Złóż zamówienie do 17.12, aby otrzymać produkt na Święta 🎄
sklep@light-home.pl Facebook Instagram

• Jak wybrać lampę? Kompleksowy poradnik o lampach do domu

• Jak wybrać lampę? Kompleksowy poradnik o lampach do domu

Wybór lamp do mieszkania i domu nie jest prostym zadaniem. Warto poświęcić tej czynności więcej czasu, jest bowiem wiele aspektów, które zadecydują o tym, jakiej jakości oświetlenie będziemy mieć we wnętrzach. Jednym z kluczowych aspektów jest między innymi prawidłowe rozplanowanie lamp w mieszkaniu. By proces doboru lamp, żarówek do każdego pomieszczenia w domu przebiegł sprawnie, warto zapoznać się z naszym kompleksowym poradnikiem. Zapraszamy do lektury!

 

Oświetlenie wnętrz - co musisz wiedzieć o świetle w domu?

Światło to fizyczne pojęcie w ramach którego znajdziemy wiele zagadnień dokładnie je opisujących. By dowiedzieć się, na jakiej zasadzie działa oświetlenie musimy poznać podstawy. Jednym z najważniejszych parametrów jest strumień świetlny, który oznacza całkowitą moc światła, które jest emitowane przez określone źródło światła. Ważnym aspektem jest również światłość, czyli natężenie strumienia źródła światła. To ona opisuje wielkość wizualnej jasności oświetlenia. Gdy chcemy zbadać natężenie oświetlenia padającego w wybranym kierunku, powinniśmy skupić się na luminancji, która pokazuje nam, jaka ilość światła przechodzi lub jest wyemitowana przez określoną powierzchnię. Mierzy ona wzrokowe wrażenia, które są odbierane przez oko z każdej powierzchni emitującej światło.

By w pełni zrozumieć światło, musimy poznać również zagadnienie natężenia światła. To najprościej mówiąc, gęstość promieni, emitowanych zarówno przez żarówkę LED, jak i inne źródła światła. Jednostką tej miary jest LUX. Zaawansowanym zagadnieniem związanym ze światłem jest także skuteczność świetlna (inaczej efektywność świetlna). To fizyczna wielkość mówiąca, jaki jest stosunek strumienia świetlnego do ilości mocy, którą pobiera.

Gdy dowiemy się już, jak opisać światło możemy przejść do tego, jak to się dzieje, że lampy wytwarzają oświetlenie. W tym celu powinniśmy dowiedzieć się, jak działa żarnik. Jest on powszechnie stosowany w żarówkach klasycznych, halogenowych i LED. Dziś jednak najczęściej wybieranymi źródłami oświetlenia są lampy LED.Jak dobrać moc żarówki do lamp w różnych pomieszczeniach? Światło zimne i ciepłe

Zdaniem eksperta
Światło możemy analizować pod wieloma kątami. Aspektów, które należy wziąć pod uwagę, wybierając źródła światła jest wiele. Wśród tych najistotniejszych, ze względów użytkowych, zagadnień są rodzaje świateł oraz ich temperatura barwowa
- mówi Adrian Płatek - właściciel sklepu Light Home


Jak dopasować rodzaj żarówki do pomieszcznia?

Światło białe powstaje po zmieszaniu się prostych barw. Równocześnie jest to najjaśniejsza barwa zauważalna przez ludzkie oko. Do jego powstania dochodzi po zmieszaniu fal elektromagnetycznych o różnej długości. Kolejną odmianą jest światło żółte. Jego fale mają długość od 565 do 590 nanometrów. To podstawowa, widzialna przez człowieka barwa, która powstaje ze zmieszania ze sobą dwóch fal elektromagnetycznych o różnych kolorach. Człowiek jako światło żółte odbiera mieszaninę światła czerwonego i zielonego.

