• 5 błędów w oświetleniu mieszkania. Sprawdź, jak ich nie popełniać
Lampy pełnią w mieszkaniu bardzo ważne role. Dobrze rozplanowane oświetlenie ułatwia wykonywanie codziennych czynności, a odpowiedni dobór żarówek wpłynie pozytywnie na nasz nastrój i samopoczucie.
Często jednak popełniamy błędy w wyborze lamp, co skutkuje niefunkcjonalnym oświetleniem w mieszkaniu.
Omówimy 5 najczęstszych błędów w planowaniu oświetlenia i podpowiemy, jak ich nie popełniać.
1. Za mało punktów oświetleniowych
Jedna lampa zawieszona w centralnym punkcie pokoju to w większości przypadków za mało, żeby dokładnie oświetlić całe wnętrze. W pomieszczeniu warto montować lampy poboczne.
Oświetlenie wspomagające będzie towarzyszyć Ci przy wykonywaniu bardziej wymagających czynności, na przykład podczas czytania książek, krojenia warzyw czy gotowania. Taki zestaw lamp sprawia, że całe mieszkanie jest funkcjonalne i dostosowane do potrzeb wszystkich domowników
Jak rozplanować oświetlenie w mieszkaniu?
W roli oświetlenia centralnego najlepiej sprawdzają się lampy wiszące lub lampy sufitowe. Rozproszone światło górne równomiernie oświetli całe pomieszczenie
Większy wybór następuje w przypadku oświetlenia wspomagającego. Kinkiety, lampy stojące, spoty – każde z tego rodzaju oświetleń dobrze sprawdzi się jako lampa punktowa.
Oświetlenie w mieszkaniu - jak je odpowiednio rozplanować? - sprawdź!
2. Wygląd lamp niedopasowany do stylu wnętrza
Lampy pełnią również funkcje dekoracyjne w pomieszczeniu. Pamiętaj o tym wybierając oświetlenie do swojego mieszkania. Źle dopasowana lampa potrafi całkowicie zmienić wystrój wnętrza.
Jest kilka sposobów, by dopasować oświetlenie do wystroju mieszkania:
- Styl – wybierz do pomieszczenia lampę stworzoną w takim samym stylu, w jakim urządzone jest Twoje wnętrze.
Przykładowo: do wnętrz industrialnych dopasuj lampy loft, do designerskiego wystroju pasować będą lampy wiszące nowoczesne, a do tradycyjnych pomieszczeń dobierz żyrandole klasyczne lub lampy wiszące klasyczne.
- Kolor – jeśli trudność sprawia Ci określenie stylu swojego wnętrza, dopasuj oświetlenie koloru ścian, mebli i dodatków.
-
Wzór lub materiał – jeśli Twoje wnętrza urządzone są w minimalistycznym stylu, to nie będą pasować do nich masywne, „potężne” lampy. Do takich wnętrz możesz dopasować lampy z abażurami lub lampy chromowane.
Jeśli w Twoim mieszkaniu jest dużo tkanin dekorujących wnętrza, to możesz dopasować do nich lampy, które będą kształtem konstrukcji lub wzorem na abażurach odpowiadały wzorom na materiałach.
Zwisy wiszące pojedyncze dokoracyjne - sprawdź!
3. Nieodpowiednia barwa światła
Ciepła barwa światła sprawia, że czujemy się odprężeni i zrelaksowani. Natomiast zimne światło działa stymulująco, pobudza nas do działania. Od tego, jaką temperaturę barwową żarówki wybierzesz, zależeć będziesz Twoje samopoczucie i nastrój panujący w pomieszczeniu.
Często pojawiającym się błędem jest umieszczanie żarówek o takiej samej barwie światła do każdego pomieszczenia. Temperatura barwowa powinna być dopasowana do czynności, jakie będziesz wykonywać w danym pokoju.
Przykładowo: biuro jest miejscem, w którym zależy nam na wydajności umysłu. Dlatego oświetlimy jest zimnym światłem. Natomiast w sypialni, czyli w pomieszczeniu, gdzie chcemy wypocząć, lampy będą świecić ciepłą barwą.
Jak sprawdzić, jaką barwę światła ma żarówka?
Wyznacznikiem barwy światła jest wartość wyrażona w Kelvinach (K). Im mniejsza jest ta wartość, tym światło ma cieplejszy, bardziej żółty odcień.
