Złóż zamówienie do 17.12, aby otrzymać produkt na Święta 🎄
sklep@light-home.pl Facebook Instagram

LED - co to jest? Czym jest lampa LED?

Oświetlenie LED zdominowało nasze biura, firmy, domy i mieszkania. Czy jednak wiemy, czym jest technologia LED i jak działa? Oto najważniejsze informacje o tym, na czym polega oświetlenie LED.


- Co to jest LED?
- Kto wynalazł oświetlenie LED?
- Jak działa dioda LED i technologia LED-owa?
- Czym jest żarówka LED?
- Co to jest lampa LED

 

Co to jest LED?

LED (z angielskiego light-emitting diode) to skrót oznaczający diodę świecącą, inaczej nazywaną również diodą elektroluminescencyjną. Jest to rodzaj źródła światła, które zaliczamy do przyrządów optoelektronicznych półprzewodnikowych. Emitują one promieniowanie, które wchodzi w zakres światła widzialnego, ale również ultrafioletu i podczerwieni.

 

Kto wynalazł oświetlenie LED?

Dioda LED została wynaleziona w latach 60. XX wieku przez Nick’a Holonyak’a Jr., amerykańskiego inżyniera. Nieoficjalne źródła sugerują, że technologia LED mogła powstać już w latach 20. XX wieku. W tym czasie technik radiowy Oleg Łosiew (pochodzący z ZSSR) zaobserwował, że diody ostrzowe, które wykorzystywane były w odbiornikach radiowych, emitują światło. Wydał kilkanaście artykułów, w których opisał działanie tych diod, jednak oficjalnie wynalezienie diod LED przypisuje się Holonyak-owi.

Jak działa dioda LED i technologia LED-owa?

Podstawą działania diody LED i całej technologii LED jest zjawisko rekombinacji nośników ładunków (czyli tak zwana promienista rekombinacja). Ma ono miejsce w czasie zjawiska zachodzącego w półprzewodnikach. Elektrony, które przechodzą z wysokiego poziomu energetycznego na niski, utrzymują pseudopęd. W czasie przejścia prostego (tak nazywa się ten przeskok), energia elektronu zmienia się w kwant promieniowania elektromagnetycznego.

Podstawą każdej diody LED jest serce, czyli chip półprzewodnikowy. To właśnie on przetwarza prąd w światło. Jest on najczęściej zbudowany z krzemu z dodatkami. Co ciekawe, dioda LED produkuje światło od razu w określonym kolorze, w przeciwieństwie do innych źródeł światła, które w kolorowe zmieniają się za sprawą odpowiednich filtrów.

Żarówka LED czy halogenowa?
Poznaj naszą ofertę i dopasuj źródło światła do swoich potrzeb

 

Czym jest żarówka LED?

Żarówka LED to nic innego jak źródło światła oparte na diodach elektroluminescencyjnych. Bardzo często w oprawie typowej dla tradycyjnej żarówki umieszczane są diody LED, co tworzy nam nowoczesne lampy LED. Mogą mieć one różne kształty, kolory, gwinty, ale zawsze wykorzystują tę samą technologię.

 

Co to jest lampa LED

Mianem lamp LED bardzo często określane są same żarówki LED. Równocześnie jednak przyjmuje się tę nazwę na szeroką grupę lamp, kinkietów czy plafonów, które mogą wykorzystywać źródło światła LED. Do tego typu oświetlenia zaliczamy również popularne taśmy LED, które mają formę cienkich taśm wypełnionych mikro diodami LED. Są one chętnie stosowane do oświetlenia mebli, sufitów czy schodów.

Loading...