• Jak prawidłowo oświetlić biurko ucznia?

• Jak prawidłowo oświetlić biurko ucznia?

Faktem jest, że oświetlenie wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie. Dlatego tak ważne jest, by starannie dobierać źródła światła do poszczególnych pomieszczeń w domu. Źle dopasowane światło będzie mieć szczególny wpływ na samopoczucie naszych najmłodszych. 

Twoja pociecha w wieku szkolnym spędza przy biurku nad książkami bardzo dużo czasu, dlatego nieodpowiednio dobrane oświetlenie biurka ucznia może się odbić na jej zdrowiu i wynikach w nauce.

Z artykułu dowiesz się, jak rozpoznać, że biurko dziecka jest źle doświetlone. Omówimy, na co zwrócić uwagę, wybierając lampkę na biurko ucznia oraz jakie typy oświetlenia najbardziej polecamy. Jeśli zastanawiasz się jaka lampka na biurko dla dziecka będzie najlepsza, koniecznie przeczytaj nasz artykuł. Zapraszamy!

 

Lampka stołowa na biurku ucznia - sklep z lampami Light Home

Oświetlenie biurka ucznia - jak sprawdzić, czy jest prawidłowe?

Najbardziej wiarygodnym wyznacznikiem, że biurko jest nieprawidłowo oświetlone, będzie garbienie się dziecka nad książkami. Twoja pociecha wykonuje taki ruch, by lepiej widzieć. Jednak to nie musi od razu oznaczać, że posiadasz złą lampkę na biurko dla dzieci. Być może musisz jedynie wymienić żarówkę w lampie szkolnej na biurko na mocniejszą. 


Kinkiety dziecięce - sprawdźLampka biurkowa dla ucznia - na co zwrócić uwagę podczas jej wybierania?

Miejsce do nauki najczęściej oświetlimy lampką biurkową dla dzieci z regulowanym ramieniem. Jest to niezwykle wygodna opcja, która umożliwia zmianę kierunku świecenia w każdym momencie. Dobrym rozwiązaniem jest również oświetlenie biurka lampką stołową. Taki rodzaj oświetlenia możesz dodatkowo wesprzeć kinkietami, jeśli biurko usytuowane jest przy ścianie. Lampki biurkowe z odpowiednią żarówkę LED i wysokością dopasowaną do aktualnych potrzeb i bez efektu migotania będą idealnym rozwiązaniem przy wyborze oświetlenia biurka.
Niezależnie od tego, na jaki rodzaj lampki biurkowej dla dzieci się zdecydujesz, staraj się przestrzegać poniższych zasad:

  • Zadbaj o odpowiednie położenie lampki na biurko dla dziecka – jeśli Twoje dziecko jest praworęczne, lampa powinna stać po lewej stronie biurka, by uczeń nie zasłaniał sobie światła piszącą ręką. Unikaj stawiania lampki przy brzegu biurka ucznia.

  • Sprawdź odległość lampki biurkowej dla ucznia – przestrzeń między oświetlanym miejscem, a źródłem zasilania nie powinna być większa niż 35 cm. Taka odległość zapewnia optymalne oświetlenie miejsca do nauki. Sprawi, że dziecku nie będą męczyć się oczy podczas pracy. Przy krawędzi biurka lampka może stać tylko wtedy, gdy jest ono niewielkie.

  • Zadbaj o to, by lampka szkolna na biurko była mobilna – warto, żeby lampa biurkowa była lekka i łatwa do przeniesienia. Dzięki temu dziecko będzie mogło w każdej chwili dowolnie ustawić kierunek świecenia. Pozwoli nam to przesunąć ją w dowolne miejsce, będzie to wtedy najlepsza lampka na biurko.

  • Wybierz odpowiedni design – w lampce biurkowej dla dzieci funkcjonalność gra główną rolę, jednak nie możemy całkiem pominąć kwestii wyglądu oświetlenia. Radzimy, by wybierając lampę na biurko kierować się gustem dziecka i wystrojem pokoju. Odradzamy jednak bardzo wzorzystych motywów, ponieważ mogą one dekoncentrować ucznia.

  • Zadbaj o dodatkowe funkcjonalności - np. dobra lampka będzie mieć port usb oraz możliwość dostosowania do indywidualnych potrzeb pod kątem jej wysokości, kierunku światła (przyda się więc lampka z elastycznym ramieniem).


Pojedyncza biała lampa wisząca regulowana nad biurkiem


Lampka na biurko dla ucznia - jak dobrać żarówkę?

Do oświetlenia biurka ucznia najlepiej nadają się żarówki LED, ponieważ zużywają mniej energii oraz produkują więcej światła. Temperatura barwowa, która najbardziej sprzyja nauce i pracy to od 6000 do 6500 Kelvinów. Strumień świetlny najlepiej wybrać w okolicach 100 lumenów. Lampka biurkowa wyposażona w żarówki ledowe będzie najlepszym rozwiązaniem. Żarówki LED powinny mieć dobry wskaźnik oddawania barw. Moc lampki może być regulowana, podobnie jak barwa światła. Dzięki temu oświetlenie biurka w domu będzie odpowiednie.

