sposób także nie docenić ich zalet praktycznych - w końcu Twój komfort i bezpieczeństwo to rzecz bezcenna. Lampy solarne świetnie się sprawdzają w roli oświetlenia wejścia do domu, czy garażu. Zależy Ci, żeby działały bez zarzutu przez wiele sezonów.

 

Działanie lampy solarnej opiera się na wykorzystaniu akumulatora, który jest zasilany energią promieni słonecznych. W ciągu dnia taka lampa powinna być ustawiona w miejscu z odpowiednią ekspozycją na słońce. Dzięki temu lampa pobiera energię, a następnie magazynuje ją w niewielkich akumulatorach. Te uruchamiają się po zmierzchu i wtedy Twoja lampa solarna zaczyna świecić. Długość świecenia zależy od pojemności akumulatorów, a także intensywności światła, na które są wystawione w procesie ładowania. Niektóre z lamp są także wyposażone w piloty, albo czujniki ruchu, aby światło mogło być wykorzystane w sposób efektywny. 

Lampa solarna to urządzenie nie tylko efektowne wizualnie, ale przede wszystkim praktyczne. Wykorzystanie promieni słonecznych staje się coraz bardziej popularne i świetnie się sprawdza w przypadku oświetlenia ogrodu, czy otoczenia domu.

Dom oświetlony lampami Circullo Light Home

Dlaczego może się zdarzyć, że lampa solarna przestała świecić?

Jest kilka powodów, dla których Twoja lampa solarna przestaje świecić. Warto się im przyjrzeć, zanim pobiegniesz do sklepu aby zakupić nowy produkt. Czasami powód, dla którego lampa nie świeci jest prozaiczny, a jego usunięcie nie wymaga wielkiego poświęcenia.

Jedną z najczęstszych przyczyn jest po prostu niedostateczne naładowanie. Czy upewniłeś się, że fabryczna folia ochronna została usunięta z ekranu urządzenia? Zdarza się, że pozostawienie takiej folii blokuje prawidłowe naświetlenie panelu. Być może ustawiłeś panel solarny w bardzo zacienionym miejscu. Mogło się również zdarzyć, że urządzenie zostało przewrócone, np. przez Twojego psa i z tego powodu w ogóle nie pobiera energii. Zdarza się także, że panel solarny jest pokryty zanieczyszczeniami (błoto, liście, pokrywa śnieżna), co znacznie wpływa na jego efektywność.

Nowoczesna Lampa stojąca ogrodowa solarna

Kolejnym powodem może być uszkodzenie mechaniczne, wada fabryczna, albo po prostu słaba jakość lampy w Twoim ogrodzie. Zdarzają się lampy, które nie posiadają odpowiedniej klasy szczelności, zatem są narażone na działanie czynników atmosferycznych, co również źle wpływa na ich żywotność. Upewnij się, że kupujesz lampy solarne ze sprawdzonego źródła, dzięki czemu otrzymasz produkt, który nie przepuszcza chociażby wilgoci, czy pyłu.

Ważna jest także pielęgnacja lampy solarnej - wszelkie zabrudzenia należy usuwać za pomocą wilgotnej szmatki, jednak bez dodatku detergentów! Chemiczne środki mogą się przyczynić do uszkodzenia panelu solarnego, a co za tym idzie - trwałego uszkodzenia lampy. Ekran nie powinien być także narażony na zarysowania, co zdarza się w przypadku nieprawidłowego czyszczenia.

Co zrobić, kiedy lampa solarna przestała świecić?

Pierwszym krokiem powinno być sprawdzenie instrukcji obsługi od producenta, aby upewnić się, że lampa jest ustawiona prawidłowo. Czasami wciśnięcie odpowiedniego przycisku natychmiast rozwiązuje problem. Zapoznanie się z instrukcją obsługi może być przydatne również, kiedy lampa świeci w ciągu dnia (co przy prawidłowym działaniu nie powinno mieć miejsca).

Kobieta czytająca instrukcję obsługi

Kolejną zalecaną czynnością jest weryfikacja lokalizacji lamp na zewnątrz, oraz usunięcie ewentualnych zabrudzeń z ekranu panelu, czy ustawienie ich w lepszym miejscu. W takim wypadku na efekty musisz poczekać do kolejnego wieczoru, aby lampa miała możliwość ponownego naładowania się.

Warto także sprawdzić, czy nie nastąpiło mechaniczne uszkodzenie Twojej lampy. W takim przypadku konieczna może być wymiana urządzenia.

Jeżeli sprawdziłeś wszystkie potencjalne przyczyny problemów z lampą, a ta nadal nie świeci, skontaktuj się ze sprzedawcą. W przypadku, gdy lampa nadal jest objęta okresem gwarancyjnym, przysługuje Ci wymiana, bądź naprawa lampy. 

Z całą pewnością nie zalecamy samodzielnych prób naprawy lampy przez osoby nieuprawnione - po prostu zostaw to specjalistom.

Szukam lampy do ogrodu

 
Adrian Płatek
Adrian Płatek właściciel marki, pasjonat urządzania wnętrz, miłośnik pięknych aranżacji.
Komentarze
Loading...