• Jak dobrać żarówki do lamp? Rodzaje, gwinty, parametry żarówek do Twojego wnętrza

Opublikowany: wrz 17, 2018 | Zmodyfikowany: kwi 20, 2020 | Kategorie: Poradniki

By aranżacja wnętrz wyglądała stylowo, musi współgrać ze sobą wiele czynników. Kolory ścian, meble, dekoracje i oświetlenie – to główne z elementów, które budują klimat i oryginalny wygląd pomieszczenia.

Skupmy się na doborze oświetlenia. Lampy są zarówno elementem dekoracyjnym jak i funkcjonalnym w aranżacji wnętrz. Światło powinno padać w dobrym kierunku, intensywność i barwa żarówki powinny być dopasowane do okoliczności i przeznaczenia pokoju. Światło wpływa nawet na nasze samopoczucie, dlatego tak ważne jest, by dobrze dobrać żarówki do lamp w swoim mieszkaniu.

Z poradnika dowiesz się, jak dobrać żarówki do lamp, by światło w mieszkaniu było funkcjonalne i designerskie.

Lampy wiszące chrom w eleganckim pomieszczeniu

Kształt gwintu i główki

Podstawowymi parametrami, jakie musisz wybrać, są rodzaj gwintu i główki. Trzonek dopasuj do lampy, która w danych technicznych ma określone, jakich żarówek potrzebujesz do jej zasilania. Główne rodzaje gwintów to: E27, E14, GU10 i G9. Pamiętaj, że żarówka z źle dobranym trzonkiem nie będzie pasować do lampy.

Kształt żarówki dopasowujemy z dwóch powodów. Jeśli klosz Twojej lampy jest wąski, to żarówka o okrągłym kształcie nie zmieści się, mimo że gwint pasuje do oświetlenia. Dlatego pamiętaj, by kształt żarówek współgrał z oprawą oświetlenia. Lampy z abażurami o okrągłym kształcie możesz zasilić szerokimi, kulistymi żarówkami. Natomiast lampy z wąskimi kloszami oświetlaj podłużnymi źródłami zasilania.


Źródła światła - zobacz naszą ofertę!Moc żarówki

To wartość wyrażana w jednostce Wat (W). Określa ona maksymalną moc, jaką można zastosować, by nie uszkodzić oprawy. Najczęstsze przedziały to 40 W, 60 W i 100 W.

Jeśli chcesz zastosować większą moc niż oprawa na to pozwala, to idealnie dla Ciebie będą żarówki LED lub żarówki halogenowe. Te źródła światła wytwarzają mniej ciepła niż tradycyjne żarówki, więc oprawa nie ulegnie uszkodzeniu przy większej wartości Wat.

Pamiętaj, że moc żarówki to nie jedyny czynnik, który decyduje o intensywności światła. Wpływa na to również współczynnik oddawania barw oraz barwa światła.

Designerskie mieszkanie lampy chromowane

Barwa światła

Barwę światła dopasowuje się do czynności wykonywanych w danym pomieszczeniu. Zimne światło pobudza do działania, stymuluje do pracy. Idealnie nada się na przykład do lampy biurowej. Ciepła barwa światła działa odprężająco i relaksacyjne. Zatem żółte światło pasuje do takich rodzajów oświetleń, jak lampy sufitowe do sypialni czy lampy sufitowe do salonu. Ciepła barwa światła powinna zaleźć się wszędzie tam, gdzie chcesz osiągnąć nastrojowy, magiczny klimat.

Barwa światła wyrażana jest w Kelvinach (K). Im niższa wartość K, tym temperatura światła jest cieplejsza.

  • 2000 K – temperatura światła przypominająca blask świecy lub zachód słońca
  • 2700 K – zwykła, tradycyjna żarówka; jak za dawnych lat
  • 3000 K – wartość zbliżona do światła żarówki halogenowej
  • 4000 K – neutralne, białe światło
  • 6500 K – bardzo zimna barwa światła

Lampa wisząca z abażurem białe światło w pokoju

Współczynnik oddawania barw

Ten parametr odpowiada za to, w jakim stopniu światło oddaje rzeczywiste barwy przedmiotów. Współczynnik oddawania barw wyrażany jest poprzez wskaźnik Ra (CRI). Im wyższa wartość Ra, tym kolory wyglądają naturalniej. Do oświetlenia mieszkania preferowany jest wskaźnik Ra na poziomie około 100.

Mieszkanie o ciepłej barwie światła

Strumień świetlny

Wartość, która decyduje o tym, jak mocno będzie świecić żarówka. Strumień świetlny wyrażany jest w lumenach (lm). Im wyższy wskaźnik lm, tym więcej światła emituje żarówka.

Kąt świecenia

Do oświetlenia centralnego, zawieszonego w głównym punkcie pokoju, najczęściej wykorzystujemy lampy wiszące lub lampy sufitowe. Światło tych lamp powinno być zatem rozproszone, równomierne dla całego pomieszczenia. Najlepsze dla oświetlenia górnego będą źródła zasilania o kącie świecenia 360°.

Lampy poboczne, których zadaniem jest oświetlać dany punkt lub fragment pomieszczenia, wymagająca żarówek o kącie świecenia w przedziale 10°-30°. W roli lamp pobocznych najczęściej obsadzamy reflektory sufitowe lub kinkiety.

Jak wybrać żarówkę z odpowiednim kątem świecenia?

  • Żarówka tradycyjna (żarowa) – posiada światło rozproszone
  • Halogen – to światło kierunkowe
  • Żarówka LED – rozproszenie światła zależy od zastosowanych diod

Żarówka dekoracyjna spirala LEDŻarówki dekoracyjne - sprawdź naszą ofertę!

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby dodać komentarz.

Ostatnio oglądane

Brak produktów

Menu

Porównaj 0