• Jak dobrać żarówki do lamp? Rodzaje, gwinty, parametry, moc żarówek do Twojego wnętrza
By aranżacja wnętrz wyglądała stylowo, musi współgrać ze sobą wiele czynników. Kolory ścian, meble, dekoracje i oświetlenie – to główne z elementów, które budują klimat i oryginalny wygląd pomieszczenia.
Skupmy się na doborze oświetlenia. Lampy są zarówno elementem dekoracyjnym jak i funkcjonalnym w aranżacji wnętrz. Światło powinno padać w dobrym kierunku, intensywność i barwa żarówki powinny być dopasowane do okoliczności i przeznaczenia pokoju. Światło wpływa nawet na nasze samopoczucie, dlatego tak ważne jest, by dobrze dobrać żarówki do lamp w swoim mieszkaniu.
Z poradnika dowiesz się, jak dobrać żarówki do lamp, by światło w mieszkaniu było funkcjonalne i designerskie, jaką żarówkę wybrać do różnych rodzajów lamp, takich jak lampki nocne czy lampy podłogowe oraz jak określić maksymalną moc żarówki, którą możesz bezpiecznie zastosować w danej lampie. Znajdziesz tu również wskazówki, jak wybrać odpowiednią żarówkę, która nie tylko zapewni odpowiednie oświetlenie, ale również podkreśli styl Twojego wnętrza.
Dowiedz się również, gdzie wyrzucać zużyte żarówki, by prawidłowo je utylizować
Jak dobrać żarówkę? Sprawdź kształt gwintu i główki
Wybór żarówki to nielada wyzwanie. Podstawowymi parametrami, jakie musisz wziąć pod uwagę przy wyborze żarówki są rodzaj gwintu i główki. Trzonek dopasuj do lampy, która w danych technicznych ma określone, jakich żarówek potrzebujesz do jej zasilania. Główne rodzaje gwintów to: E27, E14, GU10 i G9. Pamiętaj, że żarówka z źle dobranym trzonkiem nie będzie pasować do lampy.
Kształt np. żarówki E14 dopasowujemy z dwóch powodów. Jeśli klosz Twojej lampy jest wąski, to żarówka o okrągłym kształcie nie zmieści się, mimo że gwint pasuje do oświetlenia. Dlatego pamiętaj, by kształt żarówek współgrał z oprawą oświetlenia. Lampy z abażurami o okrągłym kształcie możesz zasilić szerokimi, kulistymi żarówkami. Natomiast lampy z wąskimi kloszami oświetlaj podłużnymi źródłami zasilania.
Źródła światła - zobacz naszą ofertę!
Jaka moc żarówki do pokoju?
Moc żarówki to wartość wyrażana w jednostce Wat (W). Określa ona maksymalną moc, jaką można zastosować, by nie uszkodzić oprawy. Najczęstsze przedziały to 40 W, 60 W i 100 W. Moc i barwę żarówki żarówki powinno się dostosować do wielkości pomieszczenia, ilości źródeł światła, kształtu pomieszczenia i czynności, jakie w nim wykonujemy. Odpowiednio dobrana moc żarówki dobrze oświetli pomieszczenie i zapewni komfort naszym oczom.
Jeśli chcesz zastosować większą moc niż oprawa na to pozwala, to idealnie dla Ciebie będzie oświetlenie LED lub żarówki halogenowe. Te energooszczędne żarówki wytwarzają mniej ciepła niż tradycyjne rodzaje żarówek, więc oprawa nie ulegnie uszkodzeniu przy większej wartości Wat..
Pamiętaj, że moc żarówki to nie jedyny czynnik, który decyduje o intensywności światła. Wpływa na to również współczynnik oddawania barw oraz barwa światła.
Jaka moc żarówki LED do kuchni?
Kuchnia to pomieszczenie, które ze względu na pełnioną funkcję musi być mocno doświetlone. Szczególnie miejsce pracy jak blat roboczy. Do kuchni warto wybierać żarówki LED o ciepłej barwie i dość dużej mocy.
Ile lumenów do przedpokoju?
Przedpokój nie musi być tak mocno oświetlony jak np. salon czy kuchnia. Wystarczy więc wybrać średniej mocy żarówki, najlepiej równomiernie rozmieszczone po całym pomieszczeniu.
Jaka żarówka do lampki nocnej?
