• Zużyta żarówka? Gdzie ją wyrzucić?

• Zużyta żarówka? Gdzie ją wyrzucić?

Jeszcze do niedawna Polacy niespecjalnie przejmowali się losem zużytych żarówek. Edukacja ekologiczna była w powijakach, więc mało kto wiedział, jakie mogą być skutki wrzucania niesprawnych źródeł światła do koszy z odpadami zmieszanymi. Ponadto najczęściej używanymi rodzajami żarówek były te tradycyjne (obecnie wycofane ze sprzedaży) i halogenowe, czy typu LED. Nie zawierały one szkodliwych substancji, więc wydawały się w miarę bezpieczne. Zaczęliśmy jednak wprowadzać na rynek np. energooszczędne świetlówki, których utylizacja wymaga nieco więcej uwagi. Ponadto zaczęliśmy (w końcu!) zwracać uwagę na ponowne wykorzystywanie nierzadko cennych materiałów. Dobrze, że świadomość społeczna w tym temacie rośnie z każdym rokiem. Zapraszamy do lektury wpisu o tym, gdzie wyrzucać zużyte żarówki energooszczędne, zwykłe żarówki i żarówki LED.

 Utylizacja żarówek - dlaczego recykling żarówek jest tak ważny?

Przede wszystkim niektóre typy zużytych żarówek mają niekorzystny wpływ na środowisko. W rezultacie szkodzą nam i naszym rodzinom. Zużyte świetlówki czy zwykłe żarówki nie mogą być traktowane jak zwykłe śmieci. Musimy nauczyć się, że recykling żarówek LED czy tradycyjnych jest naszym obowiązkiem.

do jakich śmieci wyrzucać żarówki?


Tymczasem niemal 90% materiałów, których używa się do produkcji żarówek nadaje się do ponownego wykorzystania! Specjaliści od recyklingu pozyskują z nich materiały z metalu (miedź, aluminium), plastik, szkło, czy też elementy elektroniczne. To zasoby, których w dzisiejszych czasach nie wolno nam ignorować!

Zbierania zużytych żarówek powinniśmy uczyć się sami i nasze dzieci. Żarówki LED nie powinny trafiać do zwykłych śmieci, a punktu zbierającego elektrośmieci. Dzięki temu stare żarówki ledowe i klasyczne będą odpowiednio przechowywane i utylizowane. W praktycznie każdym, nawet małym mieście istnieją punkty zbierania elektrośmieci, co więcej zamiast wyrzucać zwykłe żarówki możemy oddać je przy zakupie nowej żarówki. Wtedy mamy pewność że utylizacja świetlówek czy żarówki LED odbędzie się zgodnie z przepisami.Gdzie wyrzucać żarówki - jak zutylizować żarówki zwykłe?

gdzie wyrzucić żarówki?

Jak wspomnieliśmy, nie zawierają one szkodliwych substancji typu rtęć, czy luminofory.

Wiele osób zastanawia się, gdzie wyrzucić spaloną żarówkę, czy wystarczy, by trafiła do odpadów zmieszanych? Niestety nie, segregacja odpadów, które zawierają niebezpieczne substancje jest nieco bardziej skomplikowana.

Nie możemy wyrzucać żarówek do zwykłych śmieci! Najlepiej oddać je do specjalnego punktu zbiórki elektrośmieci (sprawdź na stronie swojego urzędu miasta, czy gminy). Możesz także wrzucić je do specjalnych pojemników, które znajdują się w wybranych sklepach z oświetleniem. Najlepiej zapytaj w stacjonarnym sklepie lub hurtowni, w której dokonałeś zakupu. Jeżeli pracujesz w jednej z instytucji możesz zamówić tzw. odbiór specjalny. Są firmy, które zajmują się tego typu zadaniami. Tu także odsyłamy Cię do lokalnych stron urzędowych.

Podsumowując, żarówki nie wyrzucamy do zwykłych pojemników (także przez odłamki szkła), a poddajemy je segregacji odpadów. Warto zachować szczególną ostrożność i tradycyjne żarówki wyrzucić do specjalnego pojemnika, czy oddać do punktu składowania odpadów. Zwykłych żarówek nie traktujemy jak tworzywa sztuczne i nie możemy jej po prostu wyrzucić.Gdzie wyrzucać żarówki halogenowe?

