Co to jest wskaźnik oddawania barw i jak go odczytywać?

W naszym słowniku pojęć przybliżamy najważniejsze zagadnienia związane z oświetleniem, wybieraniem lamp czy kinkietów oraz światłem. Dowiedz się, czym jest wskaźnik oddawania barw, co oznacza, jak go odczytywać i wykorzystywać.


- Czym jest wskaźnik oddawania barw?
- Jak odczytywać współczynnik oddawania barw?
- Jaki wskaźnik Ra mają popularne źródła światła?
- Jaki współczynnik CRI powinniśmy wybierać?

 

Czym jest wskaźnik oddawania barw?

Współczynnik oddawania barw - CRI (od angielskiego colour rendering index) to wskaźnik, który opisuje oddawanie barwy przez dane źródło światła. Nazywany jest również wskaźnikiem Ra. Opisywany jest w sposób liczbowy, cyframi z zakresu 0-100. Choć wiele osób nie zdaje sobie sprawy z jego istnienia, warto go brać pod uwagę, gdy wybieramy oświetlenie do mieszkania, domu i biura. Wskaźnik CRI powinniśmy uwzględniać szczególnie w pomieszczeniach, w których duże znaczenie będzie dla nas miało odzwierciedlenie barw.

Źródło światła z wysokim czy średnim wskaźnikiem Ra?
Dopasuj najlepsze żarówki z oferty Light-Home

 

Jak odczytywać współczynnik oddawania barw?

Jak już wspomnieliśmy, wskaźnik Ra opisywany jest w skali 0-100. Im liczba jest wyższa, tym odzwierciedlenie barw danego źródła światła jest lepsze i dokładniejsze. Współczynnik CRI równy 100 oznacza, że mamy całkowite odzwierciedlenie kolorów. Odpowiada on dziennemu światłu. Im niższy będzie wskaźnik, tym odzwierciedlenie barw jest słabsze, przy 0 - będzie całkowicie zniekształcone.

 

Jaki wskaźnik Ra mają popularne źródła światła?

Gdy planujemy zakup lamp stołowych, zwisów wiszących, biurowych lamp sufitowych czy innego oświetlenia domowego i firmowego, warto zwrócić uwagę również na wskaźnik oddawania barw przez żarówki LED, dekoracyjne czy tradycyjne. By dokonać świadomego wyboru, warto zastanowić się, jakiego odzwierciedlenia barw potrzebujemy. Popularne źródła światła mają odpowiednio:

  • tradycyjne żarówki - 100 CRI,

  • żarówki LED - 70-90 CRI,

  • żarówki halogenowe - 100 CRI,

  • lampy indukcyjne - 80 CRI,

  • świetlówki liniowe - 80-98 CRI,

  • świetlówki kompaktowe - 80-90 CRI,

  • lampy sodowe niskiego ciśnienia - 10-20 CRI,

  • lampy sodowe wysokiego ciśnienia - 24 CRI,

  • lampy metalohalogenkowe - 65-90 CRI.

Do uzyskania naturalnego koloru oświetlanego produktu warto sięgać po żarówki dające białe, chłodne lub neutralne światło, ponieważ najlepiej oddaje ono barwy. By wybrać najlepsze dla nas oświetlenie, warto wziąć pod uwagę kilka różnych parametrów oświetlenia. Są to między innymi ich moc, barwa światła czy właśnie współczynnik oddawania barw.

Jaki współczynnik CRI powinniśmy wybierać?

Uznaje się, że dobre oddawanie barw mają źródła światła o CRI>80. Żarówek o wysokim współczynniku oddawania barw potrzebujemy wszędzie tam, gdzie zależy nam na utrzymaniu jak najbardziej naturalnej kolorystyki oświetlonych przedmiotów. W miejscach takich jak biura, magazyny, galerie sztuki, domowe ściany wspomnień ze zdjęciami, warto wybierać oświetlenie o możliwie najwyższym wskaźniku CRI. Przyda się to również w gabinetach lekarskich, sklepach jubilerskich czy kuchniach i restauracjach. Nieco niższy możemy stosować wszędzie tam, gdzie idealne oddawanie barw nie jest dla nas tak ważne.

Loading...