Co to jest światło białe?

Żarówki mogą dawać trzy rodzaje światła: białe, żółte i neutralne. Oto najważniejsze informacje o białym świetle: jaką ma temperaturę, zastosowanie oraz jakie są jego źródła.


- Czym jest światło białe i jaką ma długość?
- Jaką temperaturę ma białe światło?
- Jakie zastosowanie ma światło białe?
- Światło białe ciepłe czy zimne - które wybrać?
- Jakie żarówki dają białe światło?

 

Czym jest światło białe i jaką ma długość?

Białe światło to najjaśniejsze z zauważalnych przez ludzkie oko barw światła. Powstaje ono jako wyważona mieszanka prostych barw. Nasz wzrok odbiera ją jako najjaśniejszą szarość. By lepiej zrozumieć, czym jest białe światło, musimy uświadomić sobie, czym jest ono w ujęciu ogólnym. Światło to elektromagnetyczne promieniowanie, którego zakres fal mieści się w przedziale 380-720 nanometrów (taka jest więc długość światła białego). By powstało białe światło, musi dojść do zmieszania różnej długości elektromagnetycznych fal z podanego zakresu długości. Odwrotnością światła białego jest światło monochromatyczne, które powstaje z fal tej samej długości.

Zrozumienie pojęcia światła białego może być nieco skomplikowane, ponieważ powstaje ze zmieszania kilku kolorów światła (za które odpowiadają określonej długości fale, np. światło niebieskie ma 436 - 495 nanometrów, a czerwone 627 do 780 nanometrów). Musimy wiedzieć, że widzenie barw jest subiektywne oraz zależy między innymi od źródła światła. To od niego oraz natężenia światła zależy, jakiej bary światło zobaczymy.

 

Jaką temperaturę ma białe światło?

Światło białe posiada trzy swoje odmiany, jeśli dzielić je według temperatury barwowej. Możemy wyróżnić światło białe ciepłe, zimne i neutralne, a każde ma inną temperaturę barwową. Światło białe może mieć temperaturę barwową od kilku do kilkudziesięciu tysięcy Kelwinów. Przykładowo światło białe ciepłe ma 2700-3300K, neutralne 3500-4500 K, a zimne powyżej 5300-5500K.

Nie wiesz, jak dobrać barwę światła?
Dopasuj kinkiety do swojego wnętrza wraz z odpowiednimi żarówkami z oferty Light-Home

 

Jakie zastosowanie ma światło białe?

Światło białe ma wszechstronne zastosowanie w naszych domach, biurach czy mieszkaniach. Dobieramy je do różnych pomieszczeń w zależności od temperatury barwowej światła białego. W ramach jednego mieszkania czy nawet pokoju możemy korzystać z lamp dających różne rodzaje białego światła.

 

Światło białe ciepłe czy zimne - które wybrać?

Wybór białego światła ciepłego, neutralnego czy zimnego powinien zależeć od rodzaju pomieszczenia oraz czynności, które będziemy w nim wykonywać. Światło białe zimne lepiej sprawdzi się w biurze, ponieważ pozwala nam się skupić na pracy. Z kolei ciepłe białe światło doskonale nadaje się do sypialni i wnętrz, w których odpoczywamy. Zarówno światło białe LED, jak i tradycyjne, stosowane jest różnie, w zależności od potrzeb.

Jakie żarówki dają białe światło?

Źródłem światła białego mogą być światła gorące czyli słońce, ale także źródła zimne, czyli różnego rodzaju żarówki i lampy fluorescencyjne. W sklepach możemy kupić żarówki LED o białej barwie w różnych temperaturach, a także halogenowe, świetlówki i żarówki klasyczne. Niektóre temperatury barwowe światła białego określane są mianem światła żółtego

Loading...