Czym jest gwint Edisona?

Jednym z większych dylematów, które napotykamy podczas zakupu lampy chromowanej czy innego rodzaju zwisów, jest dobranie odpowiedniej, pasującej żarówki. Na rynku znajdziemy wiele źródeł światła, jak się w nich odnaleźć? Oto wszystko, co powinieneś wiedzieć na temat żarówki Edisona, jakie ma wymiary, zastosowanie i odmiany.


- Co to jest gwint Edisona?
- Jak wygląda gwint Edison?
- Jakie żarówki mają gwint Edisona?
- Jakie wymiary ma gwint Edisona?
- Gdzie można zastosować żarówki LED Edisona?
- W jaki sposób należy montować żarówki z gwintem Edison?
- Ile kosztuje żarówka Edisona LED i klasyczna?

 

Co to jest gwint Edisona?

Żarówki z gwintem Edisona to potoczna nazwa grupy źródeł światła, które posiadają gwint o kołowym zarysie. Posiada ona oznaczenie “E” wraz z liczbą, która oznacza wielkość gwintu. Jest to najczęściej żarówka LED, a gwint żarówki edisona jest tym najbardziej upowszechnionym. Można powiedzieć, że są to żarówki vintage, a ich temperatura barwowa może być różnorodna. Te źródła światła są dobrym rozwiązaniem, pasują wszędzie, niezależnie jaki mamy charakter wnętrza. Żarówki Edisona to z jednej strony surowe oświetlenie, a z drugiej źródła światła z dużą dawką minimalizmu.

Żarówka LED czy dekoracyjna? Nie wiesz, którą żarówkę Edisona wybrać?
Sprawdź naszą ofertę żarówek i dobierz właściwą do rodzaju lampy

 

Jak wygląda gwint żarówki Edisona?

Każdy z nas ma w swoim mieszkaniu czy biurze co najmniej kilka żarówek z gwintem Edisona. Są to najbardziej klasyczne żarówki, o kształcie gruszki ze spiralnym gwintem. Mimo tego, że mogą się one różnić wielkością, sam kształt pozostaje jednak niezmienny. Można przyjąć, że gwint Edisona jest najbardziej rozpoznawalnym rodzajem na rynku. Występują w wersji klasycznej i LED. Jeśli nasze nowoczesne wnętrza potrzebują oświetlenia, to ciekawie prezentującą się propozycją są właśnie żarówki Edisona. Tradycyjna żarówka Edisona ma żarnik węglowy, a jej barwa światła jest ciepła. Możemy jednak kupić żarówkę LED mającą mały gwint (lub duży), o barwie światła ciepłej, neutralnej lub zimnej.

 

Jakie żarówki mają gwint Edisona?

Grupa żarówek z gwintem Edisona obejmuje dziesięć różnych modeli źródeł światła. Są to żarówki z oznaczeniami E5, E10, E11, E12, E14, E17, E26, E27, E39 i E40. W sklepach z oświetleniem możemy znaleźć jeszcze żarówki Edisona z oznaczeniem literą N umieszczoną po cyfrach. Oznacza to, że żarówka jest wykonana z materiałów niemetalowych.

Jakie wymiary ma gwint Edisona?

Żarówki Edisona mogą mieć różne wymiary, w zależności od konkretnego modelu. Jeśli chodzi o wielkość gwintu Edison, to będzie on miał odpowiednio:

  • E5 - 5 milimetrów,

  • E10 - 10 milimetrów,

  • E11 - 11 milimetrów,

  • E12 - 12 milimetrów,

  • E14 - 14 milimetrów,

  • E17 - 17 milimetrów,

  • E26 - 26 milimetrów,

  • E27 - 27 milimetrów,

  • E39 - 39 milimetrów,

  • E40 - 40 milimetrów.

 

Gdzie można zastosować żarówki LED Edisona?

Żarówki LED Edisona mają wszechstronne zastosowanie. Będą one pasować do większości rodzajów domowych lamp, zarówno regulowanych kinkietów, wiszących lamp z abażurami, chromowanych plafonów, lamp industrialnych, jak i lamp dziecięcych. Idealnie sprawdza się w lampie EdisonŻarówki z trzonem Edisona sprawdzą się zarówno w oświetleniu zewnętrznym, jak i wewnętrznym. Najpopularniejsze są żarówki Edisona o gwincie E27 i E14. Barwa światła na jaką chcemy postawić powinna zostać dopasowana do stylu surowego loftu czy innego, panującego w pomieszczeniu. Żarówka LED da nam światło o dowolnej barwie. Żarówka Edisona pasuje do wnętrz, w których rządzi skandynawski styl, w przestrzeniach otwartych i zamkniętych. Ich rosnąca popularność i atrakcyjna cena zachęca klientów do stosowania żarówki Edisona. Wykorzystane mogą być do oświetlenia biur i mieszkań prywatnych. Szybka wysyłka, bezpieczna dostawa produktu i dostępność w ofercie każdego sklepu z oświetleniem sprawia, że często gości ona w naszym koszyku. Żarówki mają różne kształty i moc, jesteśmy stanie więc idealnie dopasować je do prostoty opraw świetlnych. Światło o mocy mniejszej lub większej zapewni nam żarówka Edisona

 

W jaki sposób należy montować żarówki z gwintem Edison?

Montowanie żarówek Edisona jest czynnością prostą, która nie zajmie nam wiele czasu. By zamontować gwint Edisona w oprawie, wystarczy, trzymając go prostopadle do oprawy, delikatnie wkręcać zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Dla dłuższej trwałości żarówki z gwintem Edisona, warto jest robić to czystymi dłońmi. Zatłuszczenie żarówki może bowiem prowadzić do jej przegrzania i przepalenia. Po połączeniu żarówki i lampy w postaci klosza zapewni jasne i dobrze oświetlone pomieszczenie. Dostawa produktu, zróżnicowana barwa światła, wiele rozmiarów sprawia, że żarówka Edison znacząco ułatwia nam oświetlenie każdego wnętrza.

 

Ile kosztuje żarówka Edisona LED i klasyczna?

Cena żarówek Edisona LED i klasycznych jest zróżnicowana, może wynieść od kilku do kilkudziesięciu złotych.  To, ile będzie kosztowała oprawa z gwintem Edisona, zależy między innymi od producenta, jej mocy, rodzaju (LED czy klasyczna). Ostateczna cena produktów zależy od czynników takich jak moc, akcesoria, ciepła lub zimna barwa, wysyłka produktu, styl retro. Warto pamiętać, że te żarówki występują w różnych odmianach, a barwa światła może być: ciepła, zimna bądź neutralna. Na żarówkę otrzymamy gwarancję.

Loading...