Gwint G9 - co to, jakie ma wymiary, zastosowanie?

Na rynku znaleźć można żarówki LED o wielu zróżnicowanych gwintach. By nie popełnić błędu podczas zakupu źródeł światła, warto poznać, jakie są ich rodzaje, wymiary i gdzie można je stosować. Oto najważniejsze informacje na temat gwintu i żarówek G9.


- Co to jest żarówka G9?
- Jak wygląda gwint g9?
- Jakie są wymiary gwintu G9?
- Gwint G9 LED - do jakich lamp pasuje?
- Jak montować żarówkę z trzonkiem G9?
- Ile kosztuje żarówka z gwintem G9?

 

Co to jest żarówka G9?

Żarówka G9 to źródło światła, żarówka LED, rodzaj oprawy oświetleniowej, który posiada gwint G9. Emituje światło o ciepłej lub zimnej barwie. W przyjętej nomenklaturze uznaje się, że jest to rodzaj gwintu halogenowego. W tej grupie znajdziemy różnego rodzaju żarówki halogenowe stosowane najczęściej w sufitach podwieszanych, oświetleniu meblowym itd. Jest to energooszczędna żarówka LED, która ma szeroki kąt świecenia, daje białe ciepłe światło lub zimne. Jest chętnie wybierana, ponieważ ma małe zużycie energii nawet na maksymalnej mocy oraz wysoki współczynnik oddawania barw. Kształt żarówki LED g9 i jej mocny strumień świetlny sprawia, że jest to energooszczędny zamiennik tradycyjnego oświetlenia. Żarówki LED g9 o zimnej barwie światła sprawdzą się w biurach, z kolei biała ciepła barwa światła w LED g9 bardziej pasuje do łazienki.

Masz problem z doborem gwintu żarówki do rodzaju oświetlenia?
Zobacz, jak dopasować żarówkę do lampy.

 

Jak wygląda gwint G9?

Gwint G9 wyróżnia się spośród innych żarówek nóżkami w postaci pętli. Górna część żarówki G9 ma najczęściej kształt walca, a w dolnej (zwanej sztyftową) znajdują się wystające, cienkie nóżki, które montujemy na wcisk. Możemy go stosować w instalacjach o napędzie 230V. Na rynku znajdziemy żarówki G9 tradycyjne oraz LED. Są one chętnie wykorzystywane w oprawach meblowych oraz oświetleniu dekoracyjnym. Led g9 emituje światło rozproszone, delikatne. Mocna żarówka LED g9 sprawdzi się również w oświetleniu funkcjonalnym. Wysoka moc świetlna żarówki LED g9 ma zastosowanie do nowoczesnych żyrandoli i lamp o małych wymiarach. Produkty nadadzą się do kinkietów, z łatwością je zamocujemy i zyskamy zamiennik klasycznych żarówek, których żywotność i trwałość jest znacznie wyższa. W sklepach znajdziemy różne modele żarówki g9.

Jakie są wymiary gwintu G9?

Tym, co charakteryzuje gwint G9, są nóżki - pętelki. Mają one rozstaw 9 milimetrów. Wielkość górnej części żarówki G9 nie jest dokładnie zdefiniowana, może się ona różnić w zależności od producenta oraz rodzaju wybranej żarówki. Niewątpliwie jednak gwint G9 jest niewielki, zwłaszcza jeśli porównamy go do gwintów edisonowskich. Żarówka G9 sprawdzi się w nowoczesnych żyrandolach przez swoje małe gabaryty. Jest to zasilanie gwarantujące energooszczędność i dużą żywotność. Odpowiednik tego gwintu, ale o innych wymiarach to gwint g4.

 

Gwint G9 LED - do jakich lamp pasuje?

Gwint G9 LED i jako klasyczna żarówka ma dość wszechstronne zastosowanie. Będzie to oświetlenie o sporej mocy, dające białe zimne światło i duży strumień świetlny. LED g9 pasują do części modeli lamp sufitowych i kinkietów. Emituje białe zimne światło doskonałe do pracy. Producenci chętnie wykorzystują gwinty G9, produkując nowoczesne żyrandole, zwłaszcza te mniejszej wielkości. Żarówka G9 LED będzie zdecydowanie bardziej energooszczędna niż tradycyjna, a przy tym da światło takiej samej mocy. Takie żarówki LED z gwintem g9 to produkty mające 24 miesiące gwarancji. Zasilanie przez produkty LED są dla porównania Co ważne z gwintem G9 znajdziemy żarówki, które mają różne barwy. Do wyboru są żarówki dające światło ciepłe, zimne lub neutralne. Łatwość montażu żarówki LED g9 jest bardzo duża, jest to wygodne w użytkowaniu źródło światła.

 

Jak montować żarówkę z trzonkiem G9?

Montowanie oraz demontowanie żarówki z gwintem G9 jest bardzo proste. Dzięki charakterystycznej budowie nie da się go pomylić z innym, nie będziemy mieli również problemu z zamontowaniem. Żarówkę G9 musimy delikatnie wcisnąć w oprawkę. Ważny w montażu takiej żarówki nie jest sam sposób, w jaki to wykonujemy, a jak ją trzymamy. Wcisk żarówki LED g9 w oprawę jest prosty i szybki. By LEd g9 działał długo i nie przepalił się, konieczne jest uniknięcie jego zatłuszczenia. Dlatego żarówkę z trzonkiem G9 musimy trzymać czystymi dłońmi.

 

Ile kosztuje żarówka z gwintem G9?

Cena żarówki z trzonkiem G9 nie jest wysoka i wynosi zazwyczaj kilka - kilkanaście złotych. Jej koszt będzie różny, w zależności od producenta oraz mocy, na jaką się zdecydujemy. Warto wybierać żarówki G9 od sprawdzonych producentów. Mamy wtedy pewność, że otrzymujemy produkt bezpieczny i odporny na uszkodzenia mechaniczne. Takie oprawy będą miały również dłuższą trwałość. Żarówki LED g9 o  maksymalnej mocy świetlnej to oświetlenie idealne do domu i biura.

Loading...