Trwałość źródeł światła - co to jest, jak obliczyć?
Wśród najważniejszych parametrów światła można wymienić między innymi temperaturę barwową, skuteczność świetlną, strumień świetlny czy właśnie trwałość źródła światła. Oto najważniejsze informacje o trwałości źródeł światła. Dowiedz się, czym jest, jak ją obliczyć i jaka jest żywotność żarówki oraz innych źródeł światła.
- Co to jest trwałość źródeł światła?
- Jak obliczyć trwałość źródeł światła?
- Jaka jest żywotność żarówki?
- Jakość żarówki a trwałość źródła światła
Co to jest trwałość źródeł światła?
Trwałość źródła światła to wartość, która definiuje jego żywotność. Po tym czasie nasza żarówka przestanie świecić. Każde źródło światła posiada deklarowaną przez producenta trwałość, a wyrażana jest ona w liczbie godzin świecenia. Zazwyczaj jest to wartość uśredniona.
Musimy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że na czas świecenia danej żarówki ma wpływ wiele różnych czynników, dlatego znamionowa trwałość źródła światła może odbiegać od realnego czasu jej działania. Co ciekawe, te same dwie żarówki, posiadające identyczne parametry, w tych samych warunkach mogą mieć inną żywotność. Z tego powodu producenci zawsze uśredniają dane podając je na opakowaniu. Przyjmuje się, że 50% źródeł światła, po upływie czasu podanego jako trwałość źródła światła, nadal będzie świeciła.
Jak obliczyć trwałość źródeł światła?
Nie musimy samodzielnie obliczać trwałości źródeł światła. Kupując żarówkę LED czy halogenową, na opakowaniu znajdziemy informację producenta, która mówi nam, jak długo będzie działać nasza żarówka.
Jaka jest żywotność żarówki?
Każde ze źródeł światła ma inną trwałość. Nowoczesne żarówki mogą mieć bardzo duży deklarowany przez producenta czas, po którym przestanie świecić. Oto przykładowa żywotność różnych rodzajów żarówek:
-
tradycyjne żarówki mają żywotność 1000 godzin,
-
świetlówki mogą świecić 10 000 godzin,
-
żarówki LED, w zależności od jakości, mogą mieć trwałość nawet do 100 000 godzin.
Jakość żarówki a trwałość źródła światła
Trwałość źródła światła w znacznym stopniu zależy od materiałów, których użyto do jego produkcji. Na rynku, także w internetowych sklepach z oświetleniem, możemy znaleźć żarówki LED i inne różnych producentów. Mogą się one znacząco różnić między sobą ceną. Choć niższa cena może być dla nas kusząca, niestety jest duże prawdopodobieństwo, że będzie ona oznaczała niższą trwałość i żywotność żarówki. Wybierając źródło światła, warto więc zwrócić uwagę na producenta. Droższy produkt z dużym prawdopodobieństwem będzie wykonany z lepszej jakości materiałów i będzie nam służył przez zdecydowanie większą ilość godzin. Powinniśmy unikać żarówek, które nie posiadają oznaczenia trwałości tego źródła światła, ponieważ prawdopodobnie będzie ona niska.