WAT - co to jest i jak go przeliczać?

Decydując się na zakup żarówki, musimy wiedzieć nie tylko jakiej barwy światło ma dawać, ale również jak mocno ma ono świecić. Podstawowe dane o mocy, kolorze czy rodzaju gwintu zawsze znajdziemy na żarówce i jej opakowaniu. Jak odczytywać informacje o WAT? Co oznacza ta jednostka mocy? Skąd pochodzi nazwa WAT

Spis treści
- Co to jest WAT?
- Kto wynalazł jednostkę WAT?
- Jak przeliczać WAT żarówki tradycyjnej na LED i odwrotnie?
- Ile WAT powinna mieć żarówka?

 

Co to jest WAT?

WAT jest to jednostka mocy oraz strumienia energii układu SI. Skrótem, którego używamy do jej oznaczania, jest litera W. 1 WAT oznacza, że w ciągu jednej sekundy wykonano pracę 1 dżula. Wzorem, na podstawie którego można wyliczyć WAT jest: 1W= 1J/1s=(1kgxm2)/1s3 Dodatkowo 1 wat (w układzie si) będzie dla nas podstawową jednostką mocy. 1 WAT jest to więc moc przy której praca wykonana w 1 sekundę wynosi 1 dżul.

 

Kto wynalazł jednostkę WAT?

Jednostka WAT określająca na przykład moc żarówki. Jej nazwa pochodzi od nazwiska pochodzącego z Wielkiej Brytanii wynalazcy i inżyniera Jamesa Watta. Był on twórcą maszyny parowej i silnika oraz wprowadził do użytku jednostkę “koni mechanicznych”. Źródło nazwy wat to sam twórca jednostki mocy elektrycznej.

Żarówka LED 6, 10 a może 12 W? Zobacz ofertę żarówek i wybierz najlepszą dla siebie!

 

Jak przeliczać WAT żarówki tradycyjnej na LED i odwrotnie?

Wat to jednostka podstawowa, którą można zwielokrotniać. Dla przykładu kW (kilowat) to 10³. Z kolei megawat mocy elektrycznej to 10*6 układu si. Nowoczesne żarówki LED posiadają takie same oznaczenia jak żarówki klasyczne, ale wartości WAT mają dużo niższe. Czy to oznacza, że dadzą one mniej światła i energii? Nie, LED to inna technologia, która mimo mniejszej mocy, daje nam więcej światła oraz energii (w porównaniu do takich samych parametrów w tradycyjnej żarówce). Jak więc przeliczać jednostkę WAT w obu rodzajach źródła światła?

Można założyć, że żarówka LED da nam około 9-10 razy mocniejsze światło. Jest to już duża moc, w porównaniu do innych źródeł światła. Czyli żarówka LED 5W będzie odpowiadała żarówce wolframowej o mocy 40-50 W. Zawsze na opakowaniu producent podaje nam dla ułatwienia przelicznik. Dzięki temu możemy lepiej dopasować moc żarówki LED do naszych potrzeb, nawet jeśli wcześniej korzystaliśmy z klasycznych żarówek. Co ważne, żarówka LED dając nam takie samo lub zbliżone mocą światło, zużyje dużo mniej prądu. Przez to jest zdecydowanie bardziej ekonomicznym i ekologicznym rozwiązaniem. Moc żarówki będzie miała przełożenie w energii, jaką ona zużyje. Nie musimy dokładnie znać fizyki, by określić zapotrzebowanie energii strumienia światła. Wystarczy spojrzeć na urządzenie z oznaczeniami producenta, a tam będą odpowiedzi na to, ile energii w określonych jednostkach (w układzie si) da nam żarówka czy lampa.

Ile WAT powinna mieć żarówka?

To, ile WAT powinna mieć żarówka, by dała nam odpowiednie oświetlenie, zależy od kilku czynników. Musimy wiedzieć, do jakiego pomieszczenia jej potrzebujemy, a także ile takich źródeł światła będziemy mieć w lampie czy żyrandolu. Im większy jest nasz pokój czy biuro, tym więcej (lub mocniejszych) żarówek musimy zamontować. Ich moc się sumuje, mając więc klosz na trzy żarówki, możemy zamontować 3x5W żarówki LED lub 2x50W żarówki klasyczne, by uzyskać światło o podobnej mocy.

 

Jednostka mocy WAT w energetyce

Z całą pewnością, pochodząca od nazwiska brytyjskiego inżyniera nazwa WAT, ma zastosowanie również w energetyce. W jednostkach opisujemy jaka praca wykonana została przez dane urządzenie. Występuje również odróżnienie mocy cieplnej od elektrycznej. Tę pierwszą oznaczamy jako moc cieplna MWt (megawat) a drugą jako moc elektryczna MWe.

Loading...