4. Niedostosowana moc żarówek
Odpowiednio dobrana moc żarówki sprawi, że w pomieszczaniu będzie panować taki klimat, na jakim Ci zależy. Jeśli lampę dekoracyjną, która ma nadawać wnętrzu przytulności i magicznego klimatu, zasilisz mocnymi żarówkami, to osiągniesz efekt odwrotny do zamierzonego.
Do oświetlenia górnego, zawieszonego w centralnym punkcie pokoju, wystarczy żarówka o mocy 60 Wat. Oświetlenie bardziej wymagające, na przykład lampy stołowe na biurku czy lampy do czytania, możesz zasilić nieco mocniejszymi żarówkami. Do stworzenia nastrojowego klimatu w pomieszczeniu wybierz żarówką o nie większej wartości niż 40 Wat.
5. Brak nastrojowego światła
Błąd, który również wynika z nie przykładania dużej uwagi do planowania oświetlenia w mieszkaniu. Ciepłe, przyjemne dla oka światło wpływa pozytywnie na nasze samopoczucie. Sprawia również, że mieszkanie odbierane jest jako bardziej przytulne.
Oryginalna Lampa Wisząca Industrialna Loft
Stylowa Lampa Sufitowa Kule Metalowa
Kolorowa Lampa Wisząca Kula Ball
Lampa Wisząca Metalowa Wiele Kolorów
Lampa Wisząca Chromowana Kule Metal
Nowoczesna Lampa Wisząca Kule Chrom
Zastanawiasz się, w jaki sposób zbudować nastrojowy klimat w mieszkaniu? Wyposaż lampy w żarówki dekoracyjne. Ich ciepłe światło przypominające blask świecy doda Twoim wnętrzom wyjątkowości.
Więcej o planowaniu rozmieszczenia lamp dowiesz się z wpisu: jak zaplanować oświetlenie mieszkania
-
Skinner
Do tej listy mogę dorzucić jeszcze złą wysokość lampy. Ludzie czesto nie zastanawiają się, na jakiej wysokości powiesić lampę. Prowadzi to do efektu oślepienia, przemęczeniu wzroku, nie wspominając o tym, że zbyt nisko zawieszona lampa utrudnia przemieszczanie się. Im klosz lampy wiekszy, tym powinna ona wyzej wisiec.
-
IzkaDębka
Dla mnei największym błedem w oświetleniu mieszkania jest nieumiejętne dobieranie barw żarówek Ja nie wiem co ludzi emają w głowach czy nie zdają sobie sprawy z tego jak słabo to może wyglądać i jak jest niepraktyczne? W każdym bądź razie zmierzam do tego że mieszkanie musi mieć odpowiednie barwy światła w poszczególnych pokojach, a nie że w sypialni jest światło zimne a w kuchni mega cieple A potem sie dziwia ze wzrok siada zę spać nie mogą i tak dalej No raczej inaczej być nie może po prostu AA i wiem jeszcze jest okropne jak łączą w jednym pomieszczeniu każdą żarówkę z innej parafii
-
Urlika
Często odwiedzam domy i mieszkania innych osób, taki mam zawód, i powiem wam, że u mało kogo lampy dobrze komponują się z całym wnętrzem. Mam wrażenie, ze ludzie mocno po macoszemu traktują oświetlenie i zupełnie tego nie rozumiem. Przecież to jeden z najważneijszych elementów wyposażenia. W 90% domów lampy sa zupełnie randomowe, absolutnie nijak mają się do salonu czy sypialni. Wiecie może z czego to wynika? braku pamięci o tym elemencie, braku pieniędzy czy jeszcze czegoś innego?
-
Czytelniczka
Ja zaliczyłam taką wpadkę z za małą ilość lamp w pokoju. Wydawało mi się że skoro pokój jest mały, to jedna lampa sufitowa wystarczy do oświetlenia. Ale niestety nie wyglądało to dobrze, światło było słabe nawet jak wkręcaliśmy coraz mocniejsze żarówki to niewiele to dawało. W końcu sie wkurzyliśmy i kupiliśmy lampę pająka z ileś tam ramionami i je rozłożyliśmy po całym suficie. I dopiero to pomogło. a jak dodałam jeszcze lampę stojącą przy kanapie to już był idealnie.
Powiązane posty
Powiązane produkty
-
Kolorowa Lampa Wisząca Metalowa
86,99 zł -
Nowoczesna Lampa Wisząca Kula Ball
70,99 zł