Podczas wybierania światła do domu, mieszkania czy biura bardzo ważne jest dobranie go pod kątem temperatury barwowej. Wyróżniamy:

 • światło ciepłe - ma temperaturę poniżej 3900 Kelwinów oraz ma żółtawy odcień. Im niższa temperatura barwowa, tym bardziej pomarańczowy odcień. Najlepiej sprawdza się w sypialniach, dziecięcych pokojach, czytelniczych kącikach;
 • światło zimne - jego temperatura barwowa wynosi powyżej 4600 Kelwinów. Jest ono najlepsze do pracy, motywuje nasz organizm do pracy, pobudza, dlatego warto sięgać po nie w biurach, magazynach czy gabinetach;
 • światło neutralne - ma 4000 - 5000 Kelwinów. Neutralne światło nie przekłamuje odbioru innych barw, dlatego polecane jest do galerii, salonów.

Więcej informacji na temat doboru temperatury barw światła znajdziemy na naszym blogu.

Oprócz temperatury barwowej wybierając źródła światła, musimy wziąć pod uwagę również wskaźnik oddawania barw. CRI opisuje oddawanie barwy przez żarówkę.

Kolejnym aspektem jest dobranie mocy żarówek do wielkości pomieszczenia oraz sposobu, w jaki go użytkujemy. Pamiętajmy, by zawsze brać pod uwagę wszystkie punkty świetlne, które będą stosowane do danej czynności.

Jak wykorzystać różne rodzaje światła we wnętrzachRodzaje żarówek i gwintów - jak wybrać pasujące do naszej lampy?

Wybór właściwych żarówek nie jest trudnym zadaniem, o ile tylko poznamy kilka prostych zasad. Przede wszystkim na każdej oprawie lampy producenci podają rodzaj gwintu żarówki, jaki będzie do niej odpowiedni. Przede wszystkim jednak możemy wybrać żarówki LED, halogenowe, dekoracyjne, energooszczędne lub klasyczne. By oszczędzić na rachunkach za oświetlenie, warto wybrać te pierwsze, które pobierają najmniej prądu.

W lampach sufitowych, stojących, nocnych czy z abażurami najczęściej stosowane są żarówki z gwintami Edisona, E40, E14, E27, G4, G9, MR16, MR11, GU10, GU5.3

Różne odmiany gwintów w żarówkach - przykład 2471Różne odmiany gwintów w żarówkach - przykład E27


Różne odmiany gwintów w żarówkach - przykład G9


Różne odmiany gwintów w żarówkach - przykład GU10

Potrzebujesz wysokiej jakości żarówki? Sprawdź źródła światła z naszej oferty

Parametry lamp do mieszkania i domu, które musisz znać przed zakupem

Lampy każdego typu posiadają specjalne oznaczenia, które mają nam pomóc wybrać te, które najlepiej pasują do danego wnętrza. Jednym z ważniejszych wskaźników jest klasa efektywności energetycznej żarówki, oznacza literami od najniższej F do najwyższej A+++. Wybierając możliwie trwałe oświetlenie, sprawdźmy, jaka jest jego trwałość źródła światła. Gdy kupujemy oprawy świetlne, popatrzmy również na stopień ochrony IP. Klasy szczelności definiują bezpieczeństwo użytkowania danej lampy.

Na jakie parametry lamp zwrócić uwagę przy zakupie?Jakie wybrać lampy sufitowe do niskich i wysokich pomieszczeń?

Podczas wybierania lamp sufitowych do niskich pomieszczeń powinniśmy zwrócić uwagę na ich długość i wielkość. Zdecydowanie najlepiej sprawdzą się plafony i kinkiety. W przypadku niskich wnętrz unikajmy długich, wiszących lamp. Dobierając oświetlenie do wysokich pomieszczeń, powinniśmy z kolei sięgnąć po lampy z regulowaną długością, na przykład zwisy wiszące lub pojedyncze zwisy regulowane.

przykłady lamp pasujących do niskich i wysokich pomieszczeń - 2091

przykłady lamp pasujących do niskich i wysokich pomieszczeń - 2364przykłady lamp pasujących do niskich i wysokich pomieszczeń - 2617przykłady lamp pasujących do niskich i wysokich pomieszczeń - 3479