Decydując się na zakup żarówki e27 do lampki nocnej, wybierajmy przede wszystkim te o ciepłej barwie i o średniej wartości lumenów. Zbyt mocna będzie nas oślepiać, a za słaba sprawi, że czytanie przy niej będzie niekomfortowe.
Maksymalna moc żarówki w lampie
Dobierając żarówkę do dowolnej lampki, pamiętajmy, że każda z nich ma określona maksymalną moc żarówki, jaka będzie w niej działać. Informacje na ten temat znajdziemy zarówno na opakowaniu, jak i samej lampie. Maksymalna moc żarówki LED w lampach, takich jak lampy biurowe czy stołowe wynosi zwykle od 5 do 15W. Natomiast w lampach sufitowych oraz kinkietach maksymalna moc żarówki może wynosić nawet 30W.
Jaka jest żywotność żarówek LED?
Żywotność żarówek LED wynosi od 15 do 30 tysięcy godzin. Tym sposobem oferują one najdłuższą trwałość. Warto także dodać, że w porównaniu z tradycyjnymi żarówkami LED-y mają nawet 10-krotnie mniejsze zużycie energii.
Jaką barwę światła wybrać?
Barwę światła dopasowuje się do czynności wykonywanych w danym pomieszczeniu. Zimne światło pobudza do działania, stymuluje do pracy. Idealnie nada się na przykład do lampy biurowej. Ciepła barwa światła działa odprężająco i relaksacyjne. Zatem żółte światło pasuje do takich rodzajów oświetleń, jak lampy sufitowe do sypialni czy lampy sufitowe do salonu. Ciepła barwa światła powinna zaleźć się wszędzie tam, gdzie chcesz osiągnąć nastrojowy, magiczny klimat.
Barwa światła wyrażana jest w Kelvinach (K). Im niższa wartość K, tym temperatura światła jest cieplejsza.
- 2000 K – temperatura światła przypominająca blask świecy lub zachód słońca
- 2700 K – zwykła, tradycyjna żarówka; jak za dawnych lat
- 3000 K – wartość zbliżona do światła żarówki halogenowej
- 4000 K – neutralne, białe światło
- 6500 K – bardzo zimna barwa światła
Jakie żarówki LED do domu wybrać? Sprawdź współczynnik oddawania barw (CRI)
Ten parametr odpowiada za to, w jakim stopniu światło oddaje rzeczywiste barwy przedmiotów. Współczynnik oddawania barw wyrażany jest poprzez wskaźnik Ra (CRI). Im wyższa wartość Ra, tym kolory wyglądają naturalniej. Do oświetlenia mieszkania preferowany jest wskaźnik Ra na poziomie około 100. Wybierając żarówki LED do domu, zwróćmy więc uwagę nie tylko na ich moc, ale również inne parametry jak współczynnik oddawania barw.
Strumień świetlny w żarówkach
Wartość, która decyduje o tym, jak mocno będzie świecić żarówka. Strumień świetlny wyrażany jest w lumenach (lm). Im wyższy wskaźnik lm, tym więcej światła emituje żarówka.
Jak dobrać odpowiedni kąt świecenia w żarówkach?
Do oświetlenia centralnego, zawieszonego w głównym punkcie pokoju, najczęściej wykorzystujemy lampy wiszące lub lampy sufitowe. Światło tych lamp powinno być zatem rozproszone, równomierne dla całego pomieszczenia. Najlepsze dla oświetlenia górnego będą źródła zasilania o kącie świecenia 360°.
Lampy poboczne, których zadaniem jest oświetlać dany punkt lub fragment pomieszczenia, wymagająca żarówek o kącie świecenia w przedziale 10°-30°. W roli lamp pobocznych najczęściej obsadzamy reflektory sufitowe lub kinkiety.
Jak wybrać żarówkę do lampy stojącej z odpowiednim kątem świecenia?
- Żarówka tradycyjna (żarowa) – posiada światło rozproszone
- Halogen – to światło kierunkowe
- Żarówka LED – rozproszenie światła zależy od zastosowanych diod
Żarówki dekoracyjne - sprawdź naszą ofertę!
Przeczytaj na naszym blogu również:
Przeczytaj na naszym blogu również:
- Jaka jest najmocniejsza żarówka LED? Podpowiadamy
- Barwa światła - czym się kierować przy wyborze?
- Co zrobić, żeby żarówki LED nie migały?