• Spoty sufitowe w kuchni - czy warto je wybrać

• Spoty sufitowe w kuchni - czy warto je wybrać

Jako Mała Dziewczynka bawiłaś się domkiem dla lalek, w którym kuchnia z różową tapetą napawała Cię zachwytem? Potem jako nastolatka, pomagałaś Mamie w kuchni, w której nic “nie było po Twojemu”? Wreszcie nadszedł moment, w którym czas urządzić wymarzoną kuchnię! I choć pewnie nie wybrałaś różowej tapety, albo ręcznie malowanej zastawy jak u Mamy, to każdą z tych wizji łączy jedno… Jako Mała Dziewczynka, nastolatka, a potem kobieta - pichciłaś wykwintne dania w świetle reflektorów!

 


Spoty w kuchni - spełnij marzenie o nowoczesnej kuchni

Nie często spełniamy marzenia z dzieciństwa, a szkoda. Podpowiadamy - warto je zmaterializować w nowoczesnym stylu. Książka kucharska to nie wszystko - funkcjonalny blat kuchenny i wielofunkcyjne urządzenia też się przydadzą. Ale... Wisienka na torcie i niezbędny element każdego pomieszczenia w Twoim domu - stylowe oświetlenie, które usprawni Twoją pracę to pierwszy krok w drodze po Oscara! Artykuł poświęcamy reflektorom i spotom sufitowym, które uczynią z Ciebie prawdziwą Gwiazdę w kuchni - dokładnie tak, jak chciałaś. 

Reflektory do kuchni w stylu industrialnym

Loftowy spot kuchenny


Sufitowe spoty kuchenne i reflektory w kuchni - charakterystyka

Oświetlenie nowoczesnych wnętrz cechuje się wykorzystaniem spotów i reflektorów kuchennych do lepszej ekspozycji obrazów czy grafik na ścianach, dokładniejszego rozświetlenia zacienionych kątów czy poprawienie komfortu eksploatacji kuchni.

Oprawa oświetleniowa typu spot to miejscowe oświetlenie, które sprawdza się zawsze, kiedy chcemy wyeksponować konkretny detal w aranżacji. Niekiedy to właśnie dane pomieszczenie jest tym elementem, w którym chcemy stworzyć niepowtarzalny nastrój. Wybór oświetlenia do kuchni stanowi wyzwanie, z którym pomożemy Ci się uporać. Ten poradnik powstał z myślą o Tobie, jeśli rozważasz wykorzystanie modernistycznych spotów i nowoczesnych kinkietów w strefie “roboczej” w kuchni i nie tylko.

Zobacz spoty sufitowe w ofercie Light Home


Reflektory do kuchni - dlaczego warto na nie postawić?

Kuchnię charakteryzuje duże natężenie ruchu, a zwykle wszystkich, którzy w niej przebywają obowiązuje wielozadaniowość i skrupulatność. Spoty sufitowe w kuchni pozwolą usprawnić przygotowywanie potraw z dbałością o każdy szczegół. Trafione oświetlenie sprawi, że nie przeoczysz istotnych punktów w książce kucharskiej i nie zapomnisz o twarogu podczas pieczenia sernika.
Gwarantujemy, że spoty kuchenne wystarczająco rozświetlą wnętrze i zmniejszą szansę na pomyłkę w kwestii ulubionego kubka Męża oraz na przesolenie zupy. Reflektory i spoty kuchenne pozwolą na wykończenie pomieszczenia w przemyślany i funkcjonalny sposób, który docenisz podczas spędzania czasu w tej części domu.

Nowoczesne spoty i reflektory do kuchni

Czarny kuchenny reflektor w stylu nowoczesnym
Loftowe reflektory do kuchni w złotym kolorze

Funkcjonalne powody, dla których warto wybrać spoty kuchenne lub reflektory

Dzięki źródłom światła, których kierunek dostosowujemy do walorów wnętrza i własnych potrzeb, kuchenne spoty sufitowe są znakomitym rozwiązaniem do aranżacji nowoczesnej kuchni. Pozwalają wyeksponować witryny, elementy ścienne, blaty czy wyspy kuchenne, co zdecydowanie ułatwia przygotowywanie posiłków i poruszanie się po każdym metrze kwadratowym.

