• Co zrobić, aby żarówki LED nie migały? Wyjaśniamy

Opublikowany: Zmodyfikowany: Kategorie: Poradniki, Wskazówki eksperta, Eksploatacja, Żarówki, Oświetlenie wewnętrzne
• Co zrobić, aby żarówki LED nie migały? Wyjaśniamy

Żarówki LED stają się coraz częściej wybierane do oświetlenia domów i firm na całym świecie. Ich energooszczędność i długa żywotność sprawiają, że są atrakcyjną inwestycją dla każdego konsumenta, ale z żarówkami LED wiąże się czasem frustrujący problem: miganie. Migająca żarówka LED oznacza problem gdzieś w obwodzie lampy i może być kłopotliwą niedogodnością. Ale nie martw się, są sposoby, aby zapobiec miganiu żarówek LED.

 

Pomieszczenie oświetlone żarówkami led Light Home

Żarówki LED

Sprawdź co trzeba zrobić, kiedy żarówka LED miga

Pierwszym krokiem do uniknięcia migotania żarówki LED jest sprawdzenie mocy oprawy oświetleniowej. Jeśli używasz żarówki LED o mocy wyższej niż moc oprawy, może ona pobierać więcej prądu niż jest w stanie obsłużyć i powodować nieregularne migotanie. Ważne jest, aby przed zainstalowaniem żarówek upewnić się, że oprawy oświetleniowe są w stanie obsłużyć moc wybranych przez Ciebie żarówek; jeśli nie są, możesz potencjalnie uszkodzić zarówno siebie, jak i sprzęt, jeśli będziesz próbował połączyć je na siłę!

Kolejna propozycja to...

Inną częstą przyczyną migotania jest niewystarczające zasilanie. Jeśli masz zbyt mało lub zbyt wiele lamp podłączonych do tego samego obwodu, może to być problem - zwłaszcza jeśli wszystkie zużywają różne ilości energii! W przeciwnym razie złe połączenia lub różnice w natężeniu prądu między poszczególnymi urządzeniami mogą spowodować, że niektóre żarówki otrzymają większe napięcie niż inne, co spowoduje, że zaczną się zachowywać.

Kompatybilność lamp również odgrywa tutaj rolę; niektóre lampy po prostu nie są przystosowane do pewnych typów LED-ów, więc jeśli zamierzasz wymienić standardowe żarówki, upewnij się, że twój nowy nabytek będzie prawidłowo funkcjonował z istniejącą infrastrukturą. W przeciwnym razie możesz skończyć z powrotem w punkcie wyjścia!

Warto też pamiętać, że niektóre lampy - zwłaszcza ściemniacze - mogą wymagać specjalnych żarówek, aby uzyskać optymalne działanie. Ściemniacze często sterują mocą światła poprzez szybkie wyłączanie i ponowne włączanie żarówki (tzw. ściemnianie fazowe).

Lampa wisząca złote detale Florence Light Home

Sprawdź modne oświetlenie w 2023!

Problem może być też po stronie instalacji elektrycznej

Inną potencjalną przyczyną migotania żarówki LED może być złe uziemienie. Dzieje się tak, gdy nie ma dobrego połączenia między urządzeniami elektrycznymi w obwodzie - zwykle z powodu luźnych przewodów lub skorodowanych elementów wyposażenia - co powoduje, że z niektórych miejsc w systemie pobierany jest nadmiar prądu elektrycznego w celu ponownego wyrównania poziomu. Aby przeciwdziałać temu problemowi, podczas tworzenia systemów oświetleniowych zawsze sprawdzaj wszystkie mocowania i złącza, zanim cokolwiek włączysz (zwłaszcza na zewnątrz!). Ponadto warto wyposażyć wszystkie obwody w wyłączniki różnicowo-prądowe (RCD), ponieważ zapewniają one ochronę przed porażeniem prądem, gdyby coś poszło nie tak podczas pracy!

Porada eksperta:
Ważne jest też, aby konsumenci kupujący żarówki LED pamiętali, że mogą być różnice między tym, jak wyglądają na półkach sklepowych, a tym, jak zachowują się po zainstalowaniu w domu. Niektórzy producenci oferują bardziej niezawodne żarówki niż inni, więc dla osób, którym zależy na stabilnym działaniu przez dłuższy czas, korzystne może być wcześniejsze zbadanie opcji i wybranie produktów znanych z podstaw zapewnienia jakości przed podjęciem decyzji o zakupie.
Adrian Płatek – właściciel marki, pasjonat urządzania wnętrz, miłośnik pięknych aranżacji

Wiszące żarówki led Light Home

Rozwiązanie problemu z migającymi żarówkami LED

Żarówki LED to wspaniała technologia, która ma wiele zalet w porównaniu z tradycyjnymi rozwiązaniami oświetleniowymi, takimi jak zwykłe żarówki, czy halogeny, ale jak wszystko, co elektroniczne, również i one mogą napotkać na pewne problemy - w tym irytujące migotanie od czasu do czasu! Na szczęście są kroki, które można podjąć, aby zapobiec temu problemowi, np. upewnić się, że w oprawach stosowane są odpowiednie moce, a także, że zainstalowano kompatybilne lampy i sterowniki z możliwością ściemniania. Dobre praktyki w zakresie uziemienia pomagają również uniknąć potencjalnych problemów związanych ze złymi połączeniami w obwodach, które mogą prowadzić do niebezpiecznych usterek w późniejszym czasie, jeśli pozostaną bez kontroli! Przestrzeganie tych podstawowych zasad powinno pomóc każdemu w uzyskaniu długoletniego użytkowania instalacji oświetleniowej LED bez żadnych problemów - nie musisz się już martwić migotaniem!

Lampa wisząca klosz jutowy Light Home

Sprawdź żarówki dekoracyjne

 
Adrian Płatek
Adrian Płatek właściciel marki, pasjonat urządzania wnętrz, miłośnik pięknych aranżacji.
Komentarze
Loading...