Natężenie światła - co to? Czym jest lux?

Poznaj wszystkie parametry, które opisują świtało, by lepiej i dokładniej móc zaplanować oświetlenie w swoim wnętrzu. Oto najważniejsze informacje o natężeniu światła i luxach.


- Co to jest natężenie światła?
- Czym jest lux?
- Jak obliczyć natężenie światła w pomieszczeniu?
- Jakie powinno być natężenie oświetlenia w biurze?
- Ile luxów dobrze oświetli pokój?

 

Co to jest natężenie światła?

Natężenie światła to, najprościej mówiąc, gęstość promieni, które są emitowane przez żarówkę LED lub inne źródło światła. Wraz ze wzrostem gęstości promieni obraz, który widzi ludzkie oko, staje się bardziej ostry. Warto sobie uświadomić, że wartość światła ma duże znaczenie dla naszego wzroku i komfortu widzenia. Zarówno zbyt małe, jak i zbyt wysokie natężenie światła nie jest dobre i bezpieczne dla nas. Może prowadzić do trudności w widzeniu, skupieniu się, a w skrajnych przypadkach nawet do utraty wzroku.

 

Czym jest lux?

Luks (lux) to jednostka natężenia światła. Co oznacza wartość jednego luxa? By otrzymać światło o natężeniu 1 luksa dla określonej powierzchni, musimy uzyskać strumień świetlny, który będzie miał wartość 1 lumena oraz będzie padał na jeden metr kwadratowy powierzchni.

Porównajmy dla przykładu kilka wartości natężenia światła, by uzmysłowić sobie, jak się one rozkładają w naturalnym i sztucznym oświetleniu. Byśmy byli w stanie wyraźnie widzieć twarze innych osób, musimy mieć natężenie światła o wartości minimum 20 luksów. Do codziennych, drobnych czynności konieczne jest 50 luksów. Ale już, jeśli chcemy wykonywać prace precyzyjne, natężenie musi być zdecydowanie wyższe. Ilość luksów, jakie dostarczają nam naturalne źródła światła, jak słońce czy księżyc są zmienne, a wartości mogą być skrajnie różne od np. 1 luksa natężenia światła księżyca w pogodną, letnią noc, po 100 tys. luksów w południe tego samego dnia.

Nie wiesz jakie lampy wybrać, by uzyskać odpowiednie natężenie światła?
Dobierz je spośród naszej oferty żyrandoli i kinkietów

 

Jak obliczyć natężenie światła w pomieszczeniu?

Natężenie światła mierzymy specjalnym urządzeniem - luksomierzem. Każda żarówka posiada informacje na temat ilości luksów. Domowymi sposobami możemy obliczać natężenie oświetlenia, korzystając ze specjalnych aplikacji czy szacowania.

Jakie powinno być natężenie oświetlenia w biurze?

Wiele osób pyta o to, jakie powinno być natężenie światła w biurze, firmie czy innym miejscu wykonywania służbowych obowiązków. Przyjmuje się, że do efektywnej pracy umysłowej, przy komputerze i biurku natężenie oświetlenia powinno wynosić około 500 luksów. Z kolei do pracy fizycznej wystarczy 200-300 luksów. Im większej precyzji wymaga nasza praca, tym ilość luksów musi być wyższa. Osoby pracujące manualnie, szczególnie z drobnymi przedmiotami, np. rękodzielnicy, powinny mieć w miejscu pracy natężenie światła nawet 1000 luxów.

 

Ile luxów dobrze oświetli pokój?

Nikt nie poda nam precyzyjnych danych odpowiadających na to pytanie, ponieważ natężenie światła może być inaczej odbierane przez różne osoby. Pewne jest jednak, że ilość luksów do oświetlenia pomieszczeń codziennego użytku jak salon czy sypialnia powinna wynosić minimum 100. Taka wartość natężenia światła pozwoli nam odpoczywać oraz wykonywać codzienne obowiązki. Pamiętajmy, że wartości te mogą się różnić, a jeśli chcemy pracować w danym pokoju, powinny być znacznie wyższe.

Loading...