• Wpływ barwy światła na zdrowie i samopoczucie

• Wpływ barwy światła na zdrowie i samopoczucie

Podczas wyboru typu oświetlenia do naszego mieszkania, kierujemy się względami estetyki i preferencjami. Skrupulatnie sprawdzamy, czy aby na pewno każdy detal zgra się z resztą aranżacji i stworzy z nią atrakcyjną kompozycję. W większości przypadków, zupełnie inaczej jest w kwestii wyboru odpowiednich żarówek do zakupionej wcześniej oprawy.

Czy wiesz, jak ogromny wpływa na ludzkie samopoczucie, zdrowie i koncentrację ma natężenie światła i jego barwa? W tym artykule wyjaśnimy dokładnie kwestię wpływu intensywności światła i jego barwy na nasze codzienne życie. Przedstawimy również kilka cennych rad, które warto zastosować we własnym domu!

 Brak dostatecznej ilości światła dla organizmu a samopoczucie

Rokrocznie zimowe wieczory potrafią być niezwykle męczące, zwłaszcza jeśli nie mamy w zanadrzu kubka gorącej herbaty i ulubionego serialu. Słońce, które znika z horyzontu zbyt wcześnie, pozbawia nasz organizm możliwości wytwarzania seratoniny i tak potrzebnej nam melatoniny, która z kolei reguluje jakość snu. Im więcej organizm wytworzy seratoniny - tym szczęśliwsi jesteśmy, a w przypadku melatoniny - lepiej się wysypiamy, kiedy w naszym organizmie jest jej wysoki poziom.

Zimowa pora to dla wielu z nas nostalgiczny okres, przez który mamy ochotę przejść w grubym szaliku i z kubkiem kakao w ręce. To wszystko przez krótki cykl słońca, które pojawia się w ciągu dnia tylko na kilka godzin i znika popołudniową porą.

Dobrze dobrana barwa światła oddziałuje korzystnie na samopoczucie


Co wynika z różnic oświetlenia w różnych pomieszczeniach?

Oświetlenie w mieszkaniu warto wybrać pod kątem realizacji zadań, które odbywają się w danym pomieszczeniu. Odpowiednia barwa i intensywność światła pozwoli na dostosowanie oświetlenia do naszego trybu dnia czy pracy. Unikniemy dzięki temu problemów z koncentracją czy notorycznego zmęczenia.

Źle dobrane oświetlenie może przynieść wiele strat dla naszego zdrowia czy kondycji oczu. Na przykład, chłodna barwa światła we wnętrzach dostosowanych do relaksu i zasypiania zadziała zupełnie przeciwnie. Z drugiej strony, decydując się na ciepłą barwę światła w domowym gabinecie będziemy znużeni i zmierzymy się z trudnościami ze skupieniem nad zadaniami. Przeczytaj więcej na temat doboru barwy światła oraz tego, czym jest światło neutralne i czym jest światło białe

Chłodna i ciepła barwa światła


Sypialnia – wybór oświetlenia

Każde wnętrze w mieszkaniu służy do innych celów. Sypialnia to miejsce, które musi spełniać wiele warunków, aby sprzyjało wypoczynkowi i pozwalało na wieczorny relaks. Światło w sypialni powinno mieć zatem umiarkowaną intensywność i najlepiej, gdyby jego barwa nie była chłodna.

W sypialni warto zastosować oświetlenie o barwie ciepłej, które ma działanie uspokajające i relaksujące dla naszego organizmu. Zastosowanie tej barwy światła w sypialni poprawi jakość naszego snu i pozwoli na efektywny wypoczynek.

Jaka barwa światła będzie najlepsza w sypialni


Światło w domowym biurze

Praca w domowym zaciszu potrafi być nużąca. Absolutnie nie ma to związku z zadaniami, które musimy wykonać, ale z faktem, że własne mieszkanie wyzwala w nas pewną dozę lenistwa i braku koncentracji. Jak temu zaradzić? Wiele w tej kwestii mógłby zdziałać wybór odpowiedniego oświetlenia, które mobilizowałoby nas do pracy i sprzyjałoby uwalnianiu pokładów energii.

Chłodna barwa światła to doskonały wybór, który wykorzystywany jest w wielu biurach, gabinetach czy w warsztatach. Skupienie nad zadaniem wymagającym precyzji wzrasta, kiedy igramy z chłodną barwą.

Jakie oświetlenie do kuchni lub salonu?

Wnętrza takie jak salon czy kuchnia to miejsca, w których natężenie ruchu jest zdecydowanie większe niż w pozostałych częściach mieszkania. Aranżując kuchnię lub salon damy o to, aby żadne przeszkody nie stawały nam na drodze, kiedy poruszamy się w pośpiechu, a ilość miejsca była wystarczająca. Dokładnie tak samo powinno być z wyborem idealnego oświetlenia do salonu lub kuchni. Jakie oświetlenie sprawdzi się w kuchni i w salonie?

Jasna rada
Połączenie chłodnej i ciepłej barwy daje światło neutralne, które sprawdzi się we wnętrzach o dużym natężeniu ruchu. Zaletą światła neutralnego jest to, że w najbardziej rzeczywisty sposób oddaje kolory przedmiotów i pozytywnie wpływa na proces koncentracji. Nasz wzrok również na tym korzysta - oczy się nie męczą.

Barwa światła w łazience - co wybrać?

Doskonałym wyborem w kwestii oświetlenia do łazienki będzie wybór jak najbardziej naturalnej barwy. To znaczy, że wybierając żarówki powinniśmy zwrócić uwagę na ilość Kelwinów i przedział, w jakim plasuje się dana żarówka. Neutralnej barwie światła, która odda jak najbardziej reczywiste kolory przedmiotów, przypada zakres od 3000K do 5000K. Wybór neutralnej barwy światła do łazienki będzie pomocny podczas rytuału codziennej pielęgnacji czy podczas makijażu.

Jak oznaczamy barwę światła?

Wyróżniamy trzy barwy światła: ciepła, chłodna i neutralna. Każdą z nich charakteryzuje odpowiednie oznaczenie, które podajemy w ilości Kelwinów. Ciepła barwa ma ich poniżej 3000K, a chłodna powyżej 5000K, natomiast neutralna barwa plasuje się pomiędzy.

Ciepła barwa światła w designerskich żarówkach


Jakie żarówki najlepiej wybrać?

Jakie żarówki oddają najlepiej barwę światła, która jest przez nas pożądana w konkretnych pomieszczeniach? W ofercie sklepu Light Home znajdziemy wiele ciekawych źródeł światła, dzięki którym uda nam się uzyskać wymarzony rezultat. Możemy wybierać spośród całego asortymentu jasno oznakowanych żarówek LED, energooszczędnych oraz niepowtarzalnych modeli dekoracyjnych.
Dzięki tak różnorodnej ofercie możemy dostosować oświetlenie w każdym pomieszczeniu - do wyboru mamy żarówki oddającą barwę chłodną, ciepłą lub dające neutralny strumień światła.


Zobacz wszystkie modele żarówek z wybraną barwą światła!

 
Adrian Płatek
Adrian Płatek właściciel marki, pasjonat urządzania wnętrz, miłośnik pięknych aranżacji.
Komentarze
Loading...