Co to jest żarnik?

By lepiej zrozumieć, jak powstaje światło i jak zbudowane są współczesne źródła światła, warto poznać najważniejsze pojęcia z zakresu oświetlenia. Przestawiamy głównie informacje na temat tego, czym jest żarnik, jak jest zbudowany i wykorzystywany.


- Czym jest żarnik?
- Jak jest zbudowany żarnik do lampy?
- Żarnik wolframowy - klasyczne źródło światła
- Czym jest żarnik halogenowy?
- Co to jest żarnik LED i kiedy jest stosowany?

 

Czym jest żarnik?

Żarnik, inaczej nazywany włóknem żarowym jest drutem o małej średnicy, który jest jednym z elementów budowy żarówki. Odpowiada on za emisję światła. W wyniku przepływu prądu elektrycznego dochodzi do nagrzania żarnika (czyli żarzenia się) i emisji światła.

Dobierz odpowiednią żarówkę do lampy. Zapoznaj się z naszą ofertą źródeł światła

 

Jak jest zbudowany żarnik do lampy?

Żarnik wykonywany jest z cienkiego drutu wolframowego. Wolfram to metal posiadający wysoką temperaturę topniania co sprawia, że jest idealny do tego celu. Żarnik ma zazwyczaj postać spirali lub prostego drucika. Jest on połączony zarówno ze stopką żarówki, jak i gwintem przy pomocy grubszych drutów. Są one niezbędne do podparcia żarnika żarówki, ale również dostarczają prąd. W niektórych przypadkach pojawiają się także kolejne druciki stanowiące podparcie żarnika.

 

Żarnik wolframowy - klasyczne źródło światła

Żarnik wolframowy był (i wciąż jest) powszechnie stosowany w tradycyjnych źródłach światła - żarówkach. Dzięki jego wynalezieniu można było rozpocząć masową produkcję żarówek i upowszechnić ich stosowanie. Pierwotnie w produkcji żarówek wykorzystywano żarniki węglowe. Obecny kształt żarników zawdzięczamy A.N. Łodyginowi, który około 1890 roku rozpoczął produkcję żarówek z żarnikiem wolframowym.

 

Czym jest żarnik halogenowy?

Żarnik halogenowy to odmiana żarówki halogenowej. Jest to rodzaj źródła światła elektrycznego, który wewnątrz kopuły żarówki jest wypełniony gazem szlachetnym, uzupełnionym o domieszkę halogenu. Jest on zdecydowanie trwalszy niż klasyczna żarówka, lepiej oddaje barwy i ma dłuższą żywotność. Światło pochodzące z żarnika halogenowego jest białym i neutralnym temperaturowo, dzięki czemu nie przekłamuje kolorystyki oświetlanych przedmiotów.

Co to jest żarnik LED i kiedy jest stosowany?

Żarnik LED to źródło światła, które pozwala odmienić tradycyjną żarówkę w wersję z diodami LED. Do oprawy wystarczy dodać taki żarnik, by zyskać zupełnie inne źródło światła. Żarnik LED jest energooszczędny, zużywa dużo mniej energii, a daje równie dużo światła. Może być również doskonałym zamiennikiem dla żarników halogenów.

Loading...