• Barwa światła - czym się kierować przy wyborze?

Opublikowany: sie 6, 2019 | Zmodyfikowany: mar 19, 2020 | Kategorie: Poradniki

Często urządzając lub dekorując wnętrza pomijamy niezwykle istotny element aranżacji – oświetlenie. Zwłaszcza kwestię doboru żarówek do lamp.

Załóżmy, że wybrałeś już lampy do swojego mieszkania. Jednak całkowicie pominąłeś kwestię doboru żarówek do żyrandoli. Miej na uwadze, że źródła światła posiadają istotne parametry, które mogą całkowicie odmienić wygląd lub nastrój panujący w pomieszczeniu.

W tym artykule skupimy się szczególnie na jednym parametrze żarówek – barwie światła. Wyjaśnimy, co to jest barwa światła, dlaczego należy zwracać na nią uwagę oraz czym się kierować wybierając ten parametr.
Co to jest barwa światła?

Barwa światła to jeden z ważniejszych czynników, jakie powinniśmy wziąć pod uwagę, wybierając lampy do mieszkania. Barwa światła – inaczej temperatura barwowa odpowiada za nastrój we wnętrzu.

Zauważyłeś na pewno, że światło w niektórych pomieszczeniach jest czasami zimne, intensywne, wręcz białe. Takie wnętrza wydają się być nowoczesne, eleganckie i przestronne. Natomiast w innych pomieszczeniach światło jest bardziej żółte, pomarańczowe – ma cieplejszą barwę. Takie wnętrza odbieramy jako bardziej przytulne.Barwa światła może być zimna, ciepła i neutralna. Temperaturę barwową wyraża się w Kelvinach (K). Widząc tę jednostkę na opakowaniu żarówki, wiesz już, jaką barwę światła uzyskasz w pomieszczeniu. Ogólna zasada jest taka, że czym większa jest wartość K, tym światło będzie zimniejsze. Poniżej znajdziesz wykaz wartości K wraz z odpowiadającymi im barwami:

2000 K – ciepła temperatura światła przypominająca blask świecy

2700 K – zwykła, tradycyjna żarówka

3000 K – wartość zbliżona do światła żarówki halogenowej

4000 K – neutralne, białe światło

6500 K – bardzo zimna barwa światła

Jak dobrać żarówki do lamp - sprawdź


Czym się kierować przy wyborze barwy światła?

Przeznaczenie urządzanego wnętrza

Barwa światła ma duży wpływ na nasze samopoczucie. Zimna temperatura sprawia, że stajemy się bardziej pobudzeni, chętni do działania. Dlatego taki rodzaj żarówek najlepiej sprawdzi się w biurze, domowym gabinecie – wszędzie tam, gdzie zależy Ci na pracy i efektywności.

Natomiast ciepła barwa światła sprzyja poczuciu odpoczynku i relaksu. Dlatego najczęściej wybieramy ją do sypialni. Ciepłe światło nadaje wnętrzom przytulności oraz nastrojowego, bardzo przyjemnego klimatu.Rozmiar pokoju

Rozmiar pomieszczenia również będzie mieć znaczenie przy wyborze temperatury barwowej. Ciepłe światło nieco pomniejsza wnętrza, a białe optycznie je powiększa. Możesz wykorzystać tę wiedzę na swoją korzyść.

Przykład: zastanawiasz się, jakie światło najlepiej sprawdzi się w niewielkim przedpokoju bądź wąskim korytarzu. Chciałbyś nadać temu pomieszczeniu nastrojowości, więc rozważasz kupno żarówki o ciepłej barwie światła. Ale skoro przedpokój bądź korytarz są niewielkich rozmiarów, lepiej sprawdzi się tutaj zimna temperatura barwowa. Dzięki niej zyskasz optycznie powiększenie małej powierzchni.
Styl wnętrzarski

Barwę światła żarówki możesz dopasowywać również do stylu panującego w Twoim pomieszczeniu. Zimne światło idealnie oddaje charakter wnętrz w stylu nowoczesnym, minimalistycznym. Natomiast ciepła barwa perfekcyjnie uzupełnia aranżacje w stylu loft. Dlatego jeśli urządzasz pomieszczenie zgodnie z kanonami danego designu, dodaj do niego światło, które najlepiej podkreśli jego charakter.

Przewodnik po stylach wnętrzarskich – dowiedz się więcej


Jaka barwa światła do pomieszczeń w domu?

Aby uzyskać funkcjonalne, a jednocześnie spójne z przeznaczeniem pokoju oświetlenie, będziesz musiał niekiedy połączyć światła zimne z ciepłym lub neutralnym.

Poniżej znajdziesz kilka najpopularniejszych wnętrz i omówimy, jaka temperatura barwowa najbardziej do nich pasuje.

 • Sypialnia – światło ciepłe

  W sypialni zależy nam na komfortowym odpoczynku i relaksie, dlatego ciepła barwa nada się tutaj idealnie. Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie, aby połączyć światło zimne z ciepłym w sypialni.


  Przykład: zwieś lampę sufitową w centralnym punkcie pokoju i zasil ją zimnym światłem. Ta lampa będzie służyć w wykonywaniu bardziej wymagających czynności. Natomiast żarówką o ciepłej barwie zasil lampkę nocną, kinkiet czy lampę stojącą, które będą usytuowane w pobliżu Twojego łóżka. Tych świateł możesz używać kładąc się spać lub relaksując się przy ulubionej książce.

  Lampy syfitowe do sypialni - zobacz

 • Salon – światło zimne i ciepłe

  W salonie najlepiej jest połączyć obydwie barwy światła. Stwórz zestaw oświetleniowy składający się z lampy wiszącej lub żyrandola, które możesz zawiesić w centrum pokoju oraz z lamp pobocznych, takich jak: kinkiety, zwisy wiszące, lampy podłogowe.

  Podobnie jak w sypialni – oświetlenie główne możesz zasilić żarówkami o zimnej bądź neutralnej barwie. W ten sposób będziesz używać żyrandola tylko w sytuacjach wymagających sporej ilości światła. Natomiast podczas oglądania telewizji, spotkań w gronie rodziny czy przyjaciół, będzie towarzyszyć Ci światło ciepłe, które nada wnętrzu wyjątkowego, przytulnego nastroju. • Kuchnia – światło zimne lub połączenie dwóch barw

  W oświetleniu blatów kuchennych najbardziej zależy nam na tym, aby żarówki dawały jasne światło, by jedzenie wyglądało apetycznie oraz żeby gotowanie i krojenie były wygodne i proste. Dlatego blaty najlepiej oświetlać żarówkami o zimnej lub neutralnej barwie, która dodatkowo pobudzi nas do działania i doda kuchni nowoczesności.

  Jeśli posiadasz w kuchni stolik lub wyspę kuchenną, możesz oświetlić je światłem o ciepłej barwie. Uatrakcyjnisz wtedy całą aranżację kuchni i podkreślisz jej wyjątkowy charakter. • Gabinet / biuro – światło zimne

  Tak jak wspominaliśmy, zimne światło najlepiej pobudza do działania, dodaje nam energii. Dlatego w gabinecie czy biurze ta temperatura barwowa jest jak najbardziej wskazana. Zimnym światłem zapewnisz sobie wygodę i maksymalną wydajność pracy.

Źródła światła - sprawdź

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby dodać komentarz.

Ostatnio oglądane

Brak produktów

Menu

Porównaj 0