• Bądź eko w swoim domu! Proste triki, które sprawiają, że oświetlasz dom w zgodzie z ekologią

• Bądź eko w swoim domu! Proste triki, które sprawiają, że oświetlasz dom w zgodzie z ekologią

Patrząc na zmiany klimatyczne, które przybierają na sile szybko dochodzisz do wniosku, że dbanie o środowisko to Twój wielki obowiązek. Tu już nie chodzi o oszczędność pieniędzy, ale o świat, jaki zostawisz swoim dzieciom i wnukom. Wiedza o różnorodnych ekologicznych źródłach światła, ich właściwościach użytkowych i recyklingowych jest dostępna dla każdego. Po prostu wypada doszkolić się w temacie ekologicznego oświetlenia domu. Szykuj zieloną herbatę!

 

Ekologiczne żarówki - które sprawdzą się najlepiej?

Zdecydowanym zwycięzcą wśród ekologicznych źródeł światła jest żarówka typu LED. Co sprawia, że jest to produkt bezkonkurencyjny dla osób, którym zależy na środowisku?

 • Żarówki ledowe są energooszczędne. Pobierają aż 8/9 razy mniej mocy niż żarówki tradycyjne, zatem generują dla Ciebie aż do 90% oszczędności!

 • Są żywotne. Żarówka ledowa świeci nawet 50000 godzin, wytrzymuje nawet kilkanaście lat!

 • Przy ich produkcji nie wykorzystuje się szkodliwych materiałów, np. rtęci

 • Grzecznie poddają się recyklingowi

 • To wyjątkowo wytrzymałe bestie, można ich nawet używać na zewnątrz budynków, w zmiennych warunkach atmosferycznych.

 • Nie nagrzewają się, co ważne w przypadku lampek dla dzieci, czy na choinkę

 • Występują w najróżniejszych kształtach, a także barwach światła do wyboru

Chcesz poczytać, o co chodzi z barwami światła i jaki to ma wpływ na Twój komfort? Pstryknij tutaj


Widzisz więc, jak wiele eko zalet posiada oświetlenie typu LED. Możesz teraz z radością zabrać się za ozdabianie swojego domu, zarówno w środku, jak i na zewnątrz!

Eko oświetlenie - gdzie i ile światła jest mi potrzebne?

Odpowiednio dobrane ekologiczne oświetlenie to więcej niż mogłoby się wydawać! Oczywiście przede wszystkim ma ono funkcję użytkową. Chcesz widzieć schody, po których schodzisz. Chcesz użyć właściwej szczoteczki do zębów w łazience. Chcesz widzieć litery w książce, którą czytasz. Dobre światło ma jednak dodatkową moc: kreuje klimat, w którym czujesz się dobrze. Zauważ, że są znajomi, u których po prostu dobrze się siedzi, nawet do późnych godzin. Oczywiście, w grę wchodzą tu inne komfortogenne składniki takie jak pachnące ciasto, dobre wino i...ludzie, którzy dany dom tworzą. Jednak z pewnością na pozytywną atmosferę ma także wpływ światło o odpowiedniej mocy i barwie, umieszczone dokładnie tam, gdzie trzeba.
Jeżeli jesteś na etapie planowania oświetlenia swojego mieszkania, warto przeczytać nasz kompleksowy poradnik na temat wyboru odpowiedniej ekologicznej lampy do domu. Jeśli jednak Twoje oświetlenie jest już rozmieszczone, zastanów się, czy odpowiada ono potrzebom Twojej rodziny? Może warto się zastanowić nad wprowadzeniem kilku prostych zmian, aby oświetlać dom efektowniej i...efektywniej! W końcu o to chodzi w ekologicznym podejściu do energetyki.

jak dobrać ekologiczne oświetlenie do domu?Ekologiczne źródło światła i proste nawyki, które warto stosować

Najprostszym, najbanalniejszym i w dodatku totalnie darmowym nawykiem jest po prostu PSTRYK. Wyłącz światło kiedy wychodzisz z pokoju. Zachęć pozostałych mieszkańców domu do tego samego. Rozwieszaj żółte karteczki na drzwiach. Zrób miesiąc testowy i porównaj zużycie energii. Czasami fakty, liczby i kwoty potrafią na dobre zmienić ludzkie przyzwyczajenia!

W walce o zdrowie naszej Planety z pomocą idą także nowocześniejsze technologie. Podwójny przełącznik to rozwiązanie stosowane we wszystkich ekologicznych lampach Light Home, które posiadają więcej niż jedno źródło światła. Dzięki temu możesz zadecydować, które z nich mają być w danym momencie włączone i użyć np. trzech z pięciu żarówek, oszczędzając energię.

Jeszcze ciekawszą opcją jest generalny wyłącznik, który sprawi, że wychodząc z pokoju zgasisz wszystkie źródła światła za jednym zamachem.