Odpowiednie nakierowanie źródeł światła jest niezwykle istotne - dzięki temu zapobiegniemy sytuacji, w której zbyt intensywne oświetlenie oślepia domowników. Trafna modyfikacja spotów sufitowych do kuchni według własnych potrzeb, pozwoli na wyciągnięcie maksymalnych zalet z funkcjonalności tego zestawu oświetleniowego. Ponadto, samodzielne ustawienie kuchennych sportów sufitowych jest już drobną personalizacją całej aranżacji. 

Nowoczesna kuchnia z reflektorami

Jak ustawić reflektory w kuchni, aby światło docierało w każdy kąt?

Jasne, że spoty sufitowe i reflektory w kuchni sprawdzają się na medal jako oświetlenie punktowe. Estetycznym i funkcjonalnym detalem są także plafony chrom. Podczas wyboru zestawu oświetleniowego i źródeł światła, warto rozplanować sobie ich umiejscowienie. Jest kilka obszarów w kuchni, nad którymi należałoby zainstalować spoty sufitowe.

Po pierwsze, wyspa kuchenna, na której prawdopodobnie dzieje się najwięcej. Obieranie warzyw i owoców, wyrabianie ciasta, szukanie odpowiednich przypraw w półkach “pod” wyspą. Dokładne oświetlenie tego obszaru jest zatem obowiązkowe. Dodatkowo, światło wspomagające w postaci kinkietów pozwala na doświetlenie całkowitego metrażu pomieszczenia.

Kinkiety do kuchni - zobacz nasze propozycje
Reflektor kuchenny typu druciak

Sufit podwieszany, a kuchenne reflektory i spoty sufitowe 

Jeśli dysponujemy sufitem podwieszanym, a nasz blat roboczy w kuchni znajduje się pod górnymi szafkami - z powodzeniem sprawdzają się spoty sufitowe. Rozmieszczamy je równomiernie względem całego pomieszczenia, dzięki czemu zyskujemy odpowiednio oświetloną przestrzeń. 

Lampa kinkiet spot do kuchni


Wpływ kuchennych spotów sufitowych na samopoczucie - wybór barwy światła

Barwa światła ma znaczenie dla samopoczucia i koncentracji, dlatego ważne jest, aby starannie dobrać odpowiednią barwę dla danego pomieszczenia.

O wpływie światła na codzienne funkcjonowanie w każdym z pomieszczeń, pisaliśmy w jednym z naszych ostatnich poradników: Wpływ barwy światła na zdrowie i samopoczucie. Kuchenne rewolucje w zakresie oświetlenia powinny być przemyślane, dlatego przybliżymy temat barwy, na jaką warto się zdecydować.

Lampa loftowa z metalowymi kloszami reflektor do kuchni

Jaką barwę światła wybrać, kiedy zdecydujemy się na reflektory lub spoty sufitowe do kuchni?

Każdego dnia , pod rygorem spóźnienia się do pracy czy szkoły, krzątamy się po kuchni w pośpiechu. Często kuchnia jest drugim pomieszczeniem, zaraz po łazience, które odwiedzamy po przespanej nocy.

Nie może zatem “usypiać nas”, jeśli właśnie zaczynamy dzień pełen wyzwań! Najbardziej odpowiednią barwą światła będzie zatem barwa neutralna, która najbardziej oddaje rzeczywisty kolor przedmiotów i jest najbardziej zbliżona do naturalnego światła. Ponadto, pobudza do działania i motywuje do sprawnych przygotowań działań w danym dniu - nawet do zrobienia pierwszej kawy.

Sprawdź nasze źródła światła o barwie neutralnej

 
Adrian Płatek
Adrian Płatek właściciel marki, pasjonat urządzania wnętrz, miłośnik pięknych aranżacji.
Komentarze
Loading...