Kąt świecenia LED? Co to jest?

Światło może docierać do nas z różną mocą i pod wieloma kątami padania. Dotyczy to zarówno światła naturalnego, jak i sztucznego. Czy ten parametr ma znaczenie? Przeczytaj, czym jest kąt świecenia żarówki LED, jaki jest dla nas najlepszy i kiedy warto stosować poszczególne jego rodzaje.


- Co to jest kąt świecenia żarówki LED?
- Jaki kąt świecenia LED jest najlepszy?
- Jak dobierać kąt świecenia diody LED?
- Jak lampa wpływa na kąt świecenia żarówki LED?
- Jaki jest kąt świecenia żarówki Edisona?
- Jaki kąt świecenia mają taśmy LED?

 

Co to jest kąt świecenia żarówki LED?

Kąt świecenia diody LED to obszar, jaki oświetli nasze źródło światła. Podawany jest on w stopniach. Jak możemy odczytywać te wartości? Przede wszystkim warto zdać sobie sprawę z tego, że im szerszy kąt świecenia LED, tym światło będzie bardziej rozproszone. Im bardziej rozproszone będzie światło, tym słabsze, bo mniej promieni dotrze do pożądanego przez nas punktu. Węższe kąty świecenia LED oświetlą określone miejsce mocniej. Wadą tego rozwiązania jest jednak fakt, że oświetlony obszar będzie zdecydowanie węższy.

Lampa z wąskim czy szerokim kątem świecenia?
Dobierz pasującą do wnętrza lampę chromowaną z naszej oferty.

 

Jaki kąt świecenia LED jest najlepszy?

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, jaki kąt oświetlenia LED jest najlepszy. Zależy to bowiem od kilku ważnych czynników, jak chociażby miejsce i przedmiot, który chcemy oświetlić. Istotne są również nasze potrzeby i preferencje w tej kwestii. Część z nas może lubić światło intensywne, innym bardziej będzie odpowiadało bardziej rozproszone.

 

Jak dobierać kąt świecenia diody LED?

Żarówki LED posiadają różne kąty świecenia. Wbrew pozorom, warto zwrócić uwagę na ten parametr, nie tylko w trakcie dobierania oświetlenia domowego, ale również, a może przede wszystkim, planując oświetlenie w magazynach, halach czy biurach. Kąt świecenia LED będzie decydował o tym, jak jasno jest w określonym pomieszczeniu. Co do zasady żarówki LED o szerokim kącie świecenia najlepiej sprawdzą się jako oświetlenie główne. Z kolei do oświetlenia punktowego zdecydowanie bardziej powinniśmy wybierać źródła światła o wąskim kącie świecenia.

 

Jak lampa wpływa na kąt świecenia żarówki LED?

Należy sobie uświadomić, że mimo tego, że przykładowo kąt świecenia żarówki LED będzie miał 360 stopni, to rodzaj oprawy będzie go zawężał. W czasie doboru oświetlenia do mieszkania, domu czy firmy konieczne jest więc zwrócenie szczególnej uwagi na rodzaj klosza szklanego czy metalowego w lampie wiszącej, stojącej czy nocnej. Może on zadecydować o tym, że obszar, jaki oświetlimy będzie równy lub mniejszy możliwościom kąta świecenia żarówki.

Jaki jest kąt świecenia żarówki Edisona?

Nowoczesne żarówki Edisona - dekoracyjne odmiany tradycyjnych żarówek - posiadają szeroki kąt świecenia. Może on sięgać nawet 360 stopni. Jeśli umieścimy je w żyrandolach szklanych kulach uda nam się zachować duży kąt świecenia LED. Gdy zaś wkręcimy je w wąskie klosze, ten kąt świecenia będzie znacząco mniejszy.

 

Jaki kąt świecenia mają taśmy LED?

W sklepach znajdziemy różne odmiany taśm LED. Zazwyczaj mają one kąt świecenia wynoszący około 120 stopni.

Loading...