Najnowocześniejsze gadżety pozwalają na całkowicie spersonalizowany system oświetleniowy! Wyobraź sobie na przykład zaprogramowanie eko oświetlenia zgodnie z Twoim rytmem dnia. Wstajesz o 7 rano a 3 minuty później zapala Ci się światło w kuchni zachęcając do wstawienia wody na herbatę. Możesz także zaplanować, aby numer na Twoim domu był oświetlony w godzinach 19-24. Z kolei czujnik ruchu to urządzenie, które włącza oświetlenie tylko wtedy, kiedy ktoś się do niego zbliża. Jest to zdecydowanie korzystna, oszczędna i ekologiczna forma kontroli nad światłem

ekologiczne źródła światła - inspiracje

Kilka godzin oszczędności pomnożonych przez tygodnie i miesiące to całkiem niezła sumka w skali roku. Jeżeli dołożysz jeszcze do tego perspektywę globalną, zaczniesz się zastanawiać, czy w ogóle potrzebujesz zapalać niektóre ze świateł?

No właśnie, przyjemna dekoracja, szpan przed sąsiadami, czy marnotrawstwo prądu?

Jak tylko minie dzień Wszystkich Świętych (w tym roku, specyficzny jak nigdy przedtem...) nasze osiedla zalewane są światełkami świątecznymi. Markety neonowo przypominają, że trzeba obkupić się w prezenty, a sąsiedzi...że ich dekoracja może świecić jaśniej, niż Twoja. Swego rodzaju rywalizacja sprawia, że niejeden ogródek przypomina migające kasyno w Las Vegas. Zauważ, że najczęściej takie dekoracje widoczne są głównie dla osób przebywających poza Twoim domem! Po co to wszystko? Ok, święta to wyjątkowy czas, światełka migają wesoło, ale musi być sposób, żeby było zarówno miło jak i ekologicznie!

To może po prostu włączyć zdrowy rozsądek?

Oświetl zewnętrzne ściany domu na kilka świątecznych dni, ale zrób z tego wyjątkowe, ekskluzywne i krótkotrwałe wydarzenie na które będziecie czekać z niecierpliwością w kolejnym roku! Nie pal ich w środku nocy, nie rozpoczynaj świątecznej akcji tylko dlatego, że robi to sąsiad za płotem (a jest 3 grudnia).

We wnętrzu domu użyj mniejszej ilości dekoracyjnych światełek, ale umieść je w szklanych naczyniach, lub powieś w okolicach luster. Zobaczysz jak pięknie można wykorzystać efekt odbicia! Lampki będą świecić jaśniej wykorzystując w sumie mniej energii.

Pomysły na eko oświetlenie w mieszkaniu


Wymień stare żarówki na ledowe, dobierz je odpowiednio do przeznaczenia danego pokoju i zadbaj, by nie świeciły się na darmo. W ten sposób Twój dom, oprócz tego, że funkcjonalny i komfortowy stanie się także bardziej...zielony :)

Jak dobrać ekologiczne oświetlenie?


Jak widać jest wiele aspektów, które decydują o tym, czy w naszym mieszkaniu lub domu znajdzie się ekologiczne oświetlenie. Warto zadbać zarówno o dobre rozplanowanie rozłożenia ekologicznych lamp jak i dobór odpowiednich ekologicznych źródeł światła. Nie możemy jednak zapominać, że kluczowe są również nasze nawyki.

Szukasz inspiracji? Oświecimy Cię!

 
Adrian Płatek
Adrian Płatek właściciel marki, pasjonat urządzania wnętrz, miłośnik pięknych aranżacji.
Komentarze
 • Famme Fatale
  04.11.2021

  Ja wymieniłam w domu wszystkie żarówki na żarówki LED, bo przeczytałam że zużywają prawie 7 razy mniej energii niż żarówki ekologiczne i muszę przyznać, że też już zauważyłam zmniejszenie rachunków za ogrzewanie. Druga sprawa to taka, że są one przyjazne środowisku naturalnemu, dlatego tym bardziej warto na nie postawić, by żyć w zgodzie z naturą ;)

 • Enyo
  29.09.2021

  odkąd wymieniłam zarowki na ledy zobaczyłam zmiejszenie rachunków za prąd mimo że zarówki te są trochę droższe, to inwestycja się szybko zwraca. Ledy to oszczędność, ale trzeba kupować te firmowe, a nie łakomić się na najtańsze. Niektóre tańsze są słabej jakości, nieodpowiednio dopracowane i potrafia mrugac co bardzo męczy wzrok.

 • Paweł_O
  20.07.2021

  byłem dość sceptycznie nastawiony do całej tej ekologii. aż w końcu ktoś mnie przekonał, żeby wymienić żarówki jak nie dla środowiska to dla swojego portfela. wahałem się bo jednak te ledy troche kosztują ale w koncu sie złamałem. i jakie było moje zdziwienie jak po pół roku miałem sporo kasy do odzyskania bo zuzycie prądu było dużo mniejsze niż wcześniej. potem poszedlem dalej i dość mocno się wkręciłem w ekologiczne rozwiązania oświetleniowe i nie tylko w mieszkaniu. także polecam spróbować

 • Wanda09
  09.06.2021

  Ja mam jeszcze jedną poradę, co może się przydac do oszczędzania na oświetleniu w domu. Mowa o ściemniaczach - to takie małe urządzonko monotowane zamist klasycznego włącznika światła. Takie pokrętełko którym steruje się jak mocno świeci dana lampka. No i dzięki niemu możemy zaoszczędzić, bo gdy nie potrzebujemy, to zmniejszamy sobie jasność i automatem żarówka mniej prądu ciągnie i jest taniej. A podkręcamy na maksa tylko wtedy, kiedy jest nam to potszebne. Polecam, bo nie kosztuje dużoa różnice w rachunkach widac.

Loading...