Lampki na biurko dla dziewczynek i chłopców - takie same czy różne?

Lampki na biurko dla dziewczynek i chłopców mają dokładnie takie same funkcje i możliwości. Jedynymi różnicami między nimi mogą być wzory i kolory. Nie ma to jednak wpływu na moc oświetlenia. Lampki na biurko dla dziewczynek są najczęściej w kolorach pastelowych. Młode uczennice lubią również kolory bardziej intensywne jak czerwony czy różowy. Z kolei lampki na biurko dla chłopców najczęściej są niebieskie, szare lub czarne. Na biurku dziecka, niezależnie od jego płci nie może zabraknąć lampy wyposażonej w żarówki tradycyjne lub bardziej ekologiczne źródło światła. Lampy LED są dla dzieci bezpieczniejsze, więc jeśli zastanawiasz się jaka lampka na biurko dla dziecka, to postaw na oświetlenie LED. Pomieszczenie zostanie otoczone światłem o sporej jasności. Ważniejsze niż kolor lampki jest barwa świecenia żarówki.

Lampy na biurko dla dzieci na baterie czy prąd?

Lampy na biurko dla dzieci mogą mieć różne zasilanie - być na baterie lub prąd. Oba te rozwiązania są akceptowalne, choć wygodniejsze i tańsze w używaniu są lampki biurkowe na prąd. Jednak, jeśli nasze dziecko dużo się przemieszcza, wybór dziecięcej lampki na biurko na baterie będzie praktycznym rozwiązaniem. Uczeń będzie mógł ją postawić wszędzie tam, gdzie będzie potrzebował. Lampka na biurku powinna być dostosowana do potrzeb dziecka.

Nietypowe miejsce do nauki

A co jeśli Twoje dziecko najbardziej lubi uczyć się w łóżku lub na kanapie? Wtedy najlepiej w pokoju sprawdzą się lampy podłogowe, kinkiety lub plafony domowe z regulacją kąta padania światła.

Lampę stojącą możesz postawić tuż przy kanapie lub łóżku. Dzięki temu Twoje dziecko będzie mogło wygodnie oddawać się wieczornej lekturze. Jeśli łóżko lub kanapa usytuowane są przy ścianie, możesz oświetlić je kinkietami w stylu minimalistycznym. Wybierz lampy ścienne z regulacją kąta padania światła, dzięki czemu idealnie dostosujesz strumień światła do pozycji dziecka. Tak samo sprawa ma się z wyborem plafonów, które odpowiednio skierowane, zapewnią dziecku wygodę i komfort. Lampka biurkowa bardzo często może być stosowana jako oświetlenie nie tylko stawiane na biurku. Lampkę warto postawić na półce nad łóżkiem, by światło kierowane było np. na dziecko czytające w łóżku.

Biała lampa wisząca w pokoju dziecka


Jaka lampka na biurko będzie najlepsza?

Jeśli chodzi o lampy stołowe, to szczególnie polecamy Nowoczesną Lampkę Nocną Biurkową, Stylową Lampkę Nocną Biurkową Abażur Diament oraz Lampkę Nocną Loft do Sypialni Abażur Stożek. Wyglądają minimalistycznie, więc nie będą rozpraszać uwagi dziecka. Posiadają wiele kolorów abażurów i konstrukcji do wyboru, więc bez problemu wybierzesz oświetlenie pasujące do pokoju i gustu dziecka. Doskonale sprawdzi się jako lampka na biurko.

Z lamp ściennych polecamy: Lampę Kinkiet Szklany Klosz Wiele Kolorów, Kinkiet Kulę Regulowaną Różne Kolory oraz Klasyczny Kinkiet Przegub Czarny Biały. Wyglądają klasycznie i posiadają możliwość regulacji kąta padania światła. Lampka tego typu będzie dawać światło rozproszone.


Z lamp podłogowych polecamy:
Lampę Stojącą Trójnóg z Abażurem, Lampę Stojącą Abażur Różne Wzory oraz Lampę Stojącą Podłogową Trójnóg z Abażurem Chrom. Te modele oświetlenia są funkcjonalne, posiadają wiele kolorów konstrukcji i wzorów abażura dopasowanych do dzieci i młodzieży.


Jaką lampkę na biurko kupić dla nastolatka?


Nieco inne potrzeby względem oświetlenia mają starsze dzieci. Idealna dla nich lampka biurkowa powinna być nowoczesna i wyposażona w różne ciekawe opcje. Przyjaznym okiem uczniowie spojrzą na lampkę z ładowarką do telefonu. Oświetlenie biurka musi być dostosowane do wieku ucznia, a lampka biurowa musi być wielofunkcyjna. Nie ma wielkiego znaczenia rodzaj gwintu czy żarówka, jaką wykorzystamy o ile dostosowana będzie do lampki na biurko.


Lampy dziecięce - zobacz

 
Adrian Płatek
Adrian Płatek właściciel marki, pasjonat urządzania wnętrz, miłośnik pięknych aranżacji.
Komentarze
Loading...