Gwint G4 - co to, jakie ma wymiary, zastosowanie?

Różnorodność gwintów żarówek może przyprawić podczas zakupów o ból głowy. Warto dowiedzieć się, czym charakteryzuje się gwint G4, gdzie można go stosować oraz jakie są jego wymiary. Oto najważniejsze informacje o gwincie G4. Dowiedz się, jak wykorzystać energooszczędny zamiennik - żarówki LED G4.


- Co to jest żarówka G4?
- Jak wygląda gwint G4?
- Gwint G4 - podstawowe wymiary
- Do jakich lamp pasuje gwint G4 LED?
- Jak montuje się żarówkę z trzonkiem G4?
- Jaka jest cena żarówki G4?

 

Co to jest żarówka G4?

Żarówka G4 to rodzaj oświetlenia (podobnie jak gwint g9), które przystosowane jest do obniżonego napięcia 12V. Jeszcze do niedawna wszystkie żarówki G4 pracowały tylko na niższym napięciu, dziś jednak na rynku kupimy również takie przystosowane do napięcia 230V.

Oprawa świetlna G4 to mała żarówka o niewielkiej mocy, która może być przydatna jako rodzaj oświetlenia akcentowego czy dodatkowego. Żarówka z trzonkiem G4 występuje w wersji klasycznej i LED. Głównym przeznaczeniem żarówki G4 są meble, lampki biurkowe i lampy sufitowe. Wśród jej zalet można wymienić szeroki kąt padania światła, to, że emituje białe zimne światło lub białe ciepłe światło i ma szerokie zastosowanie. Tradycyjne oświetlenie możemy porzucić na rzecz żarówki LED G4 z bezpiecznym napięciem i długą żywotnością.

Nie wiesz, jaki gwint sprawdzi się najlepiej?
Znajdź modne lampy wiszące z dopasowanymi żarówkami w Light-Home

 

Jak wygląda gwint G4 żarówki LED?

Czym charakteryzuje się gwint G4? Przede wszystkim oprócz górnej części posiada proste, cienkie nóżki. Właściwa żarówka o gwincie G4 może mieć różny kształt. Najczęściej spotkamy żarówki okrągłe (w kształcie talerzyka), owalne oraz w kształcie walca. Dolna, sztyftowa część, czyli właściwy gwint, montowana jest na wcisk. Dzięki tej różnorodności kształtów oprawy G4 mają szerokie zastosowanie w meblarstwie i budownictwie. Zróżnicowany kształt żarówki LED g4 sprawia, że jest to doskonała alternatywa dla tradycyjnego oświetlenia halogenowego. Małe rozmiary żarówki g4 daje nam możliwość szerokiego ich wykorzystania.

 

Gwint G4 - podstawowe wymiary

Trzonek żarówki G4 ma rozstaw nóżek 4 milimetry. Pozostałe wymiary żarówki mogą być zmienne, w zależności od jej przeznaczenia, producenta i oczywiście kształtu. W odróżnieniu od klasycznych żarówek, te z gwintem G4 są drobne i małe. Dzięki niewielkim wymiarom pasuje nawet do drobnych lampek. Żarówki LED z gwintem g4 to mniejszy odpowiednik gwintu g9.

 

Do jakich lamp pasuje gwint G4 LED?

Zastosowanie żarówek G4 jest dość szerokie. Niezależnie od tego, czy wybierzemy gwint G4 LED czy tradycyjny, będzie on pasował do wielu rodzajów oświetlenia meblowego, różnej odmiany witryn, małych lampek biurkowych. Żarówki G4 mają również zastosowanie w oświetleniu sufitowym, zarówno montowanym zewnętrznie, jak i tym ukrytym w suficie podwieszanym. Należy pamiętać, że żarówka G4 LED będzie miała niższe zużycie prądu, przez co jest bardziej energooszczędna i ekologiczna. Jej popularność rośnie także dzięki temu, że daje tak samo mocne światło przy niższych poborach energii. Ważne jest również to, że żarówka z trzonkiem G4 może występować zarówno w barwie ciepłej, jak i zimnej. Zimna barwa światła sprawdzi się przede wszystkim w biurze, korytarzu,  z kolei światło barwy białej, ciepłej lepiej zastosować w sypialni. Barwa biała ciepła może być stosowana również w salonie czy pokoju dziecka. Żarówka LED g4 może mieć różny kąt świecenia. Wybierając LED g4 o dużej mocy świetlnej, zyskujemy duże możliwości zastosowania np. w sufitach podwieszanych. Żarówka G4 LED jest energooszczędna, może być z łatwością stosowana w żyrandolach, lampach wiszących i stojących. To doskonała alternatywa dla halogenów i tradycyjnych żarówek.

 

Jak montuje się żarówkę z trzonkiem G4?

Montaż żarówki G4 jest bardzo prosty i trwa kilka minut. Ponieważ budowa gwintu G4 jest charakterystyczna, nie pomylimy jej z innym wejściem w oprawie. By zamontować żarówkę z trzonkiem G4, montujemy delikatnie wciskając ją w oprawkę. By żarówka długo nam służyła i nie przepaliła się, pamiętajmy o zastosowaniu czystej ściereczki lub dłoni, które wykorzystamy do montażu. Zamontować żarówkę LED G4 możemy samodzielnie.

 

Jaka jest cena żarówki G4?

Koszt żarówki G4 nie jest wysoki i wynosi kilka-kilkanaście złotych. Cena zależy od kształtu, rodzaju, ale i producenta żarówki. Żarówka LED g4 jest łatwo dostępna. Cena może zależeć od kilku jej cech jak producent, kąt świecenia, moc.  Żarówki G4 nie zawierają szkodliwych substancji, są bezpieczne.

Jakie zastosowanie ma żarówka LED g4?

Żarówki G4 oferują światło barwy białej (barwa światła biała ciepła lub zimna) lub żółtej. Modele żarówki G4 o maksymalnej mocy nie zawierają szkodliwych substancji, dają światło LED bezpieczne, wydajne, a przy tym nie pobierają dużej ilości prądu. Ich światło sprawdzi się w każdym wnętrzu. Żarówka G4 pasuje do wielu lamp LED różnych producentów. Warto podkreślić, że żarówki g4 mają 24 miesiące gwarancji. Pozwalają dobrze oświetlić małe i większe wnętrza. Wykorzystuje się je jako główne żarówki LED g4 w biurach i domach.

Loading...