Co to jest światło żółte?

Interesujesz się teorią barw i pojęciami z zakresu oświetlenia? W naszym słowniku przedstawiamy najważniejsze zagadnienia z tej dziedziny. Oto ciekawostki i najważniejsze informacje o żółtym świetle. Dowiedz się, jaką ma temperaturę, jakie są jego źródła oraz które światło powinniśmy stosować w różnych sytuacjach.


- Czym jest żółte światło? Długość fali
- Jaką temperaturę ma żółte światło?
- Jakie zastosowanie ma światło żółte?
- Jakie żarówki dają żółte światło?
- Które światło jest lepsze żółte czy białe?

 

Czym jest żółte światło? Długość fali

Światło żółte jest jedną z odmian widzialnego światła, które wyróżnia długość fal od 565 do 590 nanometrów. Ten rodzaj światła jest barwą podstawowa subtraktywną (czyli mieszaną). W kole barw pełni rolę dopełniającą barwę niebieską. Żółte światło powstaje po zmieszaniu ze sobą dwóch, różnokolorowej barwy fal elektromagnetycznych. Nasze oko mieszaninę światła zielonego i czerwonego odbiera właśnie jako światło żółte.

Co ważne, światło żółte, podobnie jak białe, występuje w kilku wersjach temperatury barwowej.

Światło białe czy żółte? Które sprawdzi się lepiej w domowych lampach?
Wybierz modne oświetlenie o określonej barwie w ofercie Light-Home

 

Jaką temperaturę ma żółte światło?

Żółte światło może być tak naprawdę światłem białym o temperaturze barwowej poniżej 3500K. W takiej temperaturze bowiem światło białe nabiera ciepłej barwy i staje się żółto-pomarańczowe. Żółtego światła nie powinniśmy się obawiać. Nie jest to takie samo światło jak w sygnalizacji świetlnej zachęcające do gwałtownego hamowania. Intensywność barwy jest zdecydowanie niższa.

Jak wspomnieliśmy wcześniej, żółte światło może mieć dwa odcienie. Ciepłej barwy światło żółte zyskuje lekko czerwonawy odcień. Z kolei chłodny odcień światła żółtego będzie miał zielony odcień. W pewnych sytuacjach żółty może zdawać się również pomarańczowy. Z pewnością są to jednak kolory ciepłe, sprawdzające się w przypadku oświetlenia wewnętrznego i zewnętrznego.

Jakie zastosowanie ma światło żółte?

Jeśli utożsamiamy światło żółte z ciepłej barwy światłem białym, możemy stosować go zarówno w pomieszczeniach zamkniętych, jak i na zewnątrz. Jeszcze kilkanaście lat temu, w naszych domach i biurach przeważało właśnie światło żółte. Jest ono ciepłe, co za tym idzie, nie męczy naszych oczu i pozwala się zrelaksować. Żółte światło chętnie jest wykorzystywane w salonach, sypialniach i innych miejscach, w których odpoczywamy. Światła żółtego potrzebujemy do relaksu i odpoczynku.

 

Jakie żarówki dają żółte światło?

Żółte światło lub ciepłe światło białe dają nam tradycyjne żarówki. Dziś w sklepach mamy jeszcze alternatywę w postaci żarówek LED o ciepłym świetle. Wiele nowoczesnych źródeł światła występuje w wersjach ciepłego odcienia, czyli niskiej temperaturze barwowej. Światło żółte dawane przez żarówki LED sprawdzi się w mieszkaniach, domach i biurach. Żółtego światła potrzebujemy wszędzie tam, gdzie zależy nam na domowej atmosferze i przyjemnym oświetleniu.

 

Które światło jest lepsze żółte czy białe?

Odpowiedź na pytanie, jakie światło jest lepsze: białe, czyli zimne, czy żółte, czyli ciepłe nie jest jednoznaczna. Kluczowe jest prawidłowe dobranie go do sytuacji, pomieszczenia, a także czynności, które wykonujemy w danym miejscu. Światło zimne białe lepiej sprawdzi się wszędzie tam, gdzie mamy być skupieni, efektywni. Mogą to być biura, zakłady pracy, magazyny, gabinety lekarskie itd. Z kolei ciepłe, żółte światło, które daje nam poczucie relaksu, powinniśmy wykorzystywać w salonach, sypialniach, pokojach dzieci. Jest również niezastąpione do czytania, ponieważ nie obciąża wzroku. Żółta barwa światła jest niezastąpiona w naszych domach, podobnie jak biała. Żółtym światłem stworzymy wyjątkowy nastrój i przytulny charakter każdego wnętrza.

Loading...