Lumen - co to jest? Czym jest strumień świetlny?

Poznaj, czym jest lumen i strumień świetlny. Najważniejsze informacje o tym, jak przeliczać lumeny na Wat oraz jak dobierać ich ilość w zależności od pomieszczenia.


- Co to jest strumień świetlny?
- Czym jest lumen?
- Jak przeliczać lumeny na Wat?
- Ile lumenów powinno przypadać na metr kwadratowy?

 

Co to jest strumień świetlny?

Strumień świetlny jest jednym z podstawowych parametrów światła. To fizyczna wielkość w ramach fotometrii wizualnej, która określa całkowitą moc światła emitowanego przez dane źródła światła oraz takie, które wywołuje konkretne wrażenia wzrokowe. Strumień świetlny jest jednostką oznaczaną literą pi - Φ. Źródło punktowe (izotropowe), którego ma światłość o wartości 1 kandeli, emituje strumień wielkości 4π lumenów.

Klasyczna lampa czy z możliwością zmiany natężenia światła? Wybierz najlepsze oświetlenie z oferty Light-Home.

 

Czym jest lumen?

Miarą strumienia świetlnego jest lumen. Jednostka obowiązuje w układzie SI, a jej skrótem jest lm. Lumen to świetlny strumień, który jest wysłany w jednostkowy kąt bryłowy (równy mierze jednego steradiana). Następuje to poprzez źródło światła punktowe i izotropowe, które ma światłość jednej kandeli i jest umieszczone w wierzchołku tego kąta bryłowego. Podsumowując, lumen określa ilość światła, a im wyższa jego wartość, tym większe oświetlenie.

Ilość lumenów podawana jest przez producentów żarówek na opakowaniach. Jednostka wskazuje, ile światła wyemituje dana żarówka. W przeciwieństwie do Wat, które określają, ile energii zużyje dane źródło światło. Z tego powodu lumeny są dziś praktyczniejszym określeniem ilości światła dawanego przez daną żarówkę.

 

Jak przeliczać lumeny na Wat?

Niestety precyzyjne przeliczanie lumenów na Wat nie jest łatwe, ponieważ są to dwie odrębne jednostki oznaczające inne wartości światła. Co więcej, takiej samej mocy żarówki, ze względu na różnice produkcyjne, mogą mieć różną ilość lumenów. Żeby porównać ze sobą żarówki, najlepiej jest patrzeć na obu na lumeny. Jeśli chodzi o przeliczanie Wat na lumeny, możemy jedynie mówić o pewnych odpowiednikach. Dla przykładu klasyczna żarówka o mocy 40W będzie miała swój odpowiednik w LED o mocy min. 470 lumenów. 60W w żarniku, to z kolei około 806 lumenów. Są to jednak wartości przybliżone i mogą się różnić w zależności od producenta, rodzaju żarówki itd.

Ile lumenów powinno przypadać na metr kwadratowy?

Nie da się jednoznacznie powiedzieć, ile lumenów powinno oświetlać metr kwadratowy czy też konkretne pomieszczenia. W internecie można znaleźć kalkulatory, które zaproponują ilość lumenów przeliczoną na wielkość naszego mieszkania. Należy pamiętać, że są to wartości przybliżone, które powinniśmy dobrać do naszych potrzeb. Ilość i moc oświetlenia powinna zależeć nie tylko od wielkości pomieszczeń, ale również ich naturalnego doświetlenia, rozmieszczenia mebli czy zajęć, które będziemy w nim wykonywać. Inna ilość lumenów będzie nam potrzebna w biurze, a inna w sypialni, nawet jeśli mają taką samą powierzchnię.

Loading...