Na jakiej wysokości montować lampy w domu - najważniejsze zasady

Zdaniem eksperta
Wysokość, na której zamontujemy oświetlenie w domu, może być kluczowe dla jego funkcjonalności. Zależy to oczywiście od co najmniej kilku czynników, wśród których najważniejszymi są wysokość pomieszczenia, rodzaj lamp (inaczej zamontujemy żyrandol z abażurem, a inaczej kinkiet), przeznaczenie wnętrza i wzrost domowników
- mówi Adrian Płatek - właściciel sklepu Light Home

Dobierając oświetlenie nad stół do jadalni, kluczowe będzie, na jakiej wysokości zawiśnie wisząca lampa kuchenna oraz w jakim położeniu. Najefektywniej będzie, gdy znajdzie się centralnie nad stołem w odległości 50 centymetrów. Z kolei wysokość, na jakiej umieszczamy pozostałe lampy, powinniśmy uzależnić od tego, jak rozproszone światło chcemy uzyskać.

Jakie oświetlenie do małych i dużych wnętrz?

Każdej wielkości wnętrze rządzi się swoimi prawami. Zupełnie inaczej będziemy projektować oświetlenie w pokojach o dużej powierzchni niż w tych małych. Przede wszystkim od wielkości pokoju musimy uzależnić liczbę punktów świetlnych, czyli zarówno ilość lamp, jak i żarówek, które będziemy do nich wkręcać.

Do dużych wnętrz polecamy sufitowe reflektory oraz 5-płomienne zwisy industrialne. W takim pomieszczeniu warto zamontować na ścianach kinkiety regulowane, dzięki którym sprawniej doświetlimy określone punkty. Rozwiązaniem, na które warto zwrócić uwagę, jest podzielenie pokoju na strefy, zależnie od czynności, w których je wykonujemy. Oprócz głównego, górnego oświetlenia, musimy zadbać o umieszczenie lamp w każdej ze stref. Dobrze sprawdzą się do tego nie tylko już tu wymienione kinkiety, ale również lampy podłogowe, które można umieścić w strefie relaksu czy kąciku czytelniczym. Dobranie oświetlenie do dużych pomieszczeń nie jest łatwym zadaniem. By go sobie ułatwić, zanim przystąpimy do remontu czy urządzania, naszkicujmy sobie plan, odpowiednio go podzielmy i rozplanujmy, w którym miejscu zawiesimy czy postawimy określony typ lampy. W takich wnętrzach zdecydowanie najlepiej sprawdzają się wszelkie oświetlenia z regulacją, dzięki której łatwo dopasujemy kąt padania światła.

Przykłady lamp pasujących do małych i dużych pomieszczeń - 854

Przykłady lamp pasujących do małych i dużych pomieszczeń - 907Przykłady lamp pasujących do małych i dużych pomieszczeń - 1720Przykłady lamp pasujących do małych i dużych pomieszczeń - 2517

Zupełnie inaczej planuje się rozmieszczenie lamp w małych pokojach. Nie potrzebują one tak wielu zróżnicowanych punktów świetlnych. Bardzo często w zupełności wystarczy zamontowanie klasycznego żyrandola lub lampy z materiałowym abażurem oraz postawienie w kąciku pracy czy relaksu pojedynczej, podłogowej lampy. Pamiętajmy jednak, że ilość i rodzaj oświetlenia musimy dobierać nie tylko do wielkości wnętrza, ale również do jego kształtu. Jeśli bowiem nie jest to prosta bryła, a pokój ma wiele zakamarków, nawet mimo niewielkich rozmiarów będzie wymagało zdecydowanie większej liczby świetlnych punktów.

Przykłady lamp pasujących do małych i dużych pomieszczeń - 1032

Przykłady lamp pasujących do małych i dużych pomieszczeń - 1524Przykłady lamp pasujących do małych i dużych pomieszczeń - 3351Przykłady lamp pasujących do małych i dużych pomieszczeń - 5736

Funkcjonalne oświetlenie domowego biura i miejsca do pracy - najważniejsze zasady

Domowe biuro, miejsce, w którym pracujemy czy się uczymy, powinno zostać dodatkowo doświetlone. Przyda się lampka do czytania stawiana bezpośrednio na blacie biurka bądź stojąca obok niego. Dobrym rozwiązaniem będzie również sięgnięcie po kinkiety biurowe oraz solidne biurowe lampy wiszące, które zapewnią nam mocne, chłodne i rozproszone światło. Funkcjonalne oświetlenie domowego biura to takie, które dostarczy odpowiednią ilość, zimnego lub chłodnego światła, które da się kontrolować i dopasowywać do aktualnej sytuacji. Najlepiej więc, by posiadało dodatkową możliwość sterowania natężeniem oświetlenia.

Przykłady lamp do domowego biura - 1524

Przykłady lamp do domowego biura - 1866Przykłady lamp do domowego biura - 2050Przykłady lamp do domowego biura - 6437

Czym kierować się wybierając lampkę do czytania?

Jeśli stajemy w sytuacji potrzeby zakupu oświetlenia do pogrążania się w lekturze i nie wiemy, jak wybrać lampę do czytania, warto poznać kilka najważniejszych zasad, którymi warto się kierować. Przede wszystkim lampka do czytania powinna dawać ciepłe światło, które nie męczy oczu i sprzyja wielogodzinnej lekturze. Dobrze, by takie oświetlenie dało się regulować i dopasowywać kątem padania, odległością do książki itd. Kolejną cechą, która może się nam przydać, jest możliwość dostosowywania natężenia światła, tak by zmniejszać je, gdy jest jaśniej i zwiększać, gdy ciemniej.

Przykłady lamp do czytania - 1364

Przykłady lamp do czytania - 3171Przykłady lamp do czytania - 3401Przykłady lamp do czytania - 6654


Lampki stołowe, podłogowe czy kinkiety, co będzie najlepsze do czytania? Zobacz naszą ofertę na lampy stołowe

Oświetlenie punktowe - gdzie i jak je stosować?

Oświetlenie punktowe, nazywane również akcentowym, służy podkreśleniu określonych elementów wystroju wnętrza, a także konkretnych miejsc w nim, np. wnęki, biblioteczki, obrazów zawieszonych na ścianie. Warto je stosować wszędzie tam, gdzie chcemy nieco zabawić się światłem i z jego pomocą zwrócić na jakiś przedmiot czy miejsce uwagę. Najprościej oświetlenie akcentowe jest zrealizować z wykorzystaniem reflektorów.

Przykłady lamp do oświetlenia punktowego - 1450

Przykłady lamp do oświetlenia punktowego - 6448

Jak za pomocą lamp stworzyć nastrojowe oświetlenie wnętrza?

Zdaniem eksperta
Warto zdać sobie sprawę z tego, że funkcjonalne i efektowne oświetlenie nie musi być drogie. Dlatego oprócz zapewnienia wnętrzu praktycznych źródeł światła, warto wykorzystać je również do tworzenia nastroju i przytulności. By nastrojowo oświetlić naszą sypialnię czy salon, warto sięgnąć po ciepłej barwy żarówki oraz zamontować je w lampach rozpraszających światło lub delikatnie je tłumiących. Do tego zadania najlepiej sprawdzą się świecznikowe żyrandole, stojące lampki nocne z materiałowymi abażurami czy lampy podłogowe z tkaninowymi kloszami. Unikajmy za to kloszy szklanych i metalowych, które dają dużo, intensywnego światła. Ciekawym pomysłem na nastrojowe oświetlenie wnętrza będzie również sięgnięcie po już omówione oświetlenie punktowe, kolorowe z pominięciem oświetlenia górnegoj
- mówi Adrian Płatek - właściciel sklepu Light Home

Jak dobrać lampy wiszące i stojące do salonu i jadalni?

Salon i jadalnia to pomieszczenia, w których spędzamy wiele czasu, dlatego warto zadbać o dobranie do nich wysokiej jakości i funkcjonalnych lamp wiszących oraz stojących. Przed zakupem warto przyjrzeć się pomieszczeniu oraz potrzebom domowników.

Przykłady lamp wiszących i stojących do salonu i jadalni - 1684

Przykłady lamp wiszących i stojących do salonu i jadalni - 4870Przykłady lamp wiszących i stojących do salonu i jadalni - 5002


Szukasz wysokiej jakości lamp dających dużo jasnego światła? Zobacz lampy wiszące z naszej oferty

Oświetlenie stołu w jadalni

Oświetlenie stołu w jadalni czy kuchni powinno być odpowiednio rozmieszczone, idealnie nad blatem. Dzięki temu światło będzie docierało dokładnie tam, gdzie powinno. Najlepiej wybierać pojedyncze, wiszące zwisy kuchenne lub lampy z abażurami PCV. Zapewniają one wystarczającą ilość światła, a równocześnie dobrze skomponują się z pozostałym oświetleniem w tym pomieszczeniu.

Przykłady lamp wiszących nad stół do jadalni - 878

Przykłady lamp wiszących nad stół do jadalni - 1081Przykłady lamp wiszących nad stół do jadalni - 1295Przykłady lamp wiszących nad stół do jadalni - 1888

Górne oświetlenie salonu

Odpowiedni dobór żyrandola w salonie zależy przede wszystkim od naszych upodobań. Oczywiście musimy kierować się kilkoma podstawowymi zasadami jak:

 • centralne umieszczenie,
 • dobranie jego wielkości do powierzchni wnętrza,
 • kolorystyka, stylistyka pasująca do całego pomieszczenia.

Nie możemy zrezygnować z tego typu oświetlenia, musi się on znaleźć w każdym wnętrzu. Jako górne oświetlenie salonowe możemy również wykorzystać plafony. O tym, czym kierować się podczas doboru plafonów do salonu i sypialni warto przeczytać na naszym blogu.

Lampy stojące do salonu

Salon to miejsce, w którym często oddajemy się relaksowi i odpoczynkowi. Warto więc zadbać o odpowiednie oświetlenie do tych czynności. Nie zapominajmy więc o lampach stojących oraz lampkach nocnych do salonu. Dobrze, by dawały one lekko przytłumione światło, ale równocześnie umożliwiające oddawanie się lekturze czy przeglądaniu komputera.

Przykłady lamp wiszących i stojących do salonu i jadalni - 1701Przykłady lamp wiszących i stojących do salonu i jadalni - 3416

Jakie lampy do kuchni wybrać?

Pomocny w wyborze lamp do kuchni może być nasz poradnik, w którym dodatkowo pokazujemy przykładowe inspiracje. Kuchenne oświetlenie musi być precyzyjne, by zapewnić nam wygodne i bezpieczne korzystanie z pomieszczenia.

Oświetlenie wiszące do kuchni

Kuchnia to miejsce, w którym warto postawić na wiszące lampy ze szklanymi kloszami, które są łatwe do utrzymania w czystości. Podobnie praktyczne będą lampy z abażurami do kuchni, szczególnie jeśli zrezygnujemy z materiałowych, a zastąpimy je szklanymi lub z tworzywa. W nowoczesnych kuchniach możemy sięgnąć po wiszące lampy chromowane lub takie w stylu industrialnym. O 10 najpopularniejszych lampach kuchennych industrialnych przeczytasz na naszym blogu.

Przykłady lamp wiszących do kuchni - 1146

Przykłady lamp wiszących do kuchni - 2627Przykłady lamp wiszących do kuchni - 2902

Podszafkowe oświetlenie w kuchni

Podszafkowe oświetlenie kuchenne to nie tylko doskonały sposób na oświetlenie blatów, ale również sposób na dekorację wnętrza. Niewielkie taśmy LED można również umieścić w witrynach, które pięknie podkreślą ich zawartość. Zaletą wykorzystania podszafkowego oświetlenia jest również ułatwienie poruszania się po pomieszczeniu bez konieczności zapalania głównego światła.

Oświetlenie blatów w kuchni

Dla praktycznego poruszania się po kuchni i korzystania z blatu roboczego warto również wykorzystać oświetlenie podszafkowe. Najczęściej realizowane poprzez zamontowanie taśm LED bądź też umieszczenie w meblach kuchennych niewielkich reflektorów czy spotów.

Przykłady lamp do oświetlenia blatu w kuchni - 6405

Przykłady lamp do oświetlenia blatu w kuchni - 6449

Zasady doboru oświetlenia sufitowego i ściennego do łazienki

Dobierając oświetlenie sufitowe i ścienne w łazience, musimy zadbać o to, by wybrać lampy wysokiej jakości oraz odporne na wilgoć i zachlapanie. Jest to kluczowe dla bezpieczeństwa domowników. Wybierając oświetlenie do łazienki, zaplanujmy je tak, by dobrze doświetlić najważniejsze punkty: lustro, wannę/prysznic i ogólnie całe pomieszczenie.

Przykłady lamp do oświetlenia sufitowego w łazience - 1286Przykłady lamp do oświetlenia sufitowego w łazience - 2048Przykłady lamp do oświetlenia sufitowego w łazience - 2704

Jak dobrać oświetlenie do lustra w łazience?

Prawidłowy dobór oświetlenia w łazience nie jest proste. Kluczem jest symetryczne rozmieszczenie kinkietów po obu jego stronach i umieszczenie lampy nad zwierciadłem. Starannie powinniśmy dobrać kolor żarówek, ponieważ mogą one zaważyć nad funkcjonalnością lustra, szczególnie jeśli będzie nam służyć do wykonywania makijażu.

Przykłady lamp do oświetlenia lustra w łazience - 3302

Przykłady lamp do oświetlenia lustra w łazience - 5190

Jak dopasować lampę do sypialni?

W top 10 najlepszych lamp do sypialni znajdziemy lampy sufitowe do sypialni z abażurami szklanymi, materiałowymi i z tworzyw sztucznych. W tym pomieszczeniu warto sięgnąć nie tylko po oświetlenie górne, ale również kinkiety zamontowane przy łóżku lub po stołowe lampki. Takie dodatkowe oświetlenie będzie niezbędne w trakcie wieczornego relaksu.

Jak wybrać lampkę nocną?

Nocna lampka powinna być umieszczona odpowiednio blisko łóżka, na wyciągnięcie ręki. Sprawdzą się wszelkie modele, które dadzą delikatne, stłumione światło. W zależności od tego, ile światła potrzebujemy, tak powinniśmy dopasować klosz lampki nocnej. Te ze szkła, drutu dadzą go więcej, materiałowe - mniej.

Przykłady lamp nocnych do sypialni - 1236

Przykłady lamp nocnych do sypialni - 5710Przykłady lamp nocnych do sypialni - 7917

Jaki kinkiet do przedpokoju będzie najlepszy?

W przedpokoju powinniśmy zwrócić uwagę na równomierne oświetlenie całej długości korytarza. Warto zadbać również o odpowiednią ilość włączników, byśmy wygodnie mogli z nich korzystać. Na oświetlenie warto wybrać kinkiety, mocowane na ścianie, ze światłem skierowanym ku górze lub dołowi (po to musimy dobrać wysokość montażu). Polecamy również artykuł o tym, jak wybrać oświetlenie sufitowe korytarza.

Przykłady kinkietów do przedpokoju - 2589Przykłady kinkietów do przedpokoju - 1327Przykłady kinkietów do przedpokoju - 1188

Jaka lampa w pokoju dziecięcym sprawdzi się najlepiej?

Wybór lamp do nauki i zabawy dla dziecka jest ważną kwestią, kluczową nie tylko dla wygody, ale również dla zdrowia maluchów. Prawidłowe oświetlenie biurka dziecka powinno być dla nas najistotniejsze. Nie możemy jednak pominąć roli górnego oświetlenia. Zachęcamy do obejrzenia zestawienia najmodniejszych lamp z abażurami dla dzieci.


Funkcjonalne, modne, gładkie czy wzorzyste - jakie lampy dla dzieci będą najlepsze? Poznaj nasze lampy dziecięce

Najlepsze oświetlenie w pokoju chłopca

W pokoju chłopca sprawdzą się dziecięce kinkiety i wiszące lampy dziecięce w modne wzory, postaci z bajek lub stonowane kolory. Warto zróżnicować źródła światła i zadbać o dobranie żarówek o ciepłej barwie.

Przykłady lamp do pokoju chłopca - 9242

Przykłady lamp do pokoju chłopca - 5759Przykłady lamp do pokoju chłopca - 7425

Modne i funkcjonalne lampy w dziewczęcym pokoju

Modne sufitowe lampy dziecięce dla dziewczynek mają delikatną, pastelową kolorystykę lub typowo subtelne wzorki. W dziewczęcym pokoju nie może zabraknąć dziecięcych plafonów, które dadzą dobrze rozpraszające się światło, a do tego mogą modnie wyglądać.

Przykłady lamp do pokoju dziewczynki - 6086

Przykłady lamp do pokoju dziewczynki - 6456Przykłady lamp do pokoju dziewczynki - 9262

Jak zapewnić dobre oświetlenie w garażu?

Zdaniem eksperta
Garaż, jako pomieszczenie typowo funkcjonalne, powinno zostać dobrze oświetlone. Nie bójmy się sięgać w nim po sufitowe reflektory oraz proste, regulowane zwisy i kinkiety. Postawmy na chłodne lub zimne oświetlenie, które ułatwi pracę i nie przekłamie kolorów - mówi Adrian Płatek - właściciel sklepu Light Home. Więcej informacji o doborze oświetlenia do garażu znajdziesz we wpisie "Praktyczne oświetlenie garażu"Przykłady lamp do garażu - 1373


Przykłady lamp do garażu - 6424


Przykłady lamp do garażu - 6443

Garderoba - jak oświetlić ją efektownie i funkcjonalnie?

W praktycznej garderobie powinny znaleźć się nie tylko dobrze zaprojektowane meble, ale również oświetlenie, które umożliwi sprawne z nich korzystanie. Jakie sprawdzi się najlepiej? Przede wszystkim potrzebujemy górnego oświetlenia w postaci wiszącej lampy. Jednak tylko ono nie będzie wystarczające. Efektowne i funkcjonalne oświetlenie garderoby powinno również wykorzystywać taśmy LED zamontowane w półkach. Przyda się również oświetlenie górnej i dolnej części szafy, dzięki temu w części sytuacji nie będziemy musieli korzystać z głównej lampy.

Przykłady lamp do garderoby- 1374

Przykłady lamp do garderoby- 2703Przykłady lamp do garderoby- 4940Przykłady lamp do garderoby- 6400

Jak dobrać lampy do stylu naszego wnętrza?

Wybór lampy to nie tylko aspekty techniczne, które musimy brać pod uwagę. Warto również zwrócić na ich stylistykę i kolorystykę tak, by dobrze skomponowały się całym wnętrzem. Jak więc dobrać lampy do stylu wnętrza? Kierujmy się przede wszystkim cechami charakterystycznymi danego wnętrzarskiego stylu i tych samych cech szukajmy w lampach. Do industrialnej sypialni pasować będą lampy loft, metaliczne, z prostymi, często drucianymi abażurami. We wnętrzach klasycznych sprawdzą się kinkiety klasyczne, wyróżniające się gładką powierzchnią i stonowaną kolorystyką, tak samo, jak wnętrza urządzone w tym stylu. Na takiej właśnie zasadzie możemy dostosowywać lampy do stylu naszego pomieszczenia.

Jak wybrać lampy do różnych styli wnętrz?Najczęstsze błędy popełniane przy wyborze lamp do domu

Nie zawsze dobór lamp do mieszkaniu, domu czy biura jest prostym zadaniem. Często popełniamy sporo błędów, błądząc w bogatej ofercie sklepów internetowych z oświetleniem. W związku z tym warto dowiedzieć się, co robić, by uniknąć pomyłek. Oto najczęściej popełniane błędy przy wyborze lamp:

 • niedostosowanie wielkości kinkietu do powierzchni wnętrza - zawsze powinniśmy pamiętać o tym, gdzie będzie wisieć nasze oświetlenie;
 • niedostosowanie temperatury barwowej do pomieszczenia;
 • zawieszenie lamp w niewłaściwym miejscu;
 • zwracanie uwagi tylko na aspekty wizualne, a pomijanie kwestii praktycznych;
 • dobieranie koloru lampy wyłącznie w sztucznym świetle sklepu;
 • zbyt duża lub za mała ilość punktów świetlnych;
 • stosowanie wyłącznie jednego rodzaju oświetlenia.

Więcej błędów w oświetleniu mieszkania znaleźć można na naszym blogu. Polecamy również poradnik, jak oświetlić wysokie wnętrze

Jakich błędów w oświetleniu należy unikać?

 
Adrian Płatek
Adrian Płatek właściciel marki, pasjonat urządzania wnętrz, miłośnik pięknych aranżacji.
Komentarze
 • Bella
  30.09.2021

  Ja u siebie w mieszkaniu największy problem miałam z doborem mocy żarówek. Pomieszczenia mamy urządzone w nowoczesnym stylu, białe ściany, sporo drewna, trochę taka Skandynawia. Mój mąż mówił, że aż się prosi zimniejsza barwa światła, która wygląda nowocześniej. Mnie takie zimne barwy kojarzą się trochę ze szpitalami i przychodniami, zdecyowanie bardziej wolałabym coś ciepłego i przytulniejszego, no ale ostatecznie poszliśmy na kompromis i wszędzie jest neutralne światło.

 • Aksamitna
  11.07.2021

  Mnie to się wydaje, że rozplanowanie oświetlenia w domu jest jednym z najtrudniejszych etapów wykończenia i sama pewnie bym się zwróciła po pomoc do specjalisty. Niestety to z czym się do tej pory spotkałam, nie zachwyciło mnie, bo mam wrażenie, że architekci ''beztrosko" wydają nie swoje pieniądze i umieszczają tyle punktów świetlnych ile się po prostu da. Ja rozumiem, że jedno źródło światła to za mało nawet w małym pomieszczeniu, ale nie można też przedobrzyć w drugą stronę

 • Beta
  14.04.2021

  Wiele osób ma problem z wyborem odpowiedniego oświetlenia i rozmieszczeniem lamp, dlatego takie poradniki jak ten są bardzo przydatne. Na pewno przed zakupem lamp trzeba wczesniej rozplanować, jakiego typu one będą i ile ich będzie. Ja we wcześniejsym mieszkaniu zrobiłam ten błąd, że miałam tylko po jednym źródle światła w każdym pomieszczeniu, nawet w łazience miała tylko oświetlenie górne, nie było kinkietów. Na szczęscie znajoma architekt, która projektowała mi nowe mieszkanie, tak mi rozplanowała lampy, że teraz mam kilka różnych źródeł światła, które pełnią rożne funkcje.

 • Wiolka
  06.02.2021

  Dziękuje za ten kompleksowy poradnik! Super cenne źródło informacji o lampach i w końcu coś dłuższego i głebiej analizującego temat. Mam tylko pytanie o rodzaje gwintów, wiem które są najczęstsze, ale jak patrząc na lampkę poznać, że ma mniej typowy, żeby się nie zakopać za bardzo? Kiedyś kupiłam lampę, była bardzo ładna, ale okazało się na typ żaróewk, które nie dość że trudno dostępne, to jeszcze nieziemsko drogie i szybko się niszczące.

 • Alvin
  08.10.2020

  Poszukuje więcej info o oświetleniu garazu. Mam taki ktory nie ma okien wiec zostaje tylko sztuczne oświetlenie. Mam już kilka górnych lamp jakieś stojace coś ala nocne które są przy narzędziach ale jak oświetlić kanał? Macie może jakieś sprytne patenty na to? Myślałem o jakiś tasmach LED wklejonych ale to może być jednak za mało światła. Z kolei na lampę stojącą w kanale nie mam miejsca albo inaczej caly czas się o nią potykam więc odpada. Co więc wykorzystać?

Loading...