To produkt, który popularność zdobył w latach 90-tych. Były bardziej wydajne i trwałe niż żarówki zwykłe, a co najważniejsze nie nagrzewały się. Po koniec 2018 roku Unia Europejska zaczęła ich stopniowe wycofywanie z rynku. Zaczęły one ustępować miejsca żarówkom w technologii LED. Halogeny nie posiadają szkodliwych substancji, mogą więc wylądować w zwykłym koszu z odpadami. Zdecydowanie bardziej zalecamy wyrzucanie żarówek halogenowych do specjalnych pojemników (zlokalizowanych w sklepach, ale i w śmietnikach) lub oddanie ich w zestawie po zużytym sprzęcie elektrycznym. Takie źródła światła są dużo mniej energooszczędne niż oświetlenie LED, dlatego nie warto ich już stosować.Gdzie wyrzucać żarówki energooszczędne?

Zużyte żarówki energoooszczędne możemy bez problemu oddać podczas kupowania nowego źródła światła. Innym sposobem jest, jak w pozostałych przypadkach, wyrzucenie ich do odpowiednich pojemników. Równie wybrane sklepy chętnie je od nas przejmą na ponowne wykorzystanie.Gdzie wyrzucać żarówki LED?

Takie oświetlenie należy do najbardziej energooszczędnych rozwiązań. Ponadto są wyjątkowo trwałe. Żarówka LED (np. żarówka GU10) posłuży Ci nawet przez kilkanaście lat. W końcu jednak trzeba ją będzie wyrzucić. Nie powinny one trafiać do zwykłych śmieci. Żarówki LED wyrzucajmy do odpowiednik pojemników lub oddawajmy do punktu elektrośmieci. Żarówką LED nie powinniśmy rzucać. Możemy je schować do plastikowego worka i znaleźć odpowiednie pojemnik lub wyrzucić elektrośmieci i do nich dodać żarówkę LED.Gdzie wyrzucić zużyte świetlówki?

W tym przypadku zachowaj szczególną ostrożność, ponieważ tego typu żarówki zawierają m.in. rtęć . Wyrzucając świetlówki do zwykłego kosza, ryzykujesz ich roztrzaskanie i przeniknięcie tych niebezpiecznych substancji do ziemi. Świetlówki muszą być traktowane zupełnie inaczej. By wyrzucić świetlówkę czy żarówki żarnikowe omijamy odpady zmieszane. W przypadku świetlówek wybieramy wyłącznie odpowiednie pojemniki.


Możesz taką świetlówkę zabrać do sklepu, w którym dokonujesz zakupu nowej i oddać ją przy okazji. Jeżeli jednak chwilowo nie zamierzasz kupować nowego produktu należy zużytą świetlówkę zawieźć do punktu zbioru elektrośmieci. Wybierając nową żarówkę żarnikową czy świetlówkę, zawsze pamiętaj o zabraniu zużytych żarówek.


Jeżeli dojdzie do stłuczenia jak najszybciej otwórz okno, żeby przewietrzyć pomieszczenie, załóż ochronne rękawiczki i starannie zbierz resztki produktu do pudełka lub worka, który należy szczelnie zapakować (resztki rtęci z podłogi usuniesz wilgotną ścierką lub gąbką.)

Następnie zawieź taki pakunek do punktu odbioru elektro odpadów i koniecznie powiadom obsługę na temat zawartości.
Pamiętaj, że wyrzucenie świetlówki do zwykłego kosza na śmieci karane jest mandatem do wysokości nawet 5000zł.

jak zutylizować zużytą świetlówkę?

Podsumowanie - do jakich śmieci wyrzucać żarówki?

Jak widzisz właściwie tylko świetlówki zawierają ekologicznie szkodliwe substancje. Teoretycznie każdy inny typ żarówki można wyrzucać do zwykłego kosza. Dobrze jest jednak utylizować wszystkie typy żarówek w sposób, który pomoże na ich efektywny recykling. Symbol skreślonego kosza na żarówce oznacza, że jest to produkt, którego absolutnie nie można wyrzucać razem z pozostałymi śmieciami. Warto jednak wyrobić sobie nawyk zawożenia zużytych źródeł światła do punktów, które zadbają o ich odpowiednie składowanie i przetwarzanie.

Żarówka LED (do lampy LED), przepalone świetlówki, żarówka żarnikowa, energooszczędna i inne - wszystkie oddawaj do punktu lub wyrzucaj do specjalnych pojemników. Często sklepy z oświetleniem posiadają odpowiednie pojemniki - wykorzystaj to i zadbaj o środowisko naturalne.

Aby żarówki wymieniać jak najrzadziej, mając na uwadze zarówno energię, ekologię jak i pieniądze, przeczytaj nasz artykuł poniżej!Chcesz zaoszczędzić na oświetleniu domu?

 
Adrian Płatek
Adrian Płatek właściciel marki, pasjonat urządzania wnętrz, miłośnik pięknych aranżacji.
Komentarze
Loading...