Co to jest światło zimne?

W zależności od temperatury barwowej możemy mówić o trzech różnych kolorach światła białego: zimnym, ciepłym i neutralnym. Każdy z nich ma inne parametry i właściwości, które warto znać, by odpowiednio dobrać lampy i żarówki LED do naszego wnętrza. Oto kluczowe informacje na temat światła zimnego: ile ma Kelwinów, jakie są jego źródła i gdzie można je stosować.


- Czym jest światło zimne?
- Ile Kelwinów ma zimne światło?
- Ile Lumenów ma światło zimne?
- Zimna barwa światła - gdzie można ją stosować?
- Białe zimne światło - jak je uzyskać?

 

Czym jest światło zimne?

Zimne światło jest jedną z odmian białego oświetlenia. Dla naszego oka ma ono odcienie bieli, szarości lub nawet niebieskości (w przypadku najzimniejszego światła). Światło zimne to rodzaj promieniowania elektromagnetycznego (inaczej promieniowania widzialnego), które jest odbierane przez siatkówkę naszego oka. Ze względu na wysoką temperaturę barwową posiada niebieskawe zabarwienie. Taki odcień białego światła przeciwdziała znużeniu naszego organizmu, dlatego spotkamy je przede wszystkim w miejscach, gdzie musimy pozostać aktywni.

Światło zimne czy ciepłe? Wybierz funkcjonalne plafony z naszej oferty i dopasuj do nich żarówki o odpowiedniej temperaturze barwowej.

 

Ile Kelwinów ma zimne światło?

O zimnym świetle możemy mówić, gdy będzie ono miało temperaturę barwową w zakresie powyżej 4600 Kelwinów. Pierwszy stopień zimnego światła, czyli chłodny odcień, to światło o temperaturze barwowej 4600-5500 Kelwinów. Możemy również wyróżnić światło bardzo zimne, czyli takie, które ma powyżej 5500 K. Nie nadaje się ono jednak do mieszkań czy domów, za to może być stosowane w garażach czy na parkingach. Warto wiedzieć, że światło zimne o temperaturze 5000-6000 K jest najbardziej zbliżone do dziennego naturalnego oświetlenia.

 

Ile Lumenów ma światło zimne?

Lumeny to jednostka, która odnosi się do strumienia świetlnego, a więc ilości emitowanego światła. Nie jest to powiązane z barwą światła, nie da się więc określić, ile lumenów ma zimne światło.

Zimna barwa światła - gdzie można ją stosować?

Zimną barwę światła w temperaturze zbliżonej do naturalnego oświetlenia stosuje się przede wszystkim tam, gdzie zależy nam na dokładnym odzwierciedleniu kolorów. Powinniśmy użyć oświetlenia zimnego w witrynach sklepowych, do podświetlenia obrazów, fotografii itd. Chłodne światło doskonale pobudza do pracy, mobilizuje organizm do aktywności. Z tego powodu zimne światło wykorzystywane jest do oświetlania firm, magazynów, biur, także tych domowych. Może być stosowane w kinkietach, lampach wiszących kuchennych, lampach chromowanych, sufitowych lampach biurowych czy innym oświetleniu wewnętrznym i zewnętrznym. Podsumowując, światło zimne, w przeciwieństwie do ciepłego, powinno być wykorzystywane wszędzie tam, gdzie nie możemy pozwolić sobie na senność.

 

Białe zimne światło - jak je uzyskać?

W sklepach z oświetleniem znajdziemy wiele różnych źródeł światła zimnego. Mogą to być nowoczesne żarówki LED, żarówki halogenowe czy też dekoracyjne. Zimnej barwy oświetlenia nie zapewnią nam za to tradycyjne żarówki. W biurowcach i firmach źródłem światła chłodnego mogą być również wszelkie świetlówki